Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Život ve psí smečce má pevně stanovená pravidla a zákony. A když se snad přece jen objeví zrádce…

25.11.2017
Život ve psí smečce má pevně stanovená pravidla a zákony. A když se snad přece jen objeví zrádce…

Foto: orderofbooks.com

Popisek: Erin Hunter

Zamilovali jste si čtyřnohé hrdiny Erin Hunter? Pak byste měli vědět, že již i u nás vychází druhá řada její série Zákon psí smečky, s podtitulem Soumrak. Příběhy plné napětí, ale také vztahů, před nimiž by lidé leckdy měli nejspíš smeknout, vydává nakladatelství Albatros.

Zákon smečky: Soumrak (2) - Přízraky noci

Život v divoké smečce ovládá nedůvěra. Ševel byl zabit a fenka Bouře si je jistá, že mu smrtelné rány mohl způsobit pouze jiný pes. Štístko a ostatní členové smečky se zdráhají Bouři uvěřit, ale ona je odhodlaná zjistit pravdu. Žije mezi nimi zrádce?

 Zákon smečky - Soumrak: Přízraky noci

Ukázka z knihy:

Když společně opouštěli Psí ohradu, dospělí psi štěňatům slíbili, že se o ně postarají. Lízinka jim věřila. Teď pozorovala Štístka, který stál strnule před keřem, a doufala, že zlatý pes svůj slib splní.
„Já se před ničím schovávat nebudu,“ obořil se Bručoun na Štístka. Lízinka cítila, jak se jí z hrdla dere tiché zavrčení. Měla chuť vyskočit a seštěkat svého bratra, aby se přestal chovat jako pitomec, ale neodvažovala se na sebe upoutat pozornost.
Bručoun se otočil k odchodu a Lízinka napjala svaly, připravená se rozběhnout a dostat ho do bezpečí, i kdyby ho tam měla dovláčet v zubech. Jenže potom uslyšela ty hlasy a cítila, jak ji opouští veškerá odvaha.
„Kam jít mláďata?“
„Už blízko, už cítit…“
Co to je? pomyslela si Lízinka zděšeně a přitiskla se k zemi.
Štístko se rozběhl za Bručounem a začal ho postrkovat směrem ke keři. Bručoun se bránil a jeho drápy zanechávaly rýhy v bahně, jak se snažil něčeho zachytit.
Copak máš místo mozku kámen? chtěla Lízinka zavýt. Přestaň se s ním prát!
Bručoun konečně vklouzl do podrostu vedle Lízinky, Štístko se tam nasoukal za ním a nespouštěl z něj oči. Lízinka slyšela, jak Bručounovi něco tiše říká, ale nerozeznával jednotlivá slova.
Bručounovu vystrašenou odpověď už ale slyšela jasně: „Kojoti? Co to je?“
„Já sníst mláďata. Nejdřív měkkoučké čeníšek!“ zasyčel někdo poblíž chraplavý hlas.
„Já chroupat ocásky!“
Po tomhle ztichl i Bručoun a už se jen chvěl. Lízinka s vytřeštěnýma očima hleděla skrz větvičky a spatřila stíny pohybující se na vršku kopce. Částečně připomínaly psy, ale jejich chlupatá těla se nesla na dlouhých tenkých nohou, které připomínaly kosti pokryté tenkou kůží.
Vrtík se zavrtal ještě hlouběji do Mikyho husté srsti a dokonce i Bručoun zavřel oči, ale Lízinka odmítla odvrátit zrak.
Nebojím se odejít k Zeměpsici, zavrčela v duchu a dívala se, jak kojoti přicházejí blíž a blíž. Ale můj ocásek žádný polopes chroupat nebude!...

Zákon smečky: Soumrak (3) - Ve stínech

Fenka Bouře je odhodlaná chránit svou smečku před jakýmkoli nebezpečím, ale jak ji má bránit před hrozbou, která pochází zevnitř? Jeden ze členů rozkládá smečku zevnitř a psi se navzájem podezřívají a nedůvěřují si. Pokud zrádce nebude brzy odhalen, nebude už žádná smečka, kterou by Bouře mohla chránit...

Zákon smečky - Soumrak: Ve stínech 

Ukázka z knihy:

Velká fena doklusala k okraji řeky a mírně sklonila hlavu. Potom se odrazila a zmizela pod hladinou v oblaku stříbřité tříště. Vrtík zděšeně vyštěkl, ale Marta se vzápětí objevila, vyklepala si vodu z uší a vesele vyplazila jazyk. Lízinka viděla, jak se v průzračné vodě pohybují Martiny silné tlapy. vypadalo to, jako by pomalu kráčela pod vodou.
„Vidíte, co dělám, štěňátka?“ zaštěkala na ně Marta. „Nemusíte bojovat s proudem, nechte říčního psa, aby vás nadnášel. Umí být divoký, ale i něžný. Jenom nesmíte plavat moc daleko!“
Bručoun sestoupil dolů, nervózní, ale odhodlaný, a Lízinka rozhodně neměla v plánu nechat ho vstoupit do vody jako prvního. Marta vypadala tak šťastně. Plavání vypadalo jako skvělá zábava! Lízinka odstrčila Bručouna stranou a vstoupila do mělké vody u břehu.
„Vůbec není ledová!“ vyštěkla, když jí voda začala vířit okolo předních tlap. „Je příjemná a vlažná!“
„Ano!“ souhlasil Bručoun, který rychle vlezl za ní. Vrtík nevypadal tak přesvědčeně. Zůstal na břehu, občas nejistě ponořil tlapku do vody a potom ji zase rychle vytáhl. Lízinka s Bručounem se naopak začali brodit směrem k Martě a voda jim rychle vystoupala k bokům.
Lízinka šla neohroženě vpřed, rychle a sebejistě – a najednou zjistila, že pod tlapami nemá písek. Nebylo tam nic! S vyjeknutím zajela pod vodu, ale její tlapy se začaly instinktivně pohybovat a Lízinka zjistila, že stoupá. Hlavu měla v mžiku opět nad hladinou, mohla dýchat, mohla se hýbat…
„Já plavu!“ zaštěkala nadšeně.
„Já taky!“ Broučoun se vznášel v mírném proudu a do ní jemně vrazil.
„Tohle je nádhera! vrtíku, pojď do vody!“ Lízinka byla tak unešená, že ztratila rovnováhu, převrátila se na bok a do nosu jí natekla voda, ale Marta ponořila hlavu pod hladinu a podepřela Lízinku čenichem, než stihla propadnout panice. Malá fenka kýchla, zazmítala sebou, ale potom začala hrabat tlapkami a znovu našla rovnováhu v něžném objetí říčního psa. Marta začala plavat v širokém kruhu okolo štěňat, ale celou dobu je nespouštěla je z očí.
Vrtík vypadal, že má chuť se k nim přidat, ale pořád se bál. Brodil se ve vodě kousek od břehu, ale zdráhal se opustit bezpečí mělčiny. Lízinka ho pozorovala a povzbudivě na něj štěkala.
„Lízinko, sleduj!“ štěkl Bručoun důležitě. Lízinka se otočila a zjistila, že její bratr plave za Martou do hlubšího středu řeky. Bručoun rychle oddychoval a jeho malé tělíčko sebou škubalo s každým pohybem tlap pod hladinou. „Říční pes vůbec není děsivý! Plavání nic není!“
Lízinka se obrátila zpět k Vrtíkovi, ale když její malý bratr vylekaně zakvičel, prudce se otočila. Bručoun pořád odhodlaně plaval za Martou, ale před Lízinčinými zděšenými zraky ho náhle kousl říční pes. Psí duch se k němu přihnal, popadl ho do čelistí a strhl do dál po proudu.
Neměl k němu dost úcty! blesklo Lízince hlavou. „Bručoune! Bručoune, plav zpátky!“
Jenže Bručoun očividně nemohl. Jeho hlava na okamžik zmizela pod hladinou, a když se vzápětí vynořil, kašlal a oči měl vytřeštěné hrůzou. Potom se přes něj přelila další vlna. Už neplaval, jen se bezmocně zmítal ve spárech říčního psa, který ho unášel pryč.
Lízinka začala zděšeně výt, ale ztichla, když se u ní objevila Marta a prudce ji postrčila směrem ke břehu. když Lízinčiny drobné tlapky našly písčité dno, o které se mohla zapřít, Marta už se mocnými záběry hnala za Bručounem…

Autor: Erin Hunter
Žánr:
fantasy, dobrodružství, příběhy o zvířatech
Nakladatelství:
Albatros

Vložil: Adina Janovská

Tagy
kniha,