Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je vám 50+ a svět se tváří, jako byste už neexistovala? Blbost! Právě nyní máte konečně prostor pro spoustu radostí a možností. Stárněte oslnivě!

14.08.2017
Je vám 50+ a svět se tváří, jako byste už neexistovala? Blbost! Právě nyní máte konečně prostor pro spoustu radostí a možností. Stárněte oslnivě!

Autor: XYZ

Popisek: Desatero pro holky v nejlepších letech

Jak naplnit nový, svobodnější čas v ‘nejlepším věku‘? Moudrého rádce Desatero pro holky v nejlepších letech, určeného všem ženám 50+, pro které posunem na časové přímce život v žádném případně nekončí, vydalo nakladatelství XYZ.

Zatímco muži prý s padesátkou přicházejí do ‘nejlepších let‘, stejně staré ženy jakoby neexistovaly. Všechny možné magazíny, poradny a ‘moudrá‘ pojednání končí u čtyřicítky, a tak není divu, že leckterá padesátnice nabude dojmu, že patří do starého železa. Koneckonců i mladí leckdy razí heslo, že lidé, starší než půl století, už vlastně nemají na tomto světě co pohledávat, protože jim jenom zabírají místo. Přitom právě v tomto věku začíná další kapitola života, která nabízí mnohem více svobody a možností než ty předchozí. S některými ženami je jenom potřeba důkladně zatřást, aby si to konečně uvědomily a vychutnaly si tuto životní kapitolu opravdu naplno.

Právě na to se rozhodly udělat dvě průkopnice, dlouholeté profesní i životní přítelkyně a spoluautorky, které o tom rozhodně hodně vědí – spisovatelka a publicistka Marie Formáčková a odbornice na módu, kosmetiku a životní styl Michaela Zindelová v knize Desatero pro holky v nejlepších letech. V několika kapitolách se zabývají například otázkou, jak naplnit nový, svobodnější čas, nevyhýbají se psychologickému vypořádání se s úředním termínem ‘starobní čas‘, nejrůznějším tipům na aktivity nebo zaměstnání, láskám ani sexu.

Desatero pro holky v nejlepších letech

Kapitola věnovaná image, oblékání a kosmetice je uvedena mottem legendární královny kosmetiky Heleny Rubinstein – Stárněte oslnivě! Knížka otevřeně hovoří také o tabuizovaných tématech nemoci a smrti. Jak být sama, mít doma kočku nebo psa, jak zvládat problémy v rodině i mimo ni? Nabízí nekonečný počet malých životních příběhů, nápadů a tipů, jak se na nové životní období připravit. Nezapomeňte, že záleží pouze na vás, zda chválu herce a spisovatele Miroslava Horníčka pro všechno „poprvé“ změníte na horování pro vše, co by mohlo být jednou i „naposled“. Takže, milé dámy: Je vám padesát? Šedesát? Sedmdesát? Víc? Chcete se oběsit? Utopit? Spolykat prášky? Zkuste si předtím přečíst tuhle knížku.

Autor: Marie Formáčková, Michaela Zindelová
Žánr:
skutečný příběh, román pro ženy
Nakladatelství:
XYZ

Ukázka z knihy:

Celá dlouhá staletí — od starověku až do osmnáctého století — se uctíval zralý věk. Co se s myšlením lidí stalo? Obletovaná žena se proměnila ve stále rodící ženu, závislou na muži. Téměř o dvě stě let později se Evropa nakazila Amerikou, když s otevřenou náručí přijala kult mládí. Začalo se mluvit o pomíjivosti ženské krásy a nadešel čas pro nadvládu panického strachu před stárnutím. Celá desetiletí minulého století, jinak plného revolučních změn, se v upřednostňování mládí nic neměnilo. Stabilní veličinou zůstávala závislost ženy na muži. A taky strach — co bude po jeho možném odchodu. Svou roli sehrála i kinematografie… Nutno dodat, že ani v kosmetických impériích nebyl anti- age v centru pozornosti. Navíc donedávna existovala jistá tabuizace seniorských témat a recepty týkající se stáří se příliš často neobjevovaly. Teprve po dlouhé době se karta začala pomalu obracet.
Strach ze smrti by vlastně měl být nelogický – život totiž má pro člověka svůj „plán“ od jeho narození až po jeho smrt –, přesto obava z konce zůstává v každé generaci stejná. Tragické životní okamžiky jsou mezní a nezapomenutelné, ale díky nim se v životě posouváme dál. Jak se s nimi vyrovnat? „Alespoň v pětašedesátce by si člověk měl už uvědomit, že se jeho život blíží ke konci, tedy zamyslet se i nad faktem své vlastní smrti. Za čtyřicet let bude již polovina celé naší populace v takzvaně důchodovém věku a bude alespoň podvědomě reflektovat svůj vlastní konec,“ připomíná ve své knize Vyhoštěná smrt socioložka Jiřina Šiklová. Stejný názor má spisovatel a dramatik Ivan Vyskočil, který ve svých osmdesáti letech prohlásil: „Já si myslím, že člověk má šanci připravit se na to, že nebude. V tom, jaký je a proč je.
Stárnutí je jediná spravedlnost lidského života – je to proces, který nezastavíme, můžeme jen ovlivnit jeho rychlost. Někteří lidé působí aktivněji a temperamentněji než jiní, a přitom mezi nimi může být rozdíl třeba dvou desítek let. Na určité akce si už leckdo připadá příliš starý a má obavy, že je fyzicky nezvládne, nebo má prostě strach, aby se nezesměšnil. Jak říká známé německé přísloví: „Člověk by se měl občas podívat přes okraj vlastního talíře a vyměnit tapety.“ Je to výzva pro změnu, abychom dokázaly vidět vše v širším kontextu… A taky jeden z důvodů, proč možná kývneme na něco, co jsme ještě nezkusily: prostě to uděláme, i kdyby to „poprvé“ mělo být zároveň i „naposledy“.
Nechcete přece prožít další podmračený jen kvůli vráskám. To snad opravdu ne, vždyť se jedná pouze o psychiku, kterou můžete ovlivnit. Velmi důležitou roli hrají v životě pozitivní emoce: radost, nadšení, touha poznávat, vyzkoušet něco nového… Ty jsou nejúčinnější prevencí proti rezignaci jakéhokoli druhu. A proto přivítejte své příští dny pozitivně naladěné, usmějte se na sebe i na všechny, které cestou potkáte! Je to dar nejen pro vaše blízké, ale i pro vaše zdraví. Říká se, že ženy žijí šťastnější život než muži, snad proto, že prožívají své pocity intenzivněji. A stav pohody s věkem u žen kupodivu spíše stoupá…
Zkuste si vzpomenout na svou vlastní matku, na to, jak vypadala, když jí bylo kolem padesátky. Rozdíl mezi tou usedlou ženou a vámi dnes je viditelný na první pohled. Se stárnutím se citlivě vyrovnal Svěrákův film Vratné lahve, i když vystihl spíš pozitivní způsob mužského stárnutí –energický manžel se nevzdává a neuznává žádné konvence –, než to, jak tento úsek života prožívá jeho laskavá a pečující manželka, která žádnou velkou aktivitu nevyvíjí. Pravda je, že v uplynulých dvaceti letech se naše společnost už trochu přiblížila obdivované Evropě. Penzi a čas seniorství si můžeme užívat: máme zajištěnou kvalitní lékařskou péči (taky se dožíváme podstatně vyššího věku než předchozí generace), můžeme si zvolit relaxaci v lázních, fyzioterapii, vyrazit na poznávací zájezdy, navštěvovat kluby, různé kulturní podniky. Víc času můžeme věnovat svým koníčkům a rekreaci – v rozumné míře i sportu – nebo taky dalšímu vzdělávání. Záleží jen na nás, jak volného času využijeme. Nebudeme přece objíždět předimenzované a přeplněné nákupní zóny a honit se za každou slevou. „Žijete jenom jednou. Tak by to měla být zábava,“ tvrdila Coco Chanel, slavná módní návrhářka a velmi moudrá žena.
Ženy v nejlepších letech by se měly řídit jednou velmi důležitou devízou: jede se dál – jak v činnosti duševní, tak fyzické, i když v jiném rytmu než dřív. Ale pořád to může být prima život. Plný zážitků, kdy myšlení a paměť stále zůstávají v kondici. A proto zatěžujte mozek, pokoušejte se řešit další problémy, získávejte nové zkušenosti. Procesy stárnutí mozkové kůry probíhají individuálně, většinou až po šedesátce, kdy se může projevit zřetelný úbytek nervových buněk v předním laloku mozku. I když je tento orgán u žen o nějaký gram lehčí než mozek mužský, dámská polovina lidstva nemá méně nervových buněk než jejich protějšky. Každá z vás si může dlouho podržet výkonnost, pokud jde o myšlení a soustředění či rychlost učení.

Vložil: Adina Janovská

Tagy
kniha,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace