Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Marie Rejfová, Kdo jinému jámu kopá

21.06.2017
RECENZE Marie Rejfová, Kdo jinému jámu kopá

Foto: archiv

Popisek: Knihy, ilustrační fotografie

Současná česká literatura se točí víceméně kolem stále stejných jmen. To není kritika, je to zkrátka obyčejné konstatování. Už dlouho je to samozřejmě Michal Viewegh, v prodejích nahrazovaný Patrikem Hartlem, dále Petr Šabach, pro fajnšmekry je tu Jáchym Topol a pro majoritu společnosti trio Pawlowská, Nesvadbová a konečně Irena Obermannová. KrajskéListy.cz byly před týdnem upozorněny na počin Marie Rejfové z nakladatelství Mystery Press, které nám čerstvý a hutný výtisk ochotně poskytnulo, abychom se začetli a zhodnotili. Zde je výsledek.

"Spisovatelku" Marii Rejfovou dáváme hned v první větě do uvozovek z praktického důvodu. Není ženou, kterou by psaní živilo. Podle dostupných informací v současné době žije ve Varnsdorfu, kde pracuje jako učitelka v mateřské školce. Což je bohulibá činnost a v rámci hektického způsobu života bychom se odvážili říct, že je to prostě boží povolání. Místo nutností, povinností a marností řešíte hračky, bábovičky a potřebné odpolední spaní. Tím tuto profesi rozhodně neshazujeme, ba naopak. A neuvádíme to proto, abychom vyplnili prázdné místo, nýbrž z důvodu čisté hlavy, kterou Rejfová disponuje.

Zde bychom rádi přistoupili k samotné knize. Na ni, jak již bylo řečeno, nás upozornil pozorný čtenář. Ten se do krásně (tiskařsky i grafickým pohledem Daniela Špačka) připraveného titulu ponořil a vzkázal, že bychom ho neměli opomenout. Do redakce na stůl se titul dostal velice rychle a zklamání nenastalo snad v jediném okamžiku. Autorka (v minulosti publikovala povídky na literárních serverech, účastnila se literárních soutěží, kde získala řadu ocenění. Její tvorba se nevyhýbá ani prvkům fantasy a tajemna) velice lehkou a nenucenou formou dostává čtenáře do děje hned v prvních stranách. Takovou sílu obrazotvornosti měl ve filmu Forman, v literatuře Hrabal, v umění je to kupříkladu krajinná malba. Zkrátka něco, co vidíte, slyšíte, čtete a vlastně to zároveň máte na dosah ruky. V tomto ohledu u nás Rejfová zabodovala maximálně. Abychom dodrželi český původ slov, řekněme, že to bylo vynikající.

I samotný děj, respektive obsah, nezaostává za formou. Poklidný život městečka ležícího na brdském pomezí rozvíří smrt výstřední učitelky. Josefína Divíšková, mladá malířka původem z Prahy a rovněž učitelka, jež v Brodu nalezla dočasné útočiště, začne rozplétat nitky případu stylem (a s humorem) jí vlastním. Kdo a z jakého důvodu mohl zabít Alenu Výbornou, která byla možná trochu praštěná, ale nikdy nikomu neublížila? Tolik oficiální anotace k dílu. My bychom nechtěli příliš naznačovat, tak vypíchneme jen několik nej. To první bude počet postav: je jich tak akorát, aby si člověk nemusel dělat pavouka. Všechny mají pevně zasazený, až rutinní život, u kterého vás nic nepřekvapí, spíš se vám budou zdát dost blízké. Pak je tu pointa: pokud se bavíme, a my se bavíme o životě na maloměstě, jistě je logické, že důvodem pro smrt nebude bankovní přepadení či korunové dluhopisy. Bude to zřejmě něco prozaického… Nevěra? Podvody u prodeje dřeva? Špatně dofouknutá guma u automobilu a málem způsobená havárie. Zde skutečně fabulujeme, protože nechceme naznačovat, byla by to škoda.

Rejfová svou hrdinku hezky vymodelovala, my jsme totiž předešlý příběh (povídka Kdo má pod čepicí) české slečny Marplové neznaly. I u něj je ale anotace celkem typická: „Když se malířka z Prahy Josefína Divíšková přestěhuje do Brodu a smíří se s tím, že život učitelky na malém městě je jedna velká otrava, její kolega z práce je nalezen mrtvý…“ Že by autobiografie? Anebo její pravý opak, tudíž fikce? Bůh suď, odhadovat si netroufáme.

Titul, který jsme měli možnost během dvou dnů přečíst (ačkoli je to silná kniha), je takovým příjemným letním překvapením. Svižné dialogy hezky popisují, co se děje, aniž by nudily. Pointa je také uvěřitelná, ale především nám sedl ten styl. Jakoby ležérní, navzdory jasné kontuře, kterou měla autorka už na začátku, obrovská slovní zásoba, neopakující se motivy a taková ta pověstná česká hlava. Nemůžeme jinak než doporučit.

Název: Kdo jinému jámu kopá
Autorka: Marie Rejfová
Nakladatel: Mystery Press, 2017
Hodnocení: 78 procent

Vložil: Zdeněk Svoboda