Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Caroline Erikssonová, V mlze

06.03.2017
RECENZE Caroline Erikssonová, V mlze

Foto: repro Youtube

Popisek: Nové knihy okem Krajských listů

Ta typická švédská krimi dostane díky románu "V mlze" trhlinu. Nebude popisovat rozpoložení zločinců, vynechá dokonce vesměs nehostinné prostředí, bude se soustředit především na mysl – její vnitřní stav. Náš pohled recenzenta se s tím musel srovnávat poměrně dlouho. Stejně jako s mnohdy krkolomnými a nepřirozenými výrazy, případně větnou skladbou.

Navážeme na právě vyřčené. Slova, věty, jejich zvláštní skladba. Představte si, že jste s rodinou v přírodě, vy jste žena, máte malé dítě a manžela. Najednou se oba ztratí, odejdou a nevrací se. Vy, uprostřed ničeho a sama, se vydáte loďkou zpátky do civilizace. Asi je to psycho, asi je to velmi nepříjemný pocit, možná se budete klepat, blouznit, křičet, pátrat, šílet, omdlévat. Ale čemu nevěříme, že byste kdy byli schopni použít větu, jakou hlavní hrdince vložila do úst spisovatelka Caroline Erikssonová. A ta zní?

„Přesto se samozřejmě vydám na břeh je hledat, i přes podvědomé přesvědčení, že je to zbytečné."

Tato věta nám utkvěla před očima asi deset minut a opakovaně jsme se k ní vraceli. Byla zkrátka jako pěst na oko. V momentu, kdy se smíříte se zvláštním jazykovým stylem a postupem hlavní hrdinky (ono celkově těch postav příliš nebude), už titul není a nebude překážkou.

Prázdninový výlet zavede Gretu, krasavce Alexe a jejich čtyřletou Smillu přes jezero Maran na malý opuštěný ostrov. Alex s dcerou se vydají mezi stromy, Greta se v zasněné náladě zdrží na pobřeží, a když se manžel s dcerou nevracejí, vydá se za nimi. Tak by šel zhodnotit a popsat námět, pakliže by se jednalo o předlohu k filmu. Nakladatelství LEDA navíc poznamenává, že román „V mlze je psychologický thriller, kde nikdo není tím, za koho jej zprvu pokládáme, a nic není tak, jak se to zpočátku jeví". S tím souhlasíme.

Greta se zoufale potřebuje dovolat Alexovi, aby se ujistila, že jsou se Smillou v pořádku, a kdyby se neozval, musí zavolat policii. Jenomže její mobil v loďce není. Až po návratu do chaty ho najde schovaný pod pokrývkou. Dala ho tam ona, nebo někdo jiný? Ale kdo a proč? Během policejního pátrání před ní vyvstávají naléhavé výjevy z minulosti a začne ji trápit otázka, jestli to, co dosud považovala za skutečnost, není jen obratně vymyšlená lež. A jakou roli v celém dramatu hraje ona sama? Existuje souvislost mezi zmizením Alexe a Smilly a tím, co se stalo onoho večera před mnoha lety, kdy přišel o život Gretin otec? Kdo byla neznámá žena, která se zjevila u jejich chaty tu noc před zmizením? A najdou vůbec Alexe a Smillu?

To všechno jsou otázky, které si jako čtenář položíte. A nakonec zjistíte, že pointa byla chytrá a logická. U těchto dvou přídavných jmen zůstaňme. V anotaci k této recenzi jsme uvedli, že se budeme soustředit především na mysl – její vnitřní stav. To úzce souvisí s autorkou Caroline Erikssonovou a její erudicí. Švédská spisovatelka vystudovala sociální psychologii a přibližně deset pracovala v oblasti HR. Zde musela přijít do styku s desítkami lidských osudů. Ve své zemi z nich evidentně těží a dosavadní tvorba má úspěch. Její první dva romány (náměty tvoří skutečné vraždy) získaly hned několik nominací, například The Big Audiobook Prize.

Caroline Erikssonová je dobrá spisovatelka, jejíž tvorbě musíte dát šanci. My sami jsme tím prošli. Aby žena, které zmizí dítě a manžel, v klidu odjela do hotelu a tam uvažovala... je to prostě přitažené za vlasy. Když ale potom získáte ještě jednu dějovou linii (její dětství), do děje se ponoříte. Závěr je vskutku inteligentní.

Typickou severskou kriminálku opravdu nečekejte, ale na straně druhé, pokud ke knize takto přistoupíte, žádné velké zklamání nezažijete.

Název: V mlze
Autorka: Caroline Erikssonová
Přeložila: Jana Chmura Svatošová
Vydala LEDA, 2016
Hodnocení: 70 procenta

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace