Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Recyklujeme slova. Berem slovní zásoby a vaříme z nich guláš, kterej pak lijeme lidem do hlavy... Samosebou.cz představuje Kata z Prago Union v novém klipu

13.03.2017
Recyklujeme slova. Berem slovní zásoby a vaříme z nich guláš, kterej pak lijeme lidem do hlavy... Samosebou.cz představuje Kata z Prago Union v novém klipu

Foto: Archiv

Popisek: Rapper a DJ Adam Svatoš, známý jako Kato z Prago Union

ROZHOVOR Český rapper a DJ Adam Svatoš, v hudebních kruzích známý jako Kato z Prago Union, se propojil s projektem Samosebou.cz a stal se jeho ambasadorem pro rok 2017. V rámci spolupráce vznikl jedinečný hudební 3D animovaný klip k písni Stínohra z nejnovějšího alba Smrt žije. Kata i okolní svět v klipu vykreslují polygony (mnohoúhelníky) v trojrozměrné grafice. Klip vznikl jako součást kampaně na podporu třídění a recyklace odpadů.

Hudební klip pro Prago Union k písni Stínohra se odehrává na planetě, kde vše tvoří polygony – země i postavy jsou poskládané z mnohoúhelníků. Píseň je o démonech, které si každý nosíme v sobě. Kato v klipu bojuje se svými stíny, prochází městem z odpadků a čeká na nový den, protože stínů se může zbavit jen cestou ke světlu.

SS: Již 14. března bude premiéru tvůj novej klip. Co si myslíš o  českých videoklipech a klipech obecně? Jakou má dneska pro interprety cenu klip?

Klipy jsou dobrý jak pro interprety, tak pro fanoušky a i pro ty, kdo je točí. Akorát dneska je to hlavně pro YouTube, což nese svý výhody i nevýhody. Nevýhoda je, že málokdo do toho cpe velký peníze, výhoda toho je, že se dá točit i na nehitovky. Klipy furt maj smysl, akorát trošku jinej, než mívaly.

Kato - 3D klip

SS: Jakej klip tě v poslední době zaujal, co bys doporučil čtenářům k  pokoukání?

Takhle z fleku bych vybral MC Gey a jeho peckua G-Funk z desky Raplife, páč Gey je dobrej.

SS: Tohle bude už třetí klip z vaší poslední desky (Prago Union – pozn. redakce) Smrt žije. Jak probíhá výběr písničky, která se pak stane klipem?

Většinou si písnička řekne sama. Jak už bylo zmíněno, dneska už to není o  tom dělat klipy na hitovky, takže to může bejt kterákoli pecka, a většinou to fakt vyplyne samo. Člověk tak nějak vycejtí, co by mohlo fungovat nebo na co by byl nápad. Pak už je druhá věc, jestli se podaří sehnat někoho, kdo to udělá.

SS: A to se v tomhle případě povedlo fakt skvěle. Jak tenhle klip vznikal?

V počítači (smích). Sám vlastně nevim. Vznikal strašně dlouho, protože je celej animovanej ve 3D. Vlastně se dá říct, že vznikal půl hodiny, co jsme seděli s tužkou nad papírem. Mám na mysli scénář. Dál už to byly měsíce programování a rendrování, ale výsledek stojí za to, to vám můžu slíbit.

SS: V klipu taky tak trochu dojde na třídění. Co ty a třídění, kamarádíte se?

Jojo, už dlouho a intenzivně.

Kato - 3D klip

SS: Co má společnýho rap s recyklací?

Za prvý textově: recyklujeme slova. Berem slovní zásoby a vaříme z nich guláš, kterej pak lijeme lidem do hlavy. Co se týče muziky, tak samozřejmě rap je postavenej na recyklaci samplů ze starých desek jiných kapel a jiných písniček. V rapu se samplováním dává věcem novej kontext.

SS: Co nějakej příklad?

Stačí se podívat na stránku whosampled.com, tam najdete, kdo co zrecykloval. Textově se recyklujou spíš myšlenky, než konkrétní fráze. Jde o to zasadit to do jiných souvislostí, dát tomu novej úhel pohledu: vtipnej, osvěžující. Ale těžko si člověk, když začne rapovat, může myslet, že začne vymejšlet nějaký nový témata, který tady ještě nebyly.

SS: A když jsi začínal rapovat, jak to znělo?

To je asi lepší nevědět. (smích) Když jsem začal recyklovat slova do rapu, bylo mi nějakých 12, 13 let a ačkoli jsem o tom už předtím snil, myslel jsem, že jsem na to moc malej. Pak ale v roce 92 vydali Kris Kross svůj singl „Jump“ z alba „Totally Krossed Out” a -– světe div se –- byli stejně starý jako já! Tak sem si řek: „když můžou voni, můžu i já“ a začal jsem psát. Jeden z prvních rapů zněl asi takhle: „Diskofil je tady, diskofil je tam, diskofil je všude, kam se podívám.“ Prostě asi tak, jako rap kohokoli, kdo to zkouší poprvý (smích).

Kato - 3D klip

„Tímto počinem navazujeme na úspěšnou spolupráci s Katem z předchozích let, kdy vznikl pro Samosebou.cz videoklip k 'recyklované' písni Proč?. Letos jsme se vydali zcela novou cestou a vytvořili jsme společně unikátní klip ve 3D světě, postaveném z odpadu. K této příležitosti vznikla 3D postavička Kata, vyrobená z vytříděných plastových lahví. Ta je také jednou ze zajímavých cen doprovodné soutěže, která na webu startuje 14. 3. 2017 a bude ukončena 4. 4. 2017,“ uvedl Lukáš Grolmus, ředitel komunikace ve společnosti EKO-KOM, a. s.

Klip vznikl v produkci agentury Havas Prague pod vedením režiséra Viléma Kabzana. „Zvolili jsme minimalistický low poly styl, který odráží vizuální identitu projektu Samosebou.cz. Zrecyklovali jsme slavné videoklipy, například od Gorillaz, Beastie Boys nebo Dire Straits,“říká Vilém Kabzan.

Na scénáři polygonového klipu se podílel i Kato: „S tužkou a papírem jsme nad scénářem seděli asi půl hodiny, ostatní vznikalo v počítači a lidi na tom makali pět měsíců. Samosebou to dopadlo na výbornou. Co se týče Stínohry, není to jen o městě z recyklovatelných odpadků, tenhle rap je postavenej taky na recyklaci samplů ze starých desek jiných kapel. V rapu se samplováním dávám věcem novej kontext. Ve fantazii ani v recyklovaným světě stínů se meze nekladou, naopak!“

Videoklip k písni Stínohra bude poprvé představen v úterý 14. března 2017 v pořadu Mixxxer na TV Óčko, od tohoto dne bude exkluzivně ke shlédnutí na webu www.samosebou.cz. Kato představí klip naživo v pátek 17. března v pražském klubu Uhelna.

Komeční tisková zpráva

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace