Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

První LSD prý Lemmy dostal od Hendrixe. Konec divoké jízdy metalového krále a...

04.02.2018
První LSD prý Lemmy dostal od Hendrixe. Konec divoké jízdy metalového krále a...

Foto: Youtube / repro

Popisek: Když zemřel legendární Lemmy Kilmister, fanoušci tomu nemohli uvěřit. Lemmy byl totiž chodící zázrak - s jeho životním stylem měl být mrtvý už třicet let...

VIDEO Pravděpodobně tomu nebudete chtít věřit a máte na to plné právo. Každý má svého nesmrtelného hrdinu. Konec roku 2015 ale po sedmdesáti letech nekompromisně připomněl, že Lemmy Kilmister byl člověkem z masa a kostí. Jaké byly jeho poslední chvíle? Proč zemřel a jaké kořeny to vše mělo? A kolik drog je vlastně schopno lidské tělo unést?

Hned zpočátku prozradíme, že hodně. „Podle všeho jsem nezničitelný,“ řekl Lemmy s úsměvem redaktorovi britskému Guardianu ještě v srpnu 2015. Sice viditelně pozbyl na váze, měl lehce vybledlé tváře a občas se mu klepaly ruce, přesto nic nenasvědčovalo tomu, že by se chystal pověsit basu na bodec nacistické helmy ze své sbírky. Mluvili spolu o desce Bad Magic, která tehdy vyšla, Lemmy měl na krku sedmdesátku a před sebou solidní turné. 

„Pokud budu schopen ujít těch pár metrů po pódiu bez hole, budu hrát,“ odpovídal na otázku, která byla už roky neměnnou součástí každého rozhovoru. „A vlastně budu hrát, i kdybych k tomu potřeboval hůl,“ dodal se sípavým smíchem. Přestože ze zmiňovaného rozhovoru odešel o holi (a se slovy „Mám nohy v prdeli...“), na pódiu hůl nikdy nepotřeboval. Ani když 11. prosince 2015 odcházel z pódia berlínské Max Schmeling Halle. Byl to poslední koncert evropského turné a poslední koncert Mötorhead vůbec.

 

Lemmy, jak jsme ho znali a milovali

„Lemmy byl kost a kůže,“ prozradil bubeník Mikkey Dee švédskému deníku Expressen. „Všechnu energii nechal na pódiu a po koncertě byl strašně unavený. Je neuvěřitelné, že byl vůbec schopen hrát. Je neuvěřitelné, že to turné dohrál. Skončilo teprve před dvaceti dny,“ komentoval smrt kolegy a přítele. 

Když se Lemmy vrátil domů do Los Angeles, čekala ho oslava 70. narozenin, pijatika ve vyhlášeném podniku Whiskey A Go Go. „Dva dny na to mu nebylo zrovna nejlíp, tak jsme ho vzali do nemocnice,“ vzpomínal pro britské Sky News Lemmyho manažer Todd Singerman. Podle něj Lemmyho původně propustili s tím, že je v pořádku. Pak se ale rozhodli pro rentgen mozku, aby mohli vyloučit lehkou mrtvici, protože Lemmy při mluvení zadrhával. 

Byl to šok

„Pár dnů na to jsme jeli pro výsledky a v nemocnici nám řekli, že je konec...“ Doktoři Lemmymu našli velmi agresivní rakovinový nádor na mozku. „Řekli nám, že může žít dva až šest měsíců,“ vzpomíná Singerman. Krátce po diagnóze aura nezničitelnosti Lemmyho opustila. „Nikdo z nás to nečekal. Zrovna jsme se dozvěděli, že má rakovinu,“ vzpomíná Singerman. 

Když se během dvou dnů Lemmyho stav prudce zhoršil, Singerman obvolal kapelu, ať přijdou říct poslední sbohem. „Byl na dně. Nečekal, že zemře zrovna takhle,“ přibližuje manažer poslední chvíle válečného veterána hluku a mimoděk potvrzuje teorii, že Lemmy si přál odejít při činnosti, kterou dělal nejraději. Při řvaní rock’n’rollové mantry vysoko do nebes a drhnutí přeřvané baskytary.  

Bylo mu sedmdesát let a obestíraly ho drogové historky, které by ostatním smrtelníkům vystačily na sedmdesát životů. Přesto to byl v jistém smyslu překvapivý konec. „Rakovina byla to poslední, co jsme čekali. Když o tom přemýšlíte, Lemmyho prohlédl snad každý doktor v nemocnicích po celém světě. A nikdo si ničeho nevšiml. Bylo to šok,“ uvažuje Singerman a dává to smysl. 

Lemmy během v posledních letech života podstoupil několik zákroků a nemocniční prostředí mu nebylo vůbec cizí. Díky svým návykům patřil do kategorie lidí, jejichž existence a fungování uvádělo mediky v úžas. 

Muž s velkým apetitem

Lemmyho zkušenosti s drogami víceméně kopírují jeho hudební kariéru. Na život muzikantů a hudební průmysl obecněně to vrhá trochu nelichotivé světlo, je ale na místě si přiznat, že právem. Navíc Lemmy vždy sex, drogy a rock’n’roll vnímal jako jeden kompaktní dárkový balíček. 

„Tenhle životní styl by mě nezajímal nebýt hudby. A zároveň jsem nikdy nestál o hudbu bez toho života kolem,“ řekl loni Guardianu. Říká se, že Lemmy dostal první LSD od Jimiho Hendrixe v roce 1967. Toho roku přijel do Londýna a nastěhoval se k Noelu Reddingovi, který hrál v Jimi Hendrix Experience na basu. Bydlel s nimi i manažer kapely, a tak Lemmy začal kapele dělat bedňáka; ve volném čase koketoval s psychedelickými kapelami lokálního významu. 

LSD bral po hrstech až do roku 1975, kdy ho halucinogenní blouznění přestalo bavit a začal se soustředit především na alkohol a amfetaminy. Přesto vždy tvrdil, že ho zkušenost s LSD udělala lepším člověkem. „Začal jsem přemýšlet analyticky, jsem tolerantnější vůči svému okolí,“ vysvětloval, v čem ho droga proměnila. „Došlo mi, že všechno je možné. (...) My lidé na všechno velmi rádi dáváme konkrétní šablony a rámce, jenže příroda nikde nenakreslila přímou čáru,“ vysvětloval redaktorce Guardianu a přesvědčoval ji, aby LSD taky někdy zkusila. 

Náklonností ke zrychlujícím drogám se nikdy netajil. Ostatně, motorhead je americký slangový výraz pro člověka na speedu a drtivá většina písní Mötorhead jsou zrychlené a přebuzené verze starých rock’n’rollových odrhovaček, jež Lemmy celý život tolik miloval. „Začal jsem brát speed, protože to byla utilitářská droga. Držela tě vzhůru, když jsi potřeboval,“ vysvětluje Lemmy na DVD Motörhead Videobiography. „Když sedíš cestou do Glasgow devět hodin v zapocený dodávce, opravdu se necítíš, že bys pak měl vylízt na pódium a sršet energií.“

 

Dvakrát Lemmyho s ledem, prosím! 

K amfetaminu si Lemmy poprvé přišňupl kolem roku 1971, kdy nastoupil do spacerockové kapely Hawkwind. Ve zmiňovaném dokumentu vzpomíná, kterak k němu na squat v noci přišel Dik Mik, tou dobou zvukař Hawkwind, a dali si trochu speedu. Jenže pak si položili pár velmi zásadních otázek… 

Jak dlouho je lidské tělo schopno poskakovat sem tam bez zastavení? Jak dlouho člověk vydrží nespat? Velmi pravděpodobně nešlo o nějak sofistikovaný výzkum, nicméně Lemmy tvrdil, že jim po několika měsících došly peníze, a tak se Dik Mik rozhodl k Hawkind vrátit a Lemmyho vzal s sebou. Den před jedním benefičním koncertem dostal poprvé do ruky basu, začal na ni hrát jako na kytaru a jeden z nejautentičtějších herních stylů byl na světě.

Jak se Lemmy díky speedu k Hawkwind dostal, tak byl z kapely díky speedu vyhozen. Když v roce 1975 hráli zaoceánské turné, Lemmy skončil na pět dnů ve vazbě za držení kokainu. Nakonec se ukázalo, že kokain byl ve skutečnosti speed a Lemmy byl propuštěn bez obvinění. Kapela se ho zbavila i přesto, že zpíval jejich jediný opravdu hitový singl Silver. 

Dokonce vznikla historka o tom, že to nebylo kvůli držení drogy, ale kvůli držení špatné drogy. Zatímco Lemmy si užíval amfetaminových kopanců, Hawkwind holdovali LSD. A ty dvě věc nejdou moc dohromady. Lemmyho to nakrklo a o mnoho let později z pomsty osouložil přítelkyně všech členů skupiny. „Kromě té Brockovy (Dave Brock, frontman Hawkwind – pozn. aut.), tu se mi nepodařilo dostat,“ vzpomínal Lemmy se značnou dávkou zadostiučinění pro Guardian. 

Vedle speedu byl velmi významnou složkou Lemmyho krve také alkohol. Tvrdil, že nikdy netrpěl na kocoviny, protože nikdy úplně nevystřízlivěl. V dokumentu Live Fast Die Old prozradil, že od svých třiceti let pije jednu lahev Jacka Danielse denně. Kdo ví, nakolik to byla obhajoba alkoholismu, Lemmy prý ale věřil, že ho alkohol drží ve zdraví. Odkazoval se na bájné staříky kdesi z Gruzie, kteří se údajně dožívali až sto padesáti let a celý ten dlouhý život svá těla řádně prolévali vodkou. 

„Pokud máte játra naplněná alkoholem, žádná nemoc jimi neprojde,“ říkával. Doktoři ale měli na jeho teorii jiný názor. Nejdříve mu diagnostikovali cukrovku, pak se dostavily potíže s vysokým krevním tlakem. Kvůli nim mu byl v roce 2013 voperován kardiostimulátor, který jeho roztěkané srdce přiměl znovu pravidelně bít. 

„Co si budeme nalhávat, už to není taková legrace,“ glosoval tehdy pro Rolling Stone návrat do Rainbow Bar & Grill. V roce 1990 se přestěhoval natrvalo do Los Angeles a mytický bar, který v roce 1972 otevřel Elton John a John Belushi si tam dal své poslední jídlo (čočkovou polévku), než zemřel na smrtelnou dávku kokainu a heroinu, se stal jeho útočištěm. 

Ke štamgastskému stolu se vrátil po půl roce. „Pořád je to ale větší legrace, než kdybych byl mrtvý,“ nechyběl Lemmynu ani tehdy smysl pro černý humor. Dvě krabičky červených Marlboro stáhl na krabičku týdně a začal jezdit na kole. 

Až do samého konce

Kolem roku 2013 se u nezničitelného a neunavitelného Lemmyho začaly objevovat známky smrtelnosti a svět rock’n’rollu se začal ptát, co se to děje. Motörhead museli zrušit část evropského turné, Lemmy se ale vzepřel a rozhodl se zahrát na německém festivalu Wacken Open Air pro 85 000 lidí. „Odehráli jsme 38 minut a byl jsem hotovej, prostě jsem musel odejít,“ řekl později o nedohraném koncertu. „Připomnělo nám to, že tahle neotřesitelná hora Lemmy je vlastně tak trochu smrtelník jako my ostatní,“ komentoval koncert kytarista Phil Campbell.

 

Zdrcující, hlasitý a rychlý styl heavy metalu Motörhead  byl na konci 70. let považován za průkopnický; míchání punk rockové rychlosti a postojů s tradičním heavy metalem prý pomohlo vytvořit speed metal a thrash metal (Lemmyho tvorbu ovlivnily punk rockové kapely z USA: MC5, Ramones a The Stooges).

Lemmy nebral varování na lehkou váhu a místo Jacka Danielse s colou začal pít vodku s pomerančovým džusem. Jeho manažer si marně lámal hlavu, jestli náhrada jednoho čtyřicetiprocentního alkoholu jiným čtyřicetiprocentním alkoholem bude k nějakému prospěchu. „Pomerančový džus mám stejně radši než colu,“ odsekl Lemmy. 

Když se Lemmyho zdraví začalo hlásit o slovo, lidé se ho často ptali na smrt. Odpověď byla stejně žoviální a elegantní jako celý jeho život. „Pokud vím, smrt je nevyhnutelná. A když dospějete do mého věku, uvědomujete si to víc. Ale že bych se tím nějak trápil? Vím, že to přijde. Až budu muset odejít, chtěl bych dělat to, co umím nejlépe. A kdybych měl zemřít už zítra, nestěžoval bych si. Bylo to dobrý.“ 

Ondřej Horák

 

Lemmy, Phil Campbell a Mikkey Dee: Motörhead byla britská heavymetalová skupina, kterou roku 1975 založil baskytarista Lemmy. Ten skupinu vedl až do roku 2015, kdy zemřel a kapela skončila. Její název je odvozen ze slangového výrazu pro uživatele amfetaminu. 

10 největších hitů Motörhead  podle ultimateclassicrock.comI'm So Bad (Baby I Don't Care)

 

Iron Fist

 

Dancing on Your Grave

 

Motorhead

 

Bomber

 

(We Are) The Roadcrew

 

Orgasmatron

 

Killed by Death

 

Overkill

 

Ace of Spades

 

Vložil: Anička Vančová