Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z nových knih: Velká oslava českých básníků a málo známý pohled na spisovatelku Astrid Lindgrenovou

18.03.2017
Z nových knih: Velká oslava českých básníků a málo známý pohled na spisovatelku Astrid Lindgrenovou

Foto: Slovart.cz

Popisek: Astrid Lindgrenová

Její knihy byly přeloženy do sedmdesáti jazyků ve více než sto zemích po celém světě. V roce 1958 jí byla udělena Cena Hanse Christiana Andersena, která je považována za nejvyšší možné ocenění autorů dětských knih. Válečné deníky Astrid Lindgrenové však mají k tomuto druhu literatury velmi daleko. Zcela nové světlo vrhá na nejvýznamnější české spisovatele i druhá kniha, na niž bychom chtěli upozornit. Půjde o (český) poetismus, navíc z pera německé vědkyně Jeanette Fabian.

Mohutné deníky Astrid Lindgrenové vyšly poprvé loni ve Švédsku a okamžitě se staly senzací. Text překypuje hlubokým smutkem i strachem, zároveň však slavnou spisovatelku dětských knih představuje jako přesvědčenou humanistku, která si odvážně, s humorem a láskou stojí za svými názory. Její deník je tak komentářem k dobovým událostem i osobním záznamem toho, jak dramatické světové události ovlivňují životy nás všech. Kniha je bohatě ilustrována fotografiemi deníkových listů a řadou dosud nepublikovaných snímků z rodinného života.

Čtenář se tak de facto dostává do přímého přenosu válečných hrůz, kdy proslulá spisovatelka popisuje zvěrstva druhé světové války. Listujme teď spolu s ní. Píše se 26. září 1940, kdy si Lindgrenová poznamenává: „Dnes k norskému národu promluvil z rozhlasu Terboven, německý válečný komisař, a pokud člověk dosud v koutku duše doufal, že si Norsko zachová rozhodovací právo, vyvedl ho z omylu. Královská rodina je sesazena a nesmí se vrátit domů stejně jako Nygaardsvoldský parlament." A ještě listujme v čase dál. 5. září 1943. „Předevčírem, 3., to bylo na den čtyři roky, kdy Anglie vyhlásila Německu válku. Osmá armáda vyrazila přes Messinskou úžinu a vylodila se na italském palci. Zatímco tohle píšu, postupují rychle kupředu, zajistili již několik předmostí a Italové k nim přicházejí s bílými prostěradly na znamení, že se vzdávají."

Nakladatelství Slovart přistoupilo k celému textu s velkou péčí. V překladu Jitku Herčíkové, s předmluvou významné švédské spisovatelky Kerstin Ekmanové, použilo velmi vysokou kvalitu papíru, která u běžné literatury není již prakticky k vidění. Bohatý obrazový materiál navíc podtrhuje skutečnost, co slavná autorka Pipi Dlouhé punčochy během válečných let prožívala. Titul poslouží nejen jako studijní materiál, ale rovněž coby výjimečný pramen pro rozšíření znalostí.

Nyní druhý titul: Poetismus.  Literární směr, který vznikl v Československu a nikdy se nerozšířil za hranice země, je výlučně český avantgardní „nápad“. Básně všedního dne popisují obyčejné věci. Poetismus nechtěl být pouze literárním programem, ale měl ambice stát se způsobem, jak se dívat na život, aby byl básní. Cílem bylo úplné oproštění od politiky a optimistický pohled na svět. Z toho vyplynul i jeho styl rozvíjející lyriku a hravost. Byla odstraněna interpunkce. Tolik povrchní úvod encyklopedie. Celkem složitě znějící věty můžeme nahradit jmény našich nejvýznamnějších básníků, kteří k tomuto směru přilnuli a zároveň jej tvarovali a posouvali. Jedná se především o držitele Nobelovy ceny Jaroslava Seiferta a neméně zdatného a výrazného Vítězslava Nezvala (Devětsil). V bravurně zmapovaném výběru, jehož autorkou je slavistka Jeanette Fabian (tuto vědu spolu s filosofií studovala v Praze, Kostnici a Mnichově), najde každý zájemce o českou poesii i řadu dalších jmen. Ať už jde o básníky (velmi těžký František Halas, předčasně zesnulý Jiří Wolker a další), umělce (Toyen a samozřejmě Jindřich Štýrský) nebo ryzí teoretiky (Karel Teige).

Titul, jehož garantem je projekt Lyrika 20. století, představuje vlastně takovou úžasnou koláž textů, básní, ilustrací, faktů, doprovázených výjimečnou grafickou stránkou. Písmena jsou zvýrazněna (třeba žlutě), dolní části stran patří textu, zatímco ten zbytek poesii. Málokdy člověk narazí na tak profesně "zmáknutou" knihu, na čemž se nejvýrazněji podepsala významná výtvarnice Eva Kovačevičová-Fudala. Klobouk dolů.

Více z kultury ZDE

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace