Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

... v koši nekončí! Ani v tom virtuálním na obrazovce

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pustí se do pátrání na vlastní pěst a kolem ní najednou začnou umírat lidé. Hrozné zločiny sahají až do nejvyšších míst

16.03.2017
Pustí se do pátrání na vlastní pěst a kolem ní najednou začnou umírat lidé. Hrozné zločiny sahají až do nejvyšších míst

Autor: Svenska Deckarfestivalen

Popisek: Švédská novinářka a spisovatelka Ingrid Hedström

Je to její první případ. Diplomatka Astrid Sammlisová odhaluje děsivé zločiny, které sahají až do nejvyšších míst. Napínavou detektivku Vražedná diagnóza vydalo nakladatelství Motto.

Jedné listopadové neděle roku 1978 poslala matka svého třináctiletého syna přes dvůr do dřevníku pro koš dřeva, protože potřebovala rychle přiložit. Jenže Mikael se už nikdy nevrátil. O třicet let později se diplomatka Astrid Sammilsová vrátila do venkovského domu svých předků, který zdědila po osamělém strýci Larsovi. V jeho věcech našla čepici, která podle toho, co jí utkvělo v paměti, patřila nezvěstnému chlapci.

V Astrid okamžitě vzklíčí podezření, že dobrácký podivín Lars, kterého měli všichni rádi, mohl být úplně někým jiným, než za koho ho všichni považovali. A možná měl s Mikaelovým zmizením něco společného. Nebo by si to alespoň lidé i policie mohli myslet. Pustí se tedy do pátrání na vlastní pěst a kolem ní najednou začnou umírat lidé. Objeví nepředstavitelné a hrozné zločiny, které se kdysi v okolí děly a jejichž součástí byl i její strýc. Zločiny, které sahají až k velice mocným lidem.

Vražedná diagnóza

Švédská novinářka a spisovatelka Ingrid Hedström se narodila roku 1949 a dlouhé roky pracovala jako zahraniční korespondentka švédského listu Dagens Nyheter, především v Bruselu. Zároveň je ale také kvalifikovanou psycholožkou. Napsala dosud šest detektivních románů, za které získala mnohá ocenění. Česky zatím vyšly Vraždy ve Villette (2011), Noc ve Villette (2012) a Úkryt ve Villette (2013).

Autor: Ingrid Hedström
Žánr:
detektivka
Nakladatelství:
Motto

Ukázka z knihy:

Během odpoledne se Gabriela ještě několikrát pokusila zavolat Ramoně Ilieové, ale odpověděla jí jen hlasová schránka. I to se Aně zdálo naprosto normální.
„Uvažuj o tom, Gabi,“ řekla. „To by přece bylo pro ni drahé, kdyby jí někdo volal do ciziny, tak si rumunský tarif zrušila. Až bude mít italskou kartu, její číslo už nezjistíš, protože má špatné svědomí a nechce se jí s tebou mluvit. Zapomeň na ni.“
Další dvě návštěvy pacientů – vždycky na ně myslela jako na pacienty, ne pokusné osoby – zaměstnaly Gabrieliny myšlenky na zbytek dne. Oba jí spokojeně potvrdili, že už téměř ztratili chuť na kouření, a moc ji potěšilo, jak se jejich svět zlepšil za těch několik měsíců, co pokus probíhal. Dřív jako lékařka na plicní klinice viděla příliš mnoho těžkých zdravotních následků kouření, a teď byla hrdá a šťastná, že se účastní procesu získání léku k potlačení této metly.
Uvažovala, ve které ze tří pokusných skupin tito pacienti byli. Jistě museli patřit mezi ty, kteří dostávali různé množství léků, ne ke kontrolní skupině, které se podávalo placebo bez léčebných účinků. Jistě, i placebo mohlo přinášet nějaký efekt, ale jistě ne tak silný.
Jako obvykle se s pacienty smála a žertovala, vyptávala se na jejich rodiny a všední život, tak jak jí to připadalo normální a k čemuž ji GMC Consulting povzbuzoval, protože to vytvářelo spojení a zvyšovalo pravděpodobnost, že se pokusné osoby svědomitě dostaví v dohodnutých termínech a absolvují všechna únavná měření a nutné nabírání vzorků.
Po lékařském vyšetření si sedla s pacientem, aby prošla strukturované otázky o jeho náladě a možných vedlejších účincích.
Její poslední dnešní pacient, tiše mluvící útlý učitel gymnázia se dvěma dospívajícími dětmi, před jednou z otázek zaváhal.
„Ne, to jistě nic neznamená,“ řekl a zarazil se.
„Ale ano, jen mi to řekněte,“ vyzvala ho Gabriela. „Chci vědět všechno, i to, o čem si myslíte, že není důležité.“
„Ale tohle jistě nemá s lékem nic společného.“
„To nevadí, i tak mi to řekněte,“ trvala na svém Gabriela. „I kdyby vás píchla vosa a měl jste alergickou reakci, musím to zaznamenat do zprávy. Kdybyste zakopl a zlomil si ruku, když jste utíkal k autobusu, také to musím zapsat, i když to s léky nemá nic společného.“
„Dobře,“ řekl. „V posledním týdnu jsem moc špatně spal. Spíš jsem skoro nedokázal vůbec usnout. Ale při současné ekonomické krizi je jistě více takových, kteří v noci nespí. Jako státnímu zaměstnanci mně snížili plat o čtvrtinu a moje žena se bojí, že přijde o zaměstnání…“
Sako na loktech se mu lesklo a světle modrá košile byla tak sepraná, že se málem rozpadala.
„Hmm...“ Gabriela chápavě přikývla a ticho mezi nimi narůstalo.
„A když se mi konečně podaří usnout, mám strašné sny,“ řekl rychle a omluvně. „Opravdu strašné. Nikdy dříve jsem něco takového nezažil, jsou to spíš halucinace, a moje žena mě budí, protože jsem úplně propocený.“
Víc říct nechtěl, ale Gabriela ho nabádala, aby jí zavolal, kdyby špatné sny pokračovaly nebo byly ještě horší.
„Neváhejte,“ řekla, „zavolejte na číslo, které jste od nás dostal, kdykoli vás něco zneklidní, i kdyby to bylo uprostřed noci. Máte to číslo?“
Vypadal rozpačitě.
„Ne,“ řekl. „Pamatuji si, že jsem dostal papír s číslem, ale už nevím, kam jsem ho dal.“
Gabriela mu dala svou vizitku a zakroužkovala číslo. Doufala, že nebude potřebovat volat, ale to, co říkal o halucinacích, nevypadalo dobře. Mohla udělat ještě něco? Sáhla po tlusté knize, kterou dostali od sponzorujícího farmaceutického podniku. Ujistila se, že si to pamatovala správně – nic nenaznačovalo, že strašné sny a halucinace by mohly být doprovodným efektem testovaných léků. Přesto se rozhodla, že o tom zítra promluví na ranní poradě.

Vložil: Adina Janovská

Tagy
kniha,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace