Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Matku jí zabili před očima a teď unesli otce. Nezbývá než vypravit se do míst, kde sebemenší slabost znamená jistou smrt

05.09.2017
Matku jí zabili před očima a teď unesli otce. Nezbývá než vypravit se do míst, kde sebemenší slabost znamená jistou smrt

Autor: thecruelty.net

Popisek: Scott Bergstrom

Oficiální vyšetřování nikam nevede, a tak se sedmnáctiletá Gwen musí postarat sama. Napínavý thriller amerického cestovatele, fotografa a spisovatele Scotta Bergstroma Nelítostná vydalo nakladatelství Fragment.

Neuvěřitelný spád, překvapivé zvraty, nadšené ohlasy čtenářů! Život Gwendolyn Bloomové jel odjakživa po jiné koleji než životy jejích vrstevníků. Matku viděla umírat při pouliční šarvátce, když jí bylo sedm. Teď je jí sedmnáct a jejího otce, amerického diplomata, někdo unesl. Oficiální pátrání nikam nevede a tak Gwen začne pátrat na vlastní pěst.

Nelítostná

Čeká ji cesta z pařížských slumů přes berlínské noční kluby až do srdce obchodu s bílým masem a zbraněmi ve zkorumpované Praze. Vydává se do míst, kde strach hraje hlavní roli a slabost znamená jistou smrt. Proto musí být nelítostná, stejně jako ti, kteří jí stojí v cestě...

Autor: Scott Bergstrom
Žánr:
thriller
Nakladatelství: Fragment

Ukázka z knihy:

Vyčistím si zuby a vysprchuju se, telefon je pořád se mnou na okraji umyvadla. Ale odpověď nepřichází. Když si vyčistím zuby a obléknu se, slyším Ljubu a Marinu, jak se pohybují po kuchyni. Jakmile však otevřu dveře, uvidím za nimi stát ještě třetí osobu. Chlap se zrzavým knírem a kulatým břichem tvaru fazole. Ljuba ukáže na mě a on si popotahuje límec džínové bundy a poklepává špičkou kovbojské boty o podlahu.
Chvíli na sebe tiše hledíme a měříme se. Pak se otočí k Marině a prudce jí vlepí facku. Ozve se vysoký, ale nepříliš dramatický výkřik člověka, který je na tohle zvyklý. Sleduju, jak ustupuje a hrbí se u kuchyňských dveří, její všudypřítomné sebevědomí je najednou fuč. Pak ten chlap postoupí směrem ke mně a já couvnu do obýváku, takže mezi námi pořád zůstává několik metrů. Je lepší mít kolem sebe prostor, pokud správně hádám, co přijde teď.
„Já jsem Leo,“ prohlásí ten chlap rusky. „A ty si říkáš Sofia, je to tak?“
„Je to tak.“
Leo přikývne a přistoupí blíž. Tentokrát neustoupím. „Poplatek za ochranu se tady platí tři stovky týdně. Což je rozhodně fér, že jo, Marino?“
Vzhlédne a tvář má červenou od té facky. „Ano, Leo.“
„Co jsi říkala?“
„Ano, Leo,“ zopakuje Marina. „Rozhodně fér.“
Přimhouří oči a podívá se zpátky na mě: „Ale pro tebe, když platíš pozdě, přibude nějaké to penále, takže to dáme za tisícovku. Co říkáš?“
Napnu svaly, jsem nakročená a v pohotovosti. Pokud je ve mně nějaký strach, mizí kdesi vzadu v mysli, překrytý touhou potrestat tohohle chlapa a vědomím, že jsem toho schopná.
Nakloním hlavu ke straně. „Teď si sbalím věci, Leo. A pak odkráčím těmahle dveřma.“ Můj hlas je plný sebedůvěry, až domýšlivosti – nikdy jsem u sebe takový tón neslyšela. Líbí se mi. „A pokud jde o moje prachy, jsou moje. Patří mně. A to znamená, že ti je nedám.“ Ukročím ke straně, zvednu svůj batoh a posbírám si do něj telefon, nabíječku a pár svých drobností, co leží kolem. Leo na mě hledí se zvědavostí. Představuju pro něho něco nového.
Když odcházím ke dveřím, držím se tváří k Leovi a otáčím se tak, jako se otáčí on. Pak se do toho dá – neohrabaně se mi natáhne po levé paži.
Svalová paměť, kterou do mě Yael vtloukla, se automaticky spustí. Zachytím Leovu ruku a zkroutím ji směrem od sebe. Jeho paže mi teď slouží jako páka, kterou vedu jeho tělo tam, kde ho chci mít – slabinami dopředu a ke straně. Vrazím mu koleno do slabin silou baseballové pálky. Složí se vejpůl, což využiju k tomu, že mu popadnu hlavu ze stran, zmáčknu ji dolů a zaryju mu nehty do vlasů.
Ještě dva údery kolenem, tentokrát do tváře, a slyším něco prasknout. Pustím ho, couvne o pár kroků a padne na kolena. Pak ke mně zvedne pohled. Tentokrát se v něm zračí pokoření. Tohle se stane, Leo, když si zkusíš vzít to, co ti nepatří.
Marina měla pravdu v tom, že Leo je medvídek. Složit ho mi trvalo asi tak čtyři vteřiny, ale ještě není konec. A tak se otočím na pravé noze a nechám levou proletět vzduchem. Udeřím ho do spánku, až mu hlava odletí stranou. Pootočí se a tvrdě se zhroutí na podlahu.
Leo je v bezvědomí, nebo téměř v bezvědomí, takže neprotestuje, když mu z kapsy bundy vylovím malou pistoli a ruličku peněz. Ta je složená z menších ruliček spojených kancelářskými sponkami – bezpochyby je tam jedna od každé z holek, které dneska ráno obešel. Leo na mě otupěle hledí. Možná se snaží pochopit, co se mu to stalo, možná ani ne. Nos má oteklý na dvojnásobek obvyklé velikosti a zbarvený do fialova.
Vlna nadšení mě zaplaví jako horká lázeň a cítím, jak se mi rty zvedají do rouhavého úsměvu. Za zády slyším Ljubu vřískat a Marinu volat Lea jménem.
Sklopím oči k pistoli ve své ruce. Je drobná, ale dost těžká na svoji velikost. Na boku má posuvný mechanismus, který se dá natáhnout palcem. Když to udělám, ukáže se oranžová tečka – že by pojistka?
Leo se na podlaze začíná vrtět a prsty šmátrá v kapsách po pistoli. Namířím na něj a natáhnu ji palcem, aby uslyšel hlasité cvaknutí. Takhle to dělají ve filmech, aby upoutali pozornost nepřítele – a funguje to. Leo natáhne ruce před sebe na znamení, že se vzdává, prsty roztažené a roztřesené. Hlas uvnitř mi napovídá, ať to tak nechám a odejdu. Ale Yael mě učila, že dobrá bojovnice vždycky dokončí, co začala.
Ljuba i Marina proběhnou kolem mě. Čekám, že budou pokračovat v tom, co jsem začala, a pořádně ho zmlátí, budou s ním zacházet tak jako on s nimi. Ale Ljubě stékají slzy po tváři, uchopí jeho hlavu do svých dlaní a kolébá ho, navlhčí si prsty slinami, aby mu mohla otřít krev z tváře.
Marina se ke mně obrátí, ve tváři rudá vzteky: „Ty blbá krávo, říkala jsem ti, že tu nestrpím žádný džihádistický voloviny!“ Přijde až ke mně, nebojí se mě, nebojí se zbraně. Vyškubne mi ruličku bankovek z ruky. „Makala jsem čtyři roky na tom, aby to bylo takhle dobrý.“
„On mě nebude vlastnit, Marino,“ odpovím. „A teď nevlastní ani tebe. Tohle je tvoje šance. Žádný další Leo.“
„Vždycky je nějakej další Leo, dalších deset se jich tu zjeví hned zítra! Když půjdu někam jinam – Paříž, Chicago, do prdele kamkoliv – hned tam bude nějakej Leo!“ Zvedne ruce, zaboří si prsty do vlasů a vzdychne. „Copak jsi tak blbá a nevíš, jak je to na světě zařízený? Budeš snad teď chodit všude s náma a zmlátíš i všechny ostatní?“
Hledím na ni, pusu otevřenou v šoku. „Promiň, myslela jsem, že vám pomáhám…“
„Ty teď odejdeš. To bude nejlepší. Ale co se stane Marině, až odejdeš, Sofie? Zeptej se sama sebe, co se stane.“ Marina mě prudce odstrčí, až zavrávorám. „Chceš bejt hrdinka, Sofie? Tak nech bejt svět, kterýmu nerozumíš. Zachraň si prdel. A nech mě, abych se postarala o tu svoji.“
Skloní se pro můj batoh a hodí ho po mně. Chytnu ho, ale zůstanu stát tam, kde jsem.
Marina ukáže na dveře. „A teď jdi a bojuj si svoji válku v domě někoho jinýho.“

Vložil: Adina Janovská

Tagy
kniha,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace