Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE John Searles: Zvláštní, ale pravdivé

30.11.2017
RECENZE John Searles: Zvláštní, ale pravdivé

Autor: archiv spisovatele, blog

Popisek: Spisovatel John Searles

Novela amerického spisovatele a novináře Johna Searlese vyšla v Česku poprvé letos v nakladatelství Mystery Press. Ve Spojených státech však byla vydána téměř o třináct let dříve.

John Searles je bývalý novinář, spisovatel a knižní kritik. V roce 2001 mu vyšla prvotina Chlapec stále nezvěstný, díky níž ho magazín Times označil jako „Person to Watch“ a Daily News jako „New Yorker to Watch“. V roce 2004 vyšla druhá novela Zvláštní, ale pravdivé. Ta byla podle Salon.com nejlepší knihou roku 2004. Za další titul, který v Americe vyšel v roce 2013 a v originále se jmenuje Help for Haunted Searles, v češtině pak Nebudete se bát ničeho zlého, získal také cenu Americké knižní asociace a na portálu Amazon patřil mezi top ten mysteriózních knih.

Searlesově tvorbě se u nás aktuálně věnuje nakladatelství Mystery Press, které v letošním roce vydalo dva jeho tituly. Recenzované Zvláštní, ale pravdivé a Nebudete se bát ničeho zlého. Searlesovu prvotinu poslalo do světa nakladatelství Metafora.

Ale přejděme k samotné knize. Vzhledem k tomu, že Zvláštní, ale pravdivé bylo první dílo, které jsme od Johna Searlese četli, nevěděli jsme, co můžeme čekat. Připravovali jsme se spíše na strašidelný thriller nebo detektivku. Na tuto myšlenku nás navedla anotace. „Tak začíná podivuhodný příběh, v němž se Philip a jeho matka probírají Melissinou i svou minulostí. Ve snaze dobrat se odpovědí na otázky, které je trápily po celý život, podniknou neobvyklou cestu, během níž jsou nuceni čelit vraždě i pomstě, smrti i lásce, a na jejímž konci možná někdo z nich dojde i kýženého vykoupení…“

K našemu překvapení však o klasický thriller rozhodně nešlo. Detektivní zápletka je v podstatě po celou dobu jaksi skryta. Na to, že se vlastně něco stalo, přicházíte postupně, po krůčkách. Při čtení jsme měli pouze pocit, že všechno není v pořádku. Autor si podle nás dokonale hraje nejen s postavami, kterým vykreslil opravdu těžký život, ale také se čtenářem, jehož ukolébá dokonale vykreslenými situacemi a postavami.

Ústředními hrdiny knihy jsou Phillip Chase, jeho matka, která se nikdy nesmířila se smrtí druhého syna Ronnieho a Melissa. Právě Melissa jednou v noci zavolá Phillipovi a poprosí ho o setkání. Jaké je překvapení Phillipa a jeho matky, když se dozví, že otcem jejího dítěte je již pět let mrtvý Ronnie.

Jednoznačně kladně hodnotíme dokonale vykreslené osobní rysy postav. Čtenář má pocit, jako by je znal odjakživa a může se velice snadno vžít do jejich komplikované situace. Takto podrobně autor vykreslil také prostředí, ve kterém hlavní hrdinové žijí. Pokud bylo cílem autora popsat prostředí a jednotlivé postavy, pak bychom neměli absolutně co vytknout. Při čtení, od kterého jsme původně čekali něco jiného, nám však tyto podrobnosti trošku vadily. Nejvíce nás tak zaujala poslední třetina knihy, která má podle našeho názoru výborný spád. Klasickému čtenáři detektivek bychom knihu nedoporučili. Kdo však hledá nejen krimi příběh, ale také celkově propracovanou knihu, bude nadšený.

Název: Zvláštní, ale pravdivé
Autor: John Searles
Autor obálky a ilustrace:  Jindřich Janíček
Překlad: Kateřina Niklová
Vydává: Mystery Press, 2017
Hodnocení: 80 procent

Autorkou recenze je Alžběta Novotná

Vložil: Zdeněk Svoboda

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace