Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Půvabná plavovláska stihla během válčení rodit děti a vytvořila moderní stát. Její vládu ale obestírá řada záhad

04.04.2017
Půvabná plavovláska stihla během válčení rodit děti a vytvořila moderní stát. Její vládu ale obestírá řada záhad

Foto: archiv

Popisek: Císařovna Marie Terezie v mládí

Přední český záhadolog a spisovatel Vladimír Liška mapuje období vlády jedné z nejvýznamnějších panovnických osobností osmnáctého století. Kniha Marie Terezie: záhady a mystéria, kterou vydalo nakladatelství XYZ, mimo jiné vykresluje i takzvané zázračné a pozoruhodné události, které ovlivňovaly i její vnitřní svět.

Kniha, mapující období vlády jedné z nejvýznamnějších panovnických osobností osmnáctého století Marie Terezie, si všímá klíčových okamžiků její vlády ve vazbě na překonávání vlivů středověkého pojímání státu i myšlení pozdního barokního období, charakteristického množstvím pověr a předsudků, jimiž se autor zabývá v celkovém dobovém kontextu. Barokní kultura, do jejíhož vrcholného období se Marie Terezie narodila, měla totiž značný význam i pro české země a ovlivňovala charakter doby i společnosti, v níž tato habsburská panovnice žila.

Součástí publikace je i vykreslení takzvaných zázračných a jiných pozoruhodných událostí, jež se do tohoto období promítaly a které ovlivňovaly i vnitřní svět Marie Terezie či její vztahy k církvi a náboženské víře. Autor se proto zamýšlí i nad rozporuplností vlády této habsburské panovnice a nad jejími osobními přínosy reformního úsilí, jež je pro období jejího panování příznačné.

Marie Terezie: záhady a mystéria

Česká a uherská královna Marie Terezie převzala po otci zuboženou monarchii, v níž nebyl nikdo, kdo by vedl politiku v říši a armádu. Vysoká plavovlasá žena, která vynikala svým půvabem, v těžké válečné době poněkud ztloustla, což jí dodávalo na majestátnosti. Byla velmi energická, rozhodná a odvážná. Během války stihla rodit děti, získávat vladařské zkušenosti a vyzrát v panovnici. Dokázala rychle odhadnout povahu lidí, měla zdravý úsudek a politický talent. I přes vládu osvícenského absolutismu ale zůstala značně konzervativní přesvědčenou katoličkou a čím byla starší, tím se zdála její vláda konzervativnější a opatrnější. Měla šestnáct dětí, z nichž deset přežilo, pečlivě je vychovávala a byla pilnou hospodyní, milující a věrnou manželkou.

Marie Terezie vládla čtyřicet let a vytvořila moderní rakouský stát. Za její vlády došlo k významným reformám v soudnictví, finančnictví a školství, celním úpravám, zakládání manufaktur a rozvoji průmyslové výroby. Byly budovány nové cesty, zlepšovalo poštovní spojení, byla zavedena jednotná soustava měr a vah i jednotná měna. Z habsburského konglomerátu se stal moderní centralizovaný stát. Český stát nicméně její reformy oslabily.

Autor: Vladimír Liška
Žánr:
česká historie
Nakladatelství:
XYZ

Ukázka z knihy:

Dodnes je obdivuhodné, jak dokázala vojenskými i diplomatickými aktivitami úspěšně bránit habsburskou monarchii před rozvratem, který jí především v počátcích vlády hrozil. Později toto své státnické umění ještě několikrát zopakovala, zejména v případech expanzivních vpádů vojsk již zmiňovaného pruského krále Fridricha II. Tím okolnímu světu nejen dokázala, že je silnou panovnickou osobností, ale že si i v kritických okamžicích ohrožení umí zachovat rozvahu a chladnokrevnost. Krok za krokem tak vyrůstala v respektovanou vladařku, jejíž hlavní přednost spočívala v tom, že předem dokázala odhadnout své možnosti.
Do jaké míry byla v českých zemích oblíbená, je dodnes sporné, vždyť během její vlády se Čechy, Morava a Slezsko několikrát změnily v důležité válečné bojiště. V roce 1743 se v pražském Svatovítském chrámu sice nechala korunovat za českou královnu, ale poté českou metropoli krátce navštívila až v souvislosti s vojenskými manévry v roce 1754, což také bylo naposledy. O další návštěvě Čech ještě uvažovala v roce 1765, nicméně nečekaná smrt jejího manžela Františka Štěpána Lotrinského tento plán zhatila.
Rakousko-pruské války jistě pro českou šlechtu znamenaly velké výdaje a pro poddaný lid nepříjemné vojenské odvody a bídu, spojenou s tíživými robotami. Zároveň byla do škol povinně zavedena němčina, což zapříčinilo odnárodňování určité části tehdejší české společnosti.
Všechny tyto kroky, byť v českém prostředí nepopulární, je však třeba vnímat v mnohem širších dobových souvislostech, neboť měly svůj opodstatněný a logicky zdůvodnitelný význam vycházející z utilitární koncepce jednotného rakouského státu, kterou Marie Terezie a její syn a pozdější spoluvladař Josef II. prosazovali.
Dnes není mezi historiky pochyb o tom, že reformy této habsburské panovnice položily základy novodobého Rakouska. Její vláda vůči Českému království, tvořícímu součást dědičných zemí habsburské monarchie, nebyla příliš příznivá, přesto se právě tereziánskými reformami dotkla českých zemí naprosto zásadním a z pohledu nadcházejícího vývoje pozitivním způsobem.
Už jen to, že se děti poddaných měly povinně učit číst, psát a počítat, byl počin, který do budoucna výrazně snižoval počty negramotných obyvatel na zaostalém venkově. Její reformy vyššího školství byly navíc zaměřeny na výchovu a vzdělávání odborníků nejrůznějších průmyslových a vědních oborů, což do budoucna znásobovalo počty vzdělané inteligence.
Na druhou stranu není třeba dopady těchto reformních kroků Marie Terezie na tehdejší společnost přeceňovat, protože se dotýkaly především její bohatší části. K aktivnímu reformnímu průlomu došlo až za vlády jejího syna Josefa II. (vládl 1780–1790), který svými důležitými panovnickými výnosy (například patentem o zrušení nevolnictví a tolerančním patentem) otevřel cestu k českému národnímu obrození. Josef II. tak dokončil velké dílo Marie Terezie v duchu osvíceného absolutismu, s nímž se už jako spoluvládce své matky plně ztotožňoval. Panovnice však synovo reformní nadšení považovala za příliš extrémní a unáhlené, což na sklonku jejího života vedlo k jejich vzájemným sporům.
Během dvaceti let (1736–1756) byla Marie Terezie celkem šestnáctkrát těhotná, a přitom musela plnit své státnické povinnosti. Už tento fakt budí úctu a je svědectvím výjimečnosti její osobnosti. Své děti nikdy nezanedbávala, a i když byla nucena řešit i velice složité politické problémy, dbala na jejich dobrou výchovu a kvalitní vzdělávání. Jistě k tomu přispělo i to, že se provdala za muže, kterého hluboce milovala, což bylo v té době cosi naprosto unikátního. Její manžel, lotrinský vévoda František Štěpán, jí byl důležitou oporou a po jeho smrti v roce 1765 už zůstala až do konce svého života vdovou.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace