Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nový Saturnin bude překvapivě od Miroslava Macka. Ten tvrdí, že se stal novým Zdeňkem Jirotkou

11.10.2017
Nový Saturnin bude překvapivě od Miroslava Macka. Ten tvrdí, že se stal novým Zdeňkem Jirotkou

Autor: Facebook

Popisek: Miroslav Macek

Humoristický román Zdeňka Jirotky má u nás své mnohé fanoušky, a to i více než sedmdesát let od jeho vydání. Ti se mohou nyní těšit na pokračování příběhů sluhy Saturnina, tety Kateřiny nebo strýce Františka. Překvapivě ho napsal Miroslav Macek, politik s poněkud skandální pověstí. Zároveň ale člověk, který literaturu a období první republiky prostě miluje.

Jak velká je troufalost, snažit se trefit do vkusu fanoušků jednoho z českých nejznámějších humoristických románů a napsat po šestasedmdesáti letech jeho pokračování? Miroslav Macek má zřejmě pro strach uděláno, když se nechal pro tento projekt ‘naverbovat‘. „Dne 16. listopadu se objeví na knižních pultech pokračování slavného Jirotkova Saturnin“, a to pod názvem Saturnin se vrací z mé autorské dílny, se skvělými lustracemi Petra Faltuse,“ pochlubil se Miroslav Macek na svém Facebooku a dodal: „Velice mne pak potěšila slova syna autora Saturnina, pana Zdeňka Antonína Jirotky: „Nápad a ambici oživit Saturnina už měla spousta autorů či nakladatelů. Ale nikdy jsem o tom vážně neuvažoval. Jednalo se vždy o nedokonalé plagiáty. Až pohled nakladatelství XYZ a autora pana Miroslava Macka mě přesvědčil, že pokud pokračovat, tak právě takto. Jsem přesvědčen, že novým Saturninem by byl navýsost potěšen i tatínek.“ Schválení a posvěcení má tedy Miroslav Macek z míst nejvyšších, což mu muselo jistě dodat kuráž.

Skandální politik i překladatel Shakespearových sonetů

Proč právě Miroslav Macek? „Byl to šok, vůbec by mě nenapadlo, že by to šlo. Byla to výzva, kterou nejde odmítnout. Udělal jsem si čas a vnitřně jsem se stal na deset měsíců Zdeňkem Jirotkou,“ uvedl Macek. Toho si mohou mnozí z nás pamatovat jednak coby toho, kdo dal facku Davidu Rathovi, či toho, kdo si vzal bohatou ženu, a pak užíval jejích peněz, nebo toho, kdo zakládal ODS. Miroslav Macek je ale také ten, kdo vydal nedávno knihu svých vzpomínek Samomluvy Miroslava Macka, nebo ten, kdo překládá Shakespearovy sonety.

Kdo jiný, když ne Macek?

Ohlasy čtenářů na to, že se pokračování knihy chystá, jsou zatím překvapivě pozitivní a nikdo nenamítá, že jde snad o nějaké rouhání. „Tak to je frajeřina!“ či: „Pokud ano, gratuluji k odvaze. Taková věc je hrozně tenký led. Už film byl zatuhlý a afektovaný, byť milovníci knihy se ho povětšinou naučili mít rádi,“ zní souhlasné hlasy. „Poslouchám audioknihu Saturnina, otevřu Facebook a čtu tohle a říkám si, kdo, když ne Vy. Těším se moc, protože se dobře čtete,“ dodává jiný čtenář. I další pokračování Saturnina by mělo vzniknout coby audio kniha, namluvil ji herec Miroslav Vladyka.

Překvapení podzimu

Saturnin je natolik kultovní knihou, že problémy s přijetím očekávali i autoři filmu a seriálu z roku 1994, v hlavní roli s Ondřejem Havelkou a Oldřichem Víznerem v roli Saturnina. Ten si ale nakonec jejich srdce získal. „S odstupem let je to pořád skvělý film stejně jako je s odstupem let pořád skvělá kniha Zdeňka Jirotky. Zde se postavy zcela konkrétně etablují do svých knižních předloh, a vzniká tak dokonalý humorný filmový román, kde dáte několik protikladných rolí dohromady, do krizové situace, a zkusíte z nich vykřesat maximum. To se povedlo, neboť role byly svěřeny vynikajícím hercům. Za nejlepší volbu považuji dosadit Petra Vacka za Milouše a Janu Synkovou do role tety Kateřiny. Film působí dosti lacině, skoro až seriálově, ale nakonec lze říct, že je to tak dobře,“ říká jeden z recenzentů na serveru csfd.cz. Jak si asi oblíbí fanoušci Jirotky a Saturnina Mackovo pokračování? Již nyní se ukazuje, že půjde o jedno z největších literárních překvapení tohoto podzimu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo byli viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace