Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je vám 50+ a svět se tváří, jako byste už neexistovala? Blbost! Právě nyní máte konečně prostor pro spoustu radostí a možností. Stárněte oslnivě!

14.08.2017
Je vám 50+ a svět se tváří, jako byste už neexistovala? Blbost! Právě nyní máte konečně prostor pro spoustu radostí a možností. Stárněte oslnivě!

Autor: XYZ

Popisek: Desatero pro holky v nejlepších letech

Jak naplnit nový, svobodnější čas v ‘nejlepším věku‘? Moudrého rádce Desatero pro holky v nejlepších letech, určeného všem ženám 50+, pro které posunem na časové přímce život v žádném případně nekončí, vydalo nakladatelství XYZ.

Zatímco muži prý s padesátkou přicházejí do ‘nejlepších let‘, stejně staré ženy jakoby neexistovaly. Všechny možné magazíny, poradny a ‘moudrá‘ pojednání končí u čtyřicítky, a tak není divu, že leckterá padesátnice nabude dojmu, že patří do starého železa. Koneckonců i mladí leckdy razí heslo, že lidé, starší než půl století, už vlastně nemají na tomto světě co pohledávat, protože jim jenom zabírají místo. Přitom právě v tomto věku začíná další kapitola života, která nabízí mnohem více svobody a možností než ty předchozí. S některými ženami je jenom potřeba důkladně zatřást, aby si to konečně uvědomily a vychutnaly si tuto životní kapitolu opravdu naplno.

Právě na to se rozhodly udělat dvě průkopnice, dlouholeté profesní i životní přítelkyně a spoluautorky, které o tom rozhodně hodně vědí – spisovatelka a publicistka Marie Formáčková a odbornice na módu, kosmetiku a životní styl Michaela Zindelová v knize Desatero pro holky v nejlepších letech. V několika kapitolách se zabývají například otázkou, jak naplnit nový, svobodnější čas, nevyhýbají se psychologickému vypořádání se s úředním termínem ‘starobní čas‘, nejrůznějším tipům na aktivity nebo zaměstnání, láskám ani sexu.

Desatero pro holky v nejlepších letech

Kapitola věnovaná image, oblékání a kosmetice je uvedena mottem legendární královny kosmetiky Heleny Rubinstein – Stárněte oslnivě! Knížka otevřeně hovoří také o tabuizovaných tématech nemoci a smrti. Jak být sama, mít doma kočku nebo psa, jak zvládat problémy v rodině i mimo ni? Nabízí nekonečný počet malých životních příběhů, nápadů a tipů, jak se na nové životní období připravit. Nezapomeňte, že záleží pouze na vás, zda chválu herce a spisovatele Miroslava Horníčka pro všechno „poprvé“ změníte na horování pro vše, co by mohlo být jednou i „naposled“. Takže, milé dámy: Je vám padesát? Šedesát? Sedmdesát? Víc? Chcete se oběsit? Utopit? Spolykat prášky? Zkuste si předtím přečíst tuhle knížku.

Autor: Marie Formáčková, Michaela Zindelová
Žánr:
skutečný příběh, román pro ženy
Nakladatelství:
XYZ

Ukázka z knihy:

Celá dlouhá staletí — od starověku až do osmnáctého století — se uctíval zralý věk. Co se s myšlením lidí stalo? Obletovaná žena se proměnila ve stále rodící ženu, závislou na muži. Téměř o dvě stě let později se Evropa nakazila Amerikou, když s otevřenou náručí přijala kult mládí. Začalo se mluvit o pomíjivosti ženské krásy a nadešel čas pro nadvládu panického strachu před stárnutím. Celá desetiletí minulého století, jinak plného revolučních změn, se v upřednostňování mládí nic neměnilo. Stabilní veličinou zůstávala závislost ženy na muži. A taky strach — co bude po jeho možném odchodu. Svou roli sehrála i kinematografie… Nutno dodat, že ani v kosmetických impériích nebyl anti- age v centru pozornosti. Navíc donedávna existovala jistá tabuizace seniorských témat a recepty týkající se stáří se příliš často neobjevovaly. Teprve po dlouhé době se karta začala pomalu obracet.
Strach ze smrti by vlastně měl být nelogický – život totiž má pro člověka svůj „plán“ od jeho narození až po jeho smrt –, přesto obava z konce zůstává v každé generaci stejná. Tragické životní okamžiky jsou mezní a nezapomenutelné, ale díky nim se v životě posouváme dál. Jak se s nimi vyrovnat? „Alespoň v pětašedesátce by si člověk měl už uvědomit, že se jeho život blíží ke konci, tedy zamyslet se i nad faktem své vlastní smrti. Za čtyřicet let bude již polovina celé naší populace v takzvaně důchodovém věku a bude alespoň podvědomě reflektovat svůj vlastní konec,“ připomíná ve své knize Vyhoštěná smrt socioložka Jiřina Šiklová. Stejný názor má spisovatel a dramatik Ivan Vyskočil, který ve svých osmdesáti letech prohlásil: „Já si myslím, že člověk má šanci připravit se na to, že nebude. V tom, jaký je a proč je.
Stárnutí je jediná spravedlnost lidského života – je to proces, který nezastavíme, můžeme jen ovlivnit jeho rychlost. Někteří lidé působí aktivněji a temperamentněji než jiní, a přitom mezi nimi může být rozdíl třeba dvou desítek let. Na určité akce si už leckdo připadá příliš starý a má obavy, že je fyzicky nezvládne, nebo má prostě strach, aby se nezesměšnil. Jak říká známé německé přísloví: „Člověk by se měl občas podívat přes okraj vlastního talíře a vyměnit tapety.“ Je to výzva pro změnu, abychom dokázaly vidět vše v širším kontextu… A taky jeden z důvodů, proč možná kývneme na něco, co jsme ještě nezkusily: prostě to uděláme, i kdyby to „poprvé“ mělo být zároveň i „naposledy“.
Nechcete přece prožít další podmračený jen kvůli vráskám. To snad opravdu ne, vždyť se jedná pouze o psychiku, kterou můžete ovlivnit. Velmi důležitou roli hrají v životě pozitivní emoce: radost, nadšení, touha poznávat, vyzkoušet něco nového… Ty jsou nejúčinnější prevencí proti rezignaci jakéhokoli druhu. A proto přivítejte své příští dny pozitivně naladěné, usmějte se na sebe i na všechny, které cestou potkáte! Je to dar nejen pro vaše blízké, ale i pro vaše zdraví. Říká se, že ženy žijí šťastnější život než muži, snad proto, že prožívají své pocity intenzivněji. A stav pohody s věkem u žen kupodivu spíše stoupá…
Zkuste si vzpomenout na svou vlastní matku, na to, jak vypadala, když jí bylo kolem padesátky. Rozdíl mezi tou usedlou ženou a vámi dnes je viditelný na první pohled. Se stárnutím se citlivě vyrovnal Svěrákův film Vratné lahve, i když vystihl spíš pozitivní způsob mužského stárnutí –energický manžel se nevzdává a neuznává žádné konvence –, než to, jak tento úsek života prožívá jeho laskavá a pečující manželka, která žádnou velkou aktivitu nevyvíjí. Pravda je, že v uplynulých dvaceti letech se naše společnost už trochu přiblížila obdivované Evropě. Penzi a čas seniorství si můžeme užívat: máme zajištěnou kvalitní lékařskou péči (taky se dožíváme podstatně vyššího věku než předchozí generace), můžeme si zvolit relaxaci v lázních, fyzioterapii, vyrazit na poznávací zájezdy, navštěvovat kluby, různé kulturní podniky. Víc času můžeme věnovat svým koníčkům a rekreaci – v rozumné míře i sportu – nebo taky dalšímu vzdělávání. Záleží jen na nás, jak volného času využijeme. Nebudeme přece objíždět předimenzované a přeplněné nákupní zóny a honit se za každou slevou. „Žijete jenom jednou. Tak by to měla být zábava,“ tvrdila Coco Chanel, slavná módní návrhářka a velmi moudrá žena.
Ženy v nejlepších letech by se měly řídit jednou velmi důležitou devízou: jede se dál – jak v činnosti duševní, tak fyzické, i když v jiném rytmu než dřív. Ale pořád to může být prima život. Plný zážitků, kdy myšlení a paměť stále zůstávají v kondici. A proto zatěžujte mozek, pokoušejte se řešit další problémy, získávejte nové zkušenosti. Procesy stárnutí mozkové kůry probíhají individuálně, většinou až po šedesátce, kdy se může projevit zřetelný úbytek nervových buněk v předním laloku mozku. I když je tento orgán u žen o nějaký gram lehčí než mozek mužský, dámská polovina lidstva nemá méně nervových buněk než jejich protějšky. Každá z vás si může dlouho podržet výkonnost, pokud jde o myšlení a soustředění či rychlost učení.

Vložil: Adina Janovská

Tagy
kniha,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace