Kvalita, vkus, chování… Elegance první republiky nám v lecčems napoví a pomůže i dnes
30.12.2017
Foto: knih-kt.cz
Popisek: Jana Skarlantová
Po první světové válce se změnily nejen hranice států, ale i životní hodnoty a především pohled na ženy. Co se jim honilo hlavou, jak se vypořádávaly s novými pravidly a v čem spočívalo tajemství jejich mimořádné elegance? To i mnoho dalšího prozradí Jana Skarlantová v knize Diskrétní elegance aneb Móda mezi válkami, kterou vydalo nakladatelství Motto.
Ať máme na dobu první republiky dobu názor jakýkoli, jedno jí rozhodně nemůžeme upřít – eleganci. Je to však elegance spíše nenápadná, staví na kvalitě a vychází z chování a vkusu. Je prostě diskrétní.
O čem asi přemýšlely dívčí hlavy pod moderními mikády? Co musely vyslechnout ženy v kalhotách a co říkali muži s motýlkem pod vyholenou bradou ženám s cigaretou? Jana Skarlantová nachází odpovědi „ve víru života“ a svůj komentář doplnila situacemi, viděnými z různých úhlů žurnalisty a autory dobové literatury.

Výtvarná pedagožka PhDr. Jana Skarlantová se narodila v roce 1944 v Klatovech. Vytudovala na Filozofické fakultě UK aprobaci český jazyk a literatura - výtvarná výchova, poté absolvovala studium estetiky, kde v roce 1970 dosáhla doktorátu. Její pedagogická činnost je spojena především se Střední průmyslovou školou oděvní v Praze, kde působila od roku 1968 jako učitelka odborných výtvarných předmětů, především dějin výtvarné kultury a oděvního výtvarnictví. Od roku 1983 pracovala v Ústředním ústavu pro vzdělávání pedagogických pracovníků v Praze jako odborná asistentka oboru výtvarné výchovy.
Po zrušení ústavu byla v roce 1991 přijata do nově koncipovaného Ústavu rozvoje školství při Pedagogické fakultě UK opět jako odborná asistentka, odkud byla v roce 1994 převedena na katedru výtvarné výchovy. Vyučuje prostorovou a užitou tvorbu se zaměřením na textil a oděv. Svým odborným zájmem i publikační činností se zaměřuje na problematiku užité tvorby, především na problematiku vývoje a estetiky odívání. Její rozsáhlá publicistická činnost je zaměřena hlavně na problematiku užitého umění a aplikované estetiky ve spolupráci s odbornými časopisy.
Autor: Jana Skarlantová
Žánr: česká historie, móda, výtvarné umění
Nakladatelství: Motto
Ukázka z knihy:
První světová válka změnila život. Měnily se hranice států i životní hodnoty.
Měnila se morálka společnosti i osobní cíle jednotlivců. Měnil se názor na ženy i jejich postavení ve společnosti. Měnila se architektura, umění i móda.
Změny, které obecně zasáhly všechny evropské země, se u nás prosadily na zcela specifickém základě: v rámci nově vzniklého státu – Československé republiky.
Zatímco v jiných státech život více či méně rychle navázal na styl života před válkou, první Československá republika byla příslibem zcela nové kvality občanského života. Vznikla na ideálech svobody a demokracie, rovnosti, slušnosti, čestnosti a tolerance. Ústava nové republiky zrušila jakékoli výsadní postavení a zaručovala všem stejná občanská práva – poprvé i ženám. Posílila tím sebevědomí žen, ale také všech občanů, které postavila po bok vyspělým západním demokraciím. Nejen hospodářskou úrovní prosperujícího nového státu, ale i občanskou morálkou. „Malost nespočívá v geografii, ale v lidech, charakterech, mravech,“ napsal T. G. Masaryk, který se stal prvním československým prezidentem a přirozeným morálním vzorem. Na tomto půdorysu se začal rozvíjet také čilý umělecký, společenský a spolkový ruch první republiky. Ta je dodnes pojmem. I když ve skutečnosti trvala pouze dvě desetiletí, její stopa v moderních dějinách naší země je nepřehlédnutelná.
Dějiny se sice měří časem, ale některé ideje a vzory přetrvávají. Nebo se vracejí. Někdy i proto, aby byly znovu překonány. Slouží jako inspirace, srovnání i ponaučení. O tom svědčí i řada současných filmů a televizních inscenací odehrávajících se v různých etapách první republiky, natočených téměř sto let od jejího vzniku. V televizních programech se pravidelně objevují i autentické dobové filmy „pro pamětníky“. I ty mají své současné diváky. Co je na tomto období tak zajímavého?
Ať máme na první republiku názor jakýkoli, jedno jí upřít nemůžeme: eleganci. Však se tento pojem objevuje v dobovém tisku ve všech gramatických i vizuálních podobách. Je to však elegance spíše nenápadná. Staví na kvalitě. Vychází z chování a vkusu. Prostě elegance „diskrétní“ – což je další velmi frekventovaný pojem té doby.
Jaký byl životní styl našich předchůdců v různých sociálních vrstvách první opravdu svobodné a moderní společnosti? Jak prožívali opojné dny svobody, období prosperity i krize? Jak se bavili a sportovali? O čem přemýšlely dívčí hlavy pod moderními mikády, a co říkali muži s motýlkem pod vyholenou bradou ženám v kalhotách a s cigaretou? Těch „jak“ a „co“ je celá řada. Odpovědi nehledejme v učebnicích dějepisu, ale přímo „ve víru života“. Zachytili ho pozorovatelé nejpovolanější: žurnalisté a autoři dobové literatury. Situace viděné z různých pohledů tvoří pestrou skládanku doby. Ta prostřednictvím románových postav z různých sociálních vrstev a jejich prožitků dostává „lidskou tvář“. Jakou?


Vložil: Adina Janovská