Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Tim Johnston, Sestup

19.12.2017
RECENZE Tim Johnston, Sestup

Foto: repro Youtube.com

Popisek: Tim Johnston

Velice rozsáhlá kniha, od níž jsme si slibovali výrazné napětí. To přišlo, ale jaksi mimoděk. Ostatně celý román se nese ve zvláštně rozvolněném duchu, který spíše než thriller připomíná drama. Jestli je to na škodu, musíme nechat na posouzení čtenářů. Část se s titulem ztotožnila, druhá půlka nenašla, co čekala... Celkové vyznění a víc než 15 tisíc hodnocení na Goodreads je i přesto silně nadprůměrné.

Román Tima Johnstona lze nesouměrně rozdělit na dvě poloviny. Před a po. Před zmizením a po něm. Ať nechodíme kolem horké kaše, úvodem si shrňme děj. Pobyt ve Skalistých horách (The Rocky Mountains) má být pro Courtlandovy poslední rodinnou dovolenou, než jejich dcera nastoupí na sportovní vysokou školu. Zatímco osmnáctiletá Caitlin si chce především otestovat běžeckou kondici v náročném terénu, její rodiče doufají, že mimořádně krásné horské prostředí pomůže zažehnat dlouhotrvající manželskou krizi.

Ale když si jde Caitlin se svým mladším bratrem časně ráno zaběhat a později je za dramatických okolností v kopcích nalezen pouze Sean, ukáže horská krajina svou mnohem děsivější tvář.

Přesně takovou anotaci nabízí i nakladatel Algonquin Books. Ten ostatně poskytnul snad stovky výtisků pro fanoušky a laické recenzenty. Jejich pohled na Sestup (v původní znění Descent) se stírá. My v této linii budeme také pokračovat. Kniha ve své úvodní části nabízí jednoduchý (čímž rozhodně neříkáme, že triviální) pohled do jedné nenápadné rodiny. Johnston se v této fázi soustředí na detail. Snaží se zachytit rozestlanou postel, tlukot srdce, zachycuje ráz krajiny a téměř s ní dýchá. Jeho vcítění do prostředí je mimochodem velkou výhodou knihy.

Americká verze obálky

Poté nastane něco, s čím asi nikdo nepočítal. Zmizení. To v tento okamžik nebudeme rozebírat, abychom potenciální čtenáře nepřivedli do rozpaků, neochudili je o zážitek.

Druhou částí knihy je doba "po". Po zmizení osmnáctileté slečny. Marné pátrání, zoufalství, snaha o zjištění skutečností. Ačkoli zase: musíme přibrzdit. Snažíme se o lineární shrnutí knihy, která má snad pět stovek stran. V tom ale její síla (a pro některé slabost) není. Johnston se, jak už bylo řečeno, vcítil. Jde o charakteristický, psychologický postup. Snažil se nejen zobrazit prostředí, což mu šlo náramně, ale především zachytit mentalitu. Pocity, city, vlekoucí se dny, měsíce, roky (!) a momenty.

 

Rodina, která mohla mít zcela standardní problémy, se ocitá za hranou. Syn se potuluje, otec přežívá v chatě s šerifem, manželka je terčem jistého posměchu a hledání lásky. Ať to zní jakkoli prozaicky, tak to je. Johnston chtěl podle nás především ukázat onu myšlenkou pasáž. Na ukázkovém příkladu zmizení (říkejme tomu únos) vnímat pocity "pozůstalých", které jsou v této optice také oběťmi. Samozřejmě.

Česká verze obálky od Václava Havlíčka

Román Sestup má ještě jednu hezkou část. Obyčejnou kurzívu. Tou jsou zvýrazněny statě, které se soustředí na Caitlin. Jak jí je, co dělá, jak přežívá, a zdali vůbec přežije. Zdali se vůbec dočká rána. A návratu k rodině? Na to si počkejte, konec je svým způsobem silný, ačkoli v něm lze najít jisté nedostatky. Nedotažení. Nereálnost situace. Pokud se nechcete připravit o podstatu, vynechte následujících pár vět.

„Shledání“, kdy rodina usedá do auta a odjíždí, je v našem vnímání knihy to nejsilnější. Zachycení krajiny, okamžiku, slunce, hor, hustých lesů. Caitlin to všechno vnímá, nic neříká. Stejně jako rodiče. Pro nás krásné zadostiučinění, kdy opravdu není potřeba slov. Pro některé recenzenty nevěrohodná pasáž, že by ji doktor tak rychle pustil a ona s rodiči odjela. Vrátila se svým způsobem na začátek.

Sestup, u něhož oproti anglické verzi chválíme grafické zpracování, které zachycuje smysl románu, je kvalitní literaturou. Pokud by měl o stovku stran méně, na váze by mu to určitě neubralo. Právě ta velká řada dialogů a popisů z něho totiž trochu ubírá.

Název: Sestup
Autor: Tim Johnston
Překlad: Hana Catalano
Obálka: Václav Havlíček
Počet stran: 432
Vydává Mystery Press, 2017
Hodnocení: 72 procent

Vložil: Zdeněk Svoboda