Válka, koncentrák, Rusové a komunisti. Kniha novinářky Koubské popisuje život jejího dědečka a vlastně i celé naší země
30.04.2017
Foto: archiv
Popisek: Symbolem boje proti KSČ se stala Milada Horáková
Aktuální kniha je na hony vzdálená těm, které jsme v minulých měsících recenzovali a četli. Nejedná se o detektivní žánr, není to vlastně ani beletrie. Prakticky bychom mohli hovořit o jakési historii jedné země, jedné rodiny, jednoho člověka. Novinářka Libuše Koubská přistoupila k pamětem svého dědečka nejen prostřednictvím vzpomínek a „dokumentů“, ale rovněž jako takzvaně nezaujatý pozorovatel.
Což bychom ostatně chtěli postavit na první místo. Publikace, velmi dobře čtivá a zajímavá, jakoby vynechává vlastní dojmy. Ačkoli jsou stránky knihy nasáklé konkrétním osudem (respektive osudy), vždy je sledujeme jaksi tiše a zpovzdálí. Důležité taky bude upozornit na detaily - bitev, měst a míst, jimiž bude čtenář čelit.
Jedním z výchozích bodů knihy, mapující období let 1880–1953, je deník válečného zajatce Josefa Bačovského, který jako rakouský domobranec prošel několika těžkými bitvami 1. světové války a poté padl do ruského zajetí. V něm prožil mimořádnou anabázi, během níž proputoval křížem krážem tehdejší Rusko od Sibiře přes Petrohrad k Bílému moři za severní polární kruh a odtamtud na jih ke Kaspickému moři, na Kavkaz, do Baku...
Zajetím však zasahování takzvaných velkých dějin do jeho života teprve začalo. Jeho česko-německá rodina se musela vyrovnávat s novými poměry po vzniku Československa, s hospodářskou krizí 30. let. Vesnice, v níž žil, se stala dějištěm nacistického puče na podzim roku 1938, za 2. světové války si v ní zřídil koncentrační tábor Oskar Schindler, v roce 1945 se tam utábořila Rudá armáda. Část rodiny se po válce dostala do divokého odsunu. Po únoru 1948 turbulence pokračovaly. Kniha, kterou připravila k vydání zkušená publicistka Libuše Koubská, nabízí čtenářům obraz dramatických a rozhodně nikoliv černobílých dějin běžných lidí, jejich názorů, snažení, nadějí, zklamání, tragédií i pozitivních odkazů.
Titul vydává Vyšehrad.
Vložil: Zdeněk Svoboda