Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kulatiny, svatby i pohřby; jedeme dál. O Sklepu s Lemurou Lepou: Sladce lepkavá hromadná extáze

01.01.2018
Kulatiny, svatby i pohřby; jedeme dál. O Sklepu s Lemurou Lepou: Sladce lepkavá hromadná extáze

Autor: Facebook

Popisek: Lenka Vychodilová aka Lemura Lepá

ROZHOVOR, VIDEO K povídání nejen o nedávno vydaném albu Sklep naposlech 2009–2011 (tedy především písňovému výběru z Besídek v uvedených letech), ale i o současnosti divadla, pozval autor, redaktor časopisu Rock´N ´All Leoš Kofroň tentokrát nikoliv někoho z mužské části souboru, ale výtečnou zpěvačku a herečku Lenku Vychodilovou. Pokračování z neděle...

Divadlo Sklep existuje už více než čtyřicet pět let. Funguje stále na stejných principech?

Ano i ne. Ano v tom smyslu, že každý máme ještě jiné pracovní aktivity, další tzv. výdělečnou činnost. A to, co každý z nás míní podniknout, je vytvořit svépomocí program – představení na nový kalendářní rok. A ten pak každý měsíc několikrát zahrát. Jiné je to v tom ohledu, že původně Sklep byla banda nadšených amatérů, kde se mohl zapojit a zahrát si skoro každý. Širší společenství však žije a rozrůstá se dál, jak o tom svědčí sportovní klání v kopané, ledním hokeji, vodácké výpravy, zimní lyžovačky, společné oslavy kulatých narozenin, svatby, pohřby...

 

Každoročně připravujete novou Besídku. Jak jednotlivé skeče, výstupy a písničky vznikají?

Vznik díla je vždy alchymií. Alespoň pro mne. A celkově – někdo si číslo vymyslí celé sám a pak osloví ostatní a pokorně žádá, zda se toho chtějí zúčastnit. Když se to oslovenému ani za mák nelíbí, pošle autora do háje a nehraje v tom. Autor si najde jinou oběť. A když nepochodí, zahraje si to sám nebo použije vycpaného panáka. Někdo tvoří v tandemu, vznikne z toho povětšinou dialog a to si pak autoři sami rádi hrají a líbí se jim to, i když někomu se to třeba tolik nelíbí. A pokud si autorský tandem vymyslí scénku, kde krom nich dvou je ještě štěk pro třetí postavu, platí totéž, co v případě autora shánějícího herce. Někdy dochází k handlování – dám ti roli, když ty mi dáš roli... Jak říkám, je to alchymie. 

 

Každý si samostatně něco přichystá, co je pak překvapením i pro všechny ostatní, nebo se na něčem společně dohadujete?

O jednotlivých číslech mají povědomí jen ti, kdo v tom hrají, kdo se účastnili nácviku. O některých číslech třeba ani celý rok nemáte představu, protože v tom nehrajete a během představení máte fofry s převlekem, tak to ani nemůžete zhlédnout. Hromadně se domlouváme jen na společných číslech, ale i tak má hlavní slovo původce nápadu, anebo taky ne. A taky ne každý se dohaduje, leckdo moudře mlčí a čeká, až si to ostatní vydohadují. 

Probíhá pak nějaký konečný výběr?

Ano. Na základě videozáznamu (kde často není nic moc vidět) z tzv. Vánoční besídky (která se hraje jen pro kamarády a masochistické příznivce) se vyhodnotí, která z čísel (jež naživo téměř nikdo z nás neviděl) jo a která ne. I to je, jak vidíte, alchymie, možná spíš mysterium. 

Písničky a jejich scénické ztvárnění vždy tvořily páteř Besídek. Zdá se mi, že snesou čím dál profesionálnější měřítko a obstojí i samostatně. Jaké je současné autorské zázemí divadla Sklep?

Text a hudbu může napsat každý, kdo si na to troufá. A zpívat taky. Někdo si přinese cizí text, osloví i hudebníka mimo okruh divadla. Ale většinu písniček komponují ti, kdo hrají v kapele divadla Sklep. 

Vy sama jste vydala i dvě samostatná alba, která zaujmou výrazovou rozmanitostí i žánrovým rozptylem jednotlivých písní. Řídíte se při jejich výběru instinktem, nebo už přesně víte, jaká poloha vám sedí a která nikoliv?

Nejsem v tomto smyslu vyhraněná, jsem víc herečka, můžu si hrát na to, že zpívám různé žánry. Je fakt, že mám ráda šanson, ne však exaltovaný. Zbožňuji zpívat šanson, co si hraje na šanson. Já tomu říkám crazy chanson. Jo, to by mi šlo, to bych – si uvědomuju – chtěla víc!

 

Co můžete bližšího prozradit o písničkách Jak změřit kruhy ve vodě a Myš, jimiž jste zastoupena na právě vydávaném albu Sklep naposlech 2009–2011?

Jak změřit kruhy ve vodě jsem si vybrala z projektu Michala Vícha. Vydal to Black Point na CD pod názvem Povísně. V tomto případě se jedná o zhudebněnou prózu Mariana Pally. Povísně miluju a vřele doporučuju tento ojedinělý hudební počin – zhudebněné krátké prózy českých autorů. A píseň Myš, to je můj text, taková hříčka s jednoslabičnými slovy, plus hudba Vladimíra Vytisky, našeho basáka a souseda z vedlejší vesnice. Ve Sklepě vždycky ještě k písničkám hledáme jevištní ztvárnění, akci, takže v této písni se mnou zpívaly ještě další tři myši-kolegyně, měly jsme myší uši a byly jsme šedivé a svítily baterkami. Ti, kdo se bojí myší, při představení ječeli hrůzou. (smích) Ale mám zkušenost i z komorního provedení této myší písně. Míváme s Davidem Nollem někdy společná vystoupení, jen piano a zpěv, a v této podobě se mi Myš líbí ještě víc. Ale to na CD neuslyšíte, musíte přijít na náš koncert. 

Jaké máte další současné aktivity mimo divadlo Sklep?

Chodím krajinou, hovořím s přírodou, hledím na Měsíc, vedu cvičení pro zralé ženy, pořádám ženské kruhy… A pokud myslíte umělecké aktivity, po více než 30 letech jsme oprášili představení Recitační skupiny Vpřed Hledačova dobrodružství a Den s Tomášem Mácou. To je nářez, snad ještě větší než tenkrát. Aktivity… jo, M.T.O. Universal Praha, kultovní kapela k tanci i poslechu! Pomýšlím na něco nového, baví mě, co neznám, co jsem ještě nezkusila, takže mám nějaké úmysly ohledně divadla i hudby, ale zatím spíš chodím krajem a prozpěvuji si. 

Vzhledem k tomu, že letos oslavili šedesátku hned tři stěžejní členové divadla David Vávra, Milan Šteindler a Tomáš Hanák, rád bych vás požádal o pohled na ně očima Lemury Lepé...

Ohó, dal jste mi těžký a nevděčný úkol. Řekněme, že Lemura Lepá je skoro SLepá. Přinejmenším na blízko vidí hůř. Na dálku ještě dobře. Tak z dálky hledíc, vidím:

David Vávra – Pavoučí ruce a nohy jsou papršleky / V sluneční záři se všichni tetelí / K mucholapce vábeni po oběžné dráze / Sladce lepkavá hromadná extáze

Milan Šteindler – Dojemný brouček ve vousech divouse / Porculán bez ucha s utrejchem z bezu / Křehký a smavý loupáček voní / Budík i zvony marně mu zvoní

Tomáš Hanák – Rozkročen po Zemi / Kroutí nad sebou hlavou / Kroutí žížaly slov a vět / Metafóry tvoří Svět

Leoš Kofroň

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace