Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Tim Weaver, Zlomené srdce

03.11.2017
RECENZE Tim Weaver, Zlomené srdce

Foto: Archiv

Popisek: Tim Weaver

Napsat jednu knihu o téměř pěti stovkách stran a zároveň udržet čtenářovu pozornost, to se jistě občas stane. Ale udělat to opakovaně, a ještě s větší grácií, tomu říkáme mistrovství. Timu Weaverovi se to v nejnovějším díle povedlo náramně. Hutný špalek, který budete držet v rukách, vás svým rozsahem možná překvapí – zaskočí, ale ve chvíli, kdy se do čtení pustíte, vám ty stránky budou mizet mezi prsty, že ani nevíte jak. Zkrátka a dobře další autorova kniha, kterou už na začátku musíme vychválit a na konci ocenit výrazným procentuálním ziskem. Nejde to jinak.

Začneme vizitkou autora. Tim Weaver (ročník 1977) žije cca 160 kilometrů jihozápadně od Londýna ve městě Bath. To je celkem příznačné. Devadesátitisícové město, známé zejména díky horkým pramenům, je vyhledávanou lokalitou. Podle vcelku známých báchorek bylo postaveno tam, kde kdysi stávala keltská svatyně, tolik respektovaný symbol britské historie. Podle obrázků, které jsme měli možnost vidět, jde o průzračnou anglikánskou architekturu, pestrý, byť typický styl a klid. Dříve byl Bath místem pro bohaté, časem se tahle nálepka vytratila. O to větším kontrastem působí láska Weavera k žurnalistice. Podle dostupných zdrojů „je bývalý novinář a redaktor řady časopisů. Přestože byla jeho novinářská kariéra úspěšná, rozhodl se psát raději thrillery."

S těmi začal v roce 2010 prvotinou Chasing the Dead a od té doby je tu pravidelný cyklus. Hlavní postavou je privátní vyšetřovatel David Raker, jenž má na svém kontě logicky už osm případů. Ten poslední (2017) vyšel pod názvem I Am Missing. Mimochodem na prestižním webu Goodreads.com má kniha přes 500 hodnocení, cirka 120 recenzí a její hodnocení 4,11 / 5 dává tušit, že i v tomto případě se Weaver trefil do vkusu a neopustil svou touhu po mravenčí práci vyšetřovatele.

Dost.

Nyní ke Zlomenému srdci. Kniha, která je opravdu výjimečná, potěší nejen fanoušky žánru, ale především filmu. Dejme proto slovo autorovi. Ten se totiž po skončení děje vyjádřil slovy: „Jakožto obrovský filmový fanda jsem si práci na knize Zlomené srdce nesmírně užil. Především bych chtěl poděkovat Vicu Prattovi z Britského filmového institutu za nekonečnou trpělivost, s níž zodpovídal každý všetečný dotaz o 35mm negativech, který mu přistál v emailové schránce. Jako vždy jsem si v zájmu příběhu dovolil pár detailů upravit – nejen v otázkách filmové historie a produkce, ale také v oblasti struktury a fungování britských policejních složek. Doufám však, že jsem si počínal dost citlivě a nikoho to neurazí.“ Ještě než přejdeme k ději a jeho základním rysům, vzpomeneme dva bijáky. Ty jsou sice v určitém směru extrémní, ale paralela s recenzovaným titulem je jednoznačná. A také směrodatná. Jedná se o Diplomovou práci (Tesis, 1996, režie Alejandro Amenábar) a kultovní, až legendární snímek 8mm (199, režie Joel Schumacher). Oba sice zachycují explicitní sexuální obsah, ale o tom kniha Zlomené srdce není. Je především o abnormální touze autora zachytit každý detail filmového pásu, respektive z něho složených obrazových okýnek, stejně jako o vystavení vynikající obsahové konstrukce. Ta nejenže zapadá a stupňuje se, ale drží diváka v tak úžasném napětí, že se tomu vzhledem k rozsahu románu nechce (po jeho dočtení) ani věřit.

Nyní děj, jak ho zachycuje nakladatel Mystery Press. Ten tedy znovu odvedl vynikající práci jak po technické (pevná vazba, čistý tisk), tak i po překladatelské stránce (Alžběta Lexová).

Specialista na pátrání po pohřešovaných osobách David Raker se tentokrát vydává po stopách herečky Lyndy Korinové, která jednoho dne vyjela na odlehlou pobřežního vyhlídku, zaparkovala, zahodila klíčky a už ji nikdo nikdy neviděl. Raker musí při svém pátrání zodpovědět několik klíčových otázek, z nichž ta nejdůležitější zní: Žije ještě nezvěstná žena? Jak už to tak v knihách Tima Weavera bývá – a jak už to tak mají čtenáři, ty české nevyjímaje, rádi – ne všechno je takové, jak se zdá, a pátrání po zmizelé herečce vyeskaluje do řady šokující zvratů, které Rakera pouze utvrdí v tom, že se zapletl do daleko nebezpečnějšího a temnějšího případu, než by si kdy pomyslel.

Pokud se rozhodnete číst a dočíst, dáme vám už nyní tři indicie. My jsme je zpočátku brali jako pouhý doplněk děje, na což jsme chvílemi dopláceli: imdb, filmová tvorba a důraz na kameru (obraz).

Weaver se ve své knize nedopustil jediné chyby. Postupně stránku po stránce otvírá pomyslná stavidla děje tak, že nebudete věřit, kam se nakonec dostanete. Průběh přitom nevypadá složitě. Jednoho dne Rakerovi zavolá sestra zmizelé, aby ho požádala o pomoc. Volá sice z USA a David je v Británii, ale ukáže se, že pomoc skloubit půjde. Ačkoli se na pěti stovkách stran ocitnete na řadě míst, klíčových je "jen" pár postav. Ty se nebudou plést, ani vám nebudou motat hlavu, jsou velice autentické a zapamatovatelné. A rozhodně autor opět podtrhuje svůj kumšt v pomyslné přetvářce. Neboli fakt, že dialog, který je právě veden, bude mít docela jiné vyústění. My zkrátka nechceme moc naznačovat, ale pointu román má, a není jediná. Láska k filmové tvorbě, k těm výše uvedeným okýnkům, je natolik velká a svým způsobem okouzlující, že se hodí pro scénáristické zpracování. Weaver se snažil nad mravenčí prací vystavit hrad osudů, které začínaly jen pár let po dvacátém století. Jak říkával Werich, ono to letí, letí, letí, až je to století... Z mladých se stali staří, ale i ti mají paměť a také oni nesou svá (ohavná) tajemství. Velký obdiv je skutečně v detailech. Když například na straně 150 (orientační údaj) čtete, kterak jedna z hlavních postav opile vrávorá před domem svého bývalého kolegy, abyste později (strana 400) zjistili, že šlo o fintu. Zoufalé gesto. Nutkání dotočit příběh s několika figurami, možná i mrtvými.

Úžasnou knihu musíme doporučit. Jak jsme už řekli: fanouškův žánru, nadšeným čtenářům i obdivovatelům vskutku mladého spisovatele.

Autor: Tim Weaver
Originální název: Broken Heart
Překlad: Alžběta Lexová
Formát: vázaná s přebalem
Počet stran: 480
Cena: 379 korun
Nakladatel: Mystery Press
Hodnocení: výjimečných 95 procent

Vložil: Zdeněk Svoboda