RECENZE Dominik Dán, Kořeny zla
11.12.2017
Foto: archiv
Popisek: Tvorba Dominika Dána
Korene zla (v originále) vyšly na sousedním Slovensku v roce 2017. Díky Slovartu se to pro letošek stihlo také v Čechách. KrajskéListy.cz nejnovější román Dominika Dána pročetly v předvánočním klidu během několika hodin. A opět přiznáme, že jak jsme se těšili, tak jsme byli spokojení.
Asi ho každý čtenář literatury zná, i přesto si dovolíme drobný souhrn. O autorově identitě se podle oficiálních tvrzení na veřejnosti i mezi příznivci jeho díla vedou spory. Objevují se konspirační teorie předpokládající nikoli autora jednoho, ale několik. Poté, co vydal první desítku knih, se o něho média začala zajímat jako o úspěšného autora. Začal komunikovat prostřednictvím elektronických médií. Neodhalil však svou totožnost. Jediné, co takto vedenými rozhovory potvrdil, že patří mezi kriminalisty. Více, z profesionálního pohledu, odhalit nehodlá. Jeho identitu, kromě nejbližších spolupracovníků, zná i několik novinářů. Nesprávný je i rok jeho narození uváděný na přebalech knih.
My po odhalování a pátrání po Dánově identitě netoužíme. Stačí nám pocit, že píše, že píše dobře a že se k nám do českého jazyka dostává prakticky celá jeho tvorba.
Kořeny zla nás znovu zavedou do období pár let po revoluci a rok po rozdělení Československa. Pakliže nápovědy nestačí, budeme důslední v tom, že se jedná o letopočet 1994. Ostatně právě sem je zasezeno také několik dalších titulů. Je to logické. Docházelo k transformaci policie (respektive houfnému náboru sil), docházelo k vysokému počtu vražd, drsnému formování organizovaného zločinu a z pozice vyšetřovatelů taky k tomu nejzásadnějšímu: k hledání důvěry.
Přesně do téhle nálady se ponoříte v Kořenech zla. Bokem zůstává zmíněná reforma policie, ale taky několik trestných činů, které poukážou na staré známé. Vztahy i lidi. Klíčovou podstatou románu je tentokrát nemilosrdná vražda mladé ženy. Ta pracuje v sexshopu, kde si na směny přivydělává u končícího studia na vysoké. Když se jeho majitel v pondělí ráno ocitá tváří tvář mrtvole (jako obvykle pečlivě vykreslené), zpanikaří, utíká, volá policii. Na místo dorazí mordparta a začne vyšetřování.
Dán opět nezklamal v přirozenosti a jakési sounáležitosti s hlavními postavami. Všichni "policajti" jsou absolutně reální, z masa a kostí. Dialogům se dá věřit a ani na jedné stránce nenajdete náznak přehánění. Pokud Dánovu tvorbu znáte, jistě víte, jak to myslíme. Pakliže jsme v minulosti opakovaně hovořili o tom, že právě výslechy, případně rozhovory s protagonisty jsou pro nás tak zajímavé a osvěžující, Kořeny zla budou v totožném duchu. Dá se říct, že se občas člověk i zasměje. To například ve chvíli, kdy jedna adeptka na výslech nechce pustit pány z mordparty do bytu, protože neví, jestli jsou skuteční. Co se zločinu samotného týká, je to ošklivý popis lidské zloby. Zbůhdarma ztracený život, tak bychom to nazvali.
Dán svou aktuální knihou kráčí v pevně vyjetých kolejích brilantních popisů (Červený kapitán), super dialogů a zvrácených detailů z místa činu (Smrt na druhém břehu). Pořád jsou jeho případy poutavé a pořád musíme zajásat nad tím, že jsou všechny postavy svoje. Někdo nespěchá, jiný chce spát, další by se zapálil… Není co vytknout. Kriminálka, jak má být.
Autor: Dominik Dán
Název: Kořeny zla
Překlad: Jan Hanzlík
Vydal Slovart, 2017
Hodnocení: 85 procent
Vložil: Zdeněk Svoboda