Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nad novou knihou Jana Saudka zajásá srdce, oči, ale i bránice

18.11.2017
Nad novou knihou Jana Saudka zajásá srdce, oči, ale i bránice

Autor: archiv redakce

Popisek: Jan Saudek

"Fotograf český," jak sám sebe pravidelně nazývá, vydává svou další beletristickou novinku. Po čistě textové publikaci v měkké vazbě "Svobodný, ženatý, rozvedený, vdovec" jde o plnohodnotný titul, jaký se od jména Saudek očekává. Fantastické fotografie, z nichž některé většina čtenářů k autorovi rozhodně nepřiřadí, stejně tak duchaplný text. Jako v minulosti, tak i nyní báječně graficky zpracovaný titul vydává Slovart.

Jan Saudek patří mezi nejvýznamnější české umělecké fotografy. Dne 13. května 1935 se bankovnímu úředníkovi Gustavovi a jeho ženě v Praze narodila dvojčata Jan a Karel. Jan se narodil jako druhý „a to ho předurčilo být celý život číslo dvě“. To alespoň stojí v jeho oficiálním životopise právě vedle roku 1935. Stejně jako věta: „Hned jak se narodím, tak mě příbuzní fotografují, stejně jako každé malé dítě. Později zase já je: instinktivní snaha nás všech zachovat památku."

Tolik k názvu knihy. Alespoň dle našeho úsudku.

Saudek se vyznačuje nejen naprosto ojedinělým a typickým rukopisem, ale především upřímností. Tu často jeho obdivovatelé, ale i kritici považují za vulgární. Je to ovšem částečnou neznalostí díla. Pokud se v titulu "Dva" někdo podívá na snímek "Čas" (jde také o fotografii s názvem "Židovský hřbitov") z roku 1975, případně na později kolorovaný "U. S. A." (rok 1969), rozhodně by je nepřiřadil mezi Saudkovy klenoty. Těmi dozajista jsou. Stejně tak další snímky jeho rané tvorby: "Pouta lásky č. 1", "Stalingrad", "Řeka".

Kdo v knize očekává ony typické "saudkovské" ženy, tedy postavou bohaté a rozsáhlé postavy, dočká se. Stejně jako citlivě zpracovaných momentů života ("Hladový po tvém dotyku", rysem podobný snímku "Oddanost" z roku 1970 či z roku 1974 pocházející "Láska").

Krom jiného jde, jak jsme výše uvedli, o beletristicky pojatou publikaci. Saudek také, což se možná neví, totiž velmi často píše. Nejedná se rozhodně o povídkovou tvorbu, stejně lze vynechat pojem fabulace. Vše, co v nádherně zpracované knize čtenář najde, je charakteristické, pravdivé a prožité. Jan Saudek zde může být nahlížen hned z několika stran: milovník žen, života, nepřítel své postavy a času. Ke každému označení bychom určitě našli příhodnou "pasáž". Nás skutečně nejvíce rozesmály vzpomínky na Návštěvu I a II. Protichůdné dvojice jsou pro Saudka velmi typické (a najdeme je už v tvorbě z osmdesátých let). V knize proto narazíte nejen na Návštěvu, ale i na různé pohledy týkající se manželství, vyznání...

Pro nás zvláštním úkazem zůstalo časování. Jakkoli jdou texty chronologicky po sobě (narození 5 hodin ráno, první polibek... konec, epilog), fotografie, které byly v knize použity, jsou z drtivé většiny "ty staré". Vzniklé po roce 1990? V knize jich nalezneme minimum. Cirka čtyři, pokud jsme se nepřehlédli. Jestli jde o autorský záměr, případně neblahou vzpomínku na spor o autorská práva, to nevíme. V knize o Janu Saudkovi vystupuje pouze on. Žádný úvod, případná snaha o kompozici editora, "jak správně Saudka vnímat a číst", naštěstí nepřišla.

Kniha "Dva" se řadí mezi ty vysoce kvalitní tituly, jenž Jana Saudka doprovází. Slovart, který se může pyšnit knihou "Saudek" z roku 2014, obsahující stovky snímků s formátem 25 x 29,7 centimetrů, po "Tramvaji Noci" a v perexu uvedené knize "Svobodný, ženatý, rozvedený, vdovec" vsadil na jistotu. Fotografie, opravdu kvalitní vazba i bezchybné grafické zpracování, stejně jako "doprovod" Saudkovým slovem. K těm krátkým a netypickým literárním útvarům se dá vracet kdykoli. Bohatost slov, jakou Saudek disponuje, se v současnosti nevidí a mohla by mu ji závidět řada klasických spisovatelů.

Bohužel musíme konstatovat, že ačkoli se "Dva" nikdy nedostane mezi povinnou literaturu (ke škodě mladých), chtělo by to alespoň ten slovní rozbor. I my, kteří se psaním živíme, hodně, hodně, hodně dlouho nenarazily na rozličnost českého jazyka, jakým Saudek popisuje (svůj) život.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .   

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace