Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE S. Craig Zahler, Špinavý kšefty na North Ganson Street

10.07.2017
RECENZE S. Craig Zahler, Špinavý kšefty na North Ganson Street

Foto: gruesomemagazine.com

Popisek: S. Craig Zahler

Také my jsme chvíli tápali, v jakém prostředí jsme to ocitli. Od všeho něco. Nejlíp to asi vystihne, když řekneme, že jste napůl ve filmu Sedm a napůl v nějakém komiksovém světě. Pak jsme se vrátili ke jménu autora a bylo jasno. Nejde totiž o nikoho jiného, než o velice renomovaného scénáristu a režiséra, který dobyl svět svým titulem Bone Tomahawk. Kromě scénáře a režie je právě u tohoto ceněno snímku zároveň hudebním skladatelem. O násobné funkčnosti tak nemůže být pochyb.

Steven Craig Zahler je čtyřiačtyřicetiletý umělec. Jak jinak nazvat někoho, kdo zvládne tolik žánrů současně. Marně tápáme a hledáme v paměti jméno, které by zvládalo psaní, hudbu a rytmiku, stejně jako štáb, kameru a produkci. Snad nejblíž tomuto je Ben Affleck. I on má rád různorodé světy (především Daredevil a Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti), hraje, píše a točí. A také mu je rovných čtyřiačtyřicet let.

Zpět k podstatě. Když jsme se začetli do knihy Špinavý kšefty na North Ganson Street, chvíli nám trvalo pochopit, kde vlastně jsme. Ne, děj je přímočarý, postavy ostré jak břitvy a dialogy velice vtipné, jen tam pořád bylo to něco, co jsme nedokázali popsat. Prostě jako byste prohlíželi komiksové město plné zvrácených postav a situací. Těm vévodí už samotný úvod a mrtví ptáci téměř všude.

Je patrné, že Zahler nepíše knihy, ale situace, že netvoří tak úplně děj, jako spíš bodový scénář. A domníváme se, že to, co píše, rovněž v hlavě převádí do barev a světel, do filmového jazyka. O tom svědčí především scéna, která je (zde budete velice blízko snímku Bone Tomahawk) velice krutá a nelítostná a která popisuje vraždu policistů. Že celá kniha není moc zábavná, respektive veselá, ukáže už předešlých pár kapitol, ve kterých se ocitnete v márnici, a místní lékařka si rozhodně nebere servítky. Patří to sice k věci, jenomže ne tak často na to narazí čtenář. Abychom neskákali z místa na místo, pojďme se věnovat chvilinku tomu, co ve velice poutavé knize (autorově v pořadí již čtvrté) naleznete.

Po krátké, nepříliš zdvořilé konverzaci s detektivem Julesem Bettingerem spáchá jeden rozrušený obchodník sebevraždu. Kvůli tomuto incidentu je nelaskavý (i když mnohokrát vyznamenaný) policista přeložen a musí se i s rodinou přestěhovat z Arizony na mrazivý sever, do Missouri. Zchátralé město Victory připomíná bestii v posledním tažení, která postupně pohlcuje své obyvatele i sama sebe. Jeho zaneřáděné ulice pokrývají mrtví holubi a na každého policistu zde připadá sedm zločinců. Bettinger dostane za parťáka nerudného, degradovaného desátníka Dominika Williamse. Společně začnou vyšetřovat vraždu, při níž byli zmrzačeni a zabiti dva policisté. Bettinger hledá odpovědi na předměstích Victory, stejně jako v záhadné minulosti svých nových kolegů – mužů, kteří při zatýkání dostali místního drogového dealera na invalidní vozík.

Rámec příběhu, okořeněného prostředím, bychom měli. Teď už nezbývá nic jiného než čistě kritický pohled na "složení". Kniha je zajímavá tím, že obsahuje pečlivě pojmenované kapitoly, které tvoří detailní dějovou linku. Že jde de facto o bodový scénář, jsme si řekli. Tím, jak jsou kapitoly úzké, se velice dobře čte a nebude trvat dlouho, dojdete na první stovku, potom druhou… Nám se nejvíc líbily postavy. Ty jsou skutečně podivné, nesou mix humoru, zla, tajemna a slouží jako Pandořiny skříňky. Pakliže se Zahler i v budoucnu k jakékoli z figur vrátí, bude mít na co navazovat. I děj, ačkoli se to zpočátku nezdá, nese logický a přirozený vývoj - pointu. Znovu mistrovský scénář, jehož kontury jsme odkryli v krátké anotaci k dílu. Tím bychom naši recenzi mohli směle ukončit. Knihu bezesporu doporučujeme fandům hned několika žánrů. Od komedie (což neberte doslova), přes thrillery, až pod Marvel Comics.

S. Craig Zahler si u psaní dozajista odpočinul. Je to patrné. Stejně jako síla jeho slov a scén. O tom není sporu, neboť dílo už před časem nakoupilo studio Warner Bros a film bude produkovat Leonardo DiCaprio. Ten si v něm samozřejmě střihne i jednu ze dvou hlavních rolí. Druhá bude patřit Jamie Foxxovi.

Autor: S. Craig Zahler
Název: Špinavý kšefty na North Ganson Street
Překlad: Štěpán Benyovszký
Vydal Mystery Press, 2017
Hodnocení: 80 procent

Vložil: Zdeněk Svoboda