Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kvalita, vkus, chování… Elegance první republiky nám v lecčems napoví a pomůže i dnes

30.12.2017
Kvalita, vkus, chování… Elegance první republiky nám v lecčems napoví a pomůže i dnes

Foto: knih-kt.cz

Popisek: Jana Skarlantová

Po první světové válce se změnily nejen hranice států, ale i životní hodnoty a především pohled na ženy. Co se jim honilo hlavou, jak se vypořádávaly s novými pravidly a v čem spočívalo tajemství jejich mimořádné elegance? To i mnoho dalšího prozradí Jana Skarlantová v knize Diskrétní elegance aneb Móda mezi válkami, kterou vydalo nakladatelství Motto.

Ať máme na dobu první republiky dobu názor jakýkoli, jedno jí rozhodně nemůžeme upřít – eleganci. Je to však elegance spíše nenápadná, staví na kvalitě a vychází z chování a vkusu. Je prostě diskrétní.

O čem asi přemýšlely dívčí hlavy pod moderními mikády? Co musely vyslechnout ženy v kalhotách a co říkali muži s motýlkem pod vyholenou bradou ženám s cigaretou? Jana Skarlantová nachází odpovědi „ve víru života“ a svůj komentář doplnila situacemi, viděnými z různých úhlů žurnalisty a autory dobové literatury.

Diskrétní elegance

Výtvarná pedagožka PhDr. Jana Skarlantová se narodila v roce 1944 v Klatovech. Vytudovala na Filozofické fakultě UK aprobaci český jazyk a literatura - výtvarná výchova, poté absolvovala studium estetiky, kde v roce 1970 dosáhla doktorátu. Její pedagogická činnost je spojena především se Střední průmyslovou školou oděvní v Praze, kde působila od roku 1968 jako učitelka odborných výtvarných předmětů, především dějin výtvarné kultury a oděvního výtvarnictví. Od roku 1983 pracovala v Ústředním ústavu pro vzdělávání pedagogických pracovníků v Praze jako odborná asistentka oboru výtvarné výchovy.

Po zrušení ústavu byla v roce 1991 přijata do nově koncipovaného Ústavu rozvoje školství při Pedagogické fakultě UK opět jako odborná asistentka, odkud byla v roce 1994 převedena na katedru výtvarné výchovy. Vyučuje prostorovou a užitou tvorbu se zaměřením na textil a oděv. Svým odborným zájmem i publikační činností se zaměřuje na problematiku užité tvorby, především na problematiku vývoje a estetiky odívání. Její rozsáhlá publicistická činnost je zaměřena hlavně na problematiku užitého umění a aplikované estetiky ve spolupráci s odbornými časopisy.

Autor: Jana Skarlantová
Žánr:
česká historie, móda, výtvarné umění
Nakladatelství:
Motto

Ukázka z knihy:

První světová válka změnila život. Měnily se hranice států i životní hodnoty.
Měnila se morálka společnosti i osobní cíle jednotlivců. Měnil se názor na ženy i jejich postavení ve společnosti. Měnila se architektura, umění i móda.
Změny, které obecně zasáhly všechny evropské země, se u nás prosadily na zcela specifickém základě: v rámci nově vzniklého státu – Československé republiky.
Zatímco v jiných státech život více či méně rychle navázal na styl života před válkou, první Československá republika byla příslibem zcela nové kvality občanského života. Vznikla na ideálech svobody a demokracie, rovnosti, slušnosti, čestnosti a tolerance. Ústava nové republiky zrušila jakékoli výsadní postavení a zaručovala všem stejná občanská práva – poprvé i ženám. Posílila tím sebevědomí žen, ale také všech občanů, které postavila po bok vyspělým západním demokraciím. Nejen hospodářskou úrovní prosperujícího nového státu, ale i občanskou morálkou. „Malost nespočívá v geografii, ale v lidech, charakterech, mravech,“ napsal T. G. Masaryk, který se stal prvním československým prezidentem a přirozeným morálním vzorem. Na tomto půdorysu se začal rozvíjet také čilý umělecký, společenský a spolkový ruch první republiky. Ta je dodnes pojmem. I když ve skutečnosti trvala pouze dvě desetiletí, její stopa v moderních dějinách naší země je nepřehlédnutelná.
Dějiny se sice měří časem, ale některé ideje a vzory přetrvávají. Nebo se vracejí. Někdy i proto, aby byly znovu překonány. Slouží jako inspirace, srovnání i ponaučení. O tom svědčí i řada současných filmů a televizních inscenací odehrávajících se v různých etapách první republiky, natočených téměř sto let od jejího vzniku. V televizních programech se pravidelně objevují i autentické dobové filmy „pro pamětníky“. I ty mají své současné diváky. Co je na tomto období tak zajímavého?
Ať máme na první republiku názor jakýkoli, jedno jí upřít nemůžeme: eleganci. Však se tento pojem objevuje v dobovém tisku ve všech gramatických i vizuálních podobách. Je to však elegance spíše nenápadná. Staví na kvalitě. Vychází z chování a vkusu. Prostě elegance „diskrétní“ – což je další velmi frekventovaný pojem té doby.
Jaký byl životní styl našich předchůdců v různých sociálních vrstvách první opravdu svobodné a moderní společnosti? Jak prožívali opojné dny svobody, období prosperity i krize? Jak se bavili a sportovali? O čem přemýšlely dívčí hlavy pod moderními mikády, a co říkali muži s motýlkem pod vyholenou bradou ženám v kalhotách a s cigaretou? Těch „jak“ a „co“ je celá řada. Odpovědi nehledejme v učebnicích dějepisu, ale přímo „ve víru života“. Zachytili ho pozorovatelé nejpovolanější: žurnalisté a autoři dobové literatury. Situace viděné z různých pohledů tvoří pestrou skládanku doby. Ta prostřednictvím románových postav z různých sociálních vrstev a jejich prožitků dostává „lidskou tvář“. Jakou?

Diskrétní elegance

Diskrétní elegance

Vložil: Adina Janovská

Tagy
kniha,