Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Bernard Minier nezklamal, je tu jeho Zkurvenej příběh

02.03.2017
RECENZE Bernard Minier nezklamal, je tu jeho Zkurvenej příběh

Foto: wikipedia

Popisek: Bernard Minier

Tento francouzský spisovatel je zajímavý především rozsahem svých knih. KrajskéListy.cz měly možnost v minulosti recenzovat jeho slovutné trio Mráz, Kruh a Tma, které se rázem po vydání stalo bestsellerem. Podobný osud čeká jistě i na jeho nejnovější Une putain d'histoire (2017), tedy Zkurvenej příběh. V součtu stran se po těchto čtyřech románech blížíme dvěma tisícovkám. A to už stojí za pozornost čtenářů i mimo žánr krimi.

Minierův první román Mráz (Glacé, 2011) byl přeložen do několika světových jazyků včetně angličtiny a největší úspěch zaznamenal především ve Francii a Německu. Mráz se ve Francii stal ihned po vydání bestsellerem, s prodejem přes 300 tisíc kusů také knižní senzací roku 2012 a získal rovněž prestižní Crime Novel Price v Cognacu za rok 2012. Práva na knihu byla prodána do více než deseti zemí včetně USA a Německa. Britský týdeník The Sunday Times zařadil Mráz mezi 50 celosvětově nejlepších kriminálních románů za posledních pět let.

Ve stejných šlépějích kráčely i výše zmíněné romány Kruh a Tma. Ve všech případech šlo o (ne)jasný zločin a vyšetřovatele, velitele regionální kriminální jednotky Martina Servaze. Návrat do Saint-Martin-de-Comminges ve francouzských Pyrenejích, "kde jsou zimy kruté a kde se nikdy nic moc neděje", doporučujeme téměř všem. Ostatně naši recenzi si můžete přečíst zde.

V aktuálním románu Zkurvenej příběh se setkáváme s mladým vypravěčem, přibližně šestnáctiletým Henrym. Pomocí několika flashbacků se spolu s jeho stejně starou přítelkyní ocitáme na palubě trajektu a de facto sledujeme zoufalství, bolest, smrt a málo vysvětlitelné okolnosti. Postupem času se dozvíme, že se právě nacházíme na Glass Islandu (severně od Seattlu), jehož mapku čtenáři najdou na první straně, a díky autorovu umění budeme pořád pevně svírat otěže příběhu. Navzdory výraznému rozsahu, který čítá přes šest stovek stran, se setkáme vlastně jen s několika postavami. Je to Henry a jeho pár kamarádů, několik podivínů, jeho dvě matky (sám Henry je přitom adoptovaný a ta voda z úvodu bude hrát ke konci story dost zásadní roli), potom najdeme učitele. Snad jsme na nikoho nezapomněli. Druhá dějová linie se věnuje Henryho osudu. Kde se vzal? Proč a za jakých okolností ho obě matky adoptovaly? Proč se tak často stěhovali…

Ústředním motivem ale bude smrt jeho přítelkyně Naomi. Ta je zprvu nečitelná, vyústění bude ovšem zcela zásadní a troufneme si říct, že na něj mnoho čtenářů nepřijde ani v množství náznaků a detailů. Ty se skutečně zvýrazní až po přečtení celé knihy.

Minier opět prokázal své mistrovství a adaptaci na prostředí. Mráz nás zavedl do Saint-Martin-de-Comminges ve francouzských Pyrenejích, Tma připoutá k Christine Steinmeyerové, rozhlasové moderátorce z Toulouse a konečně Kruh? Znovu Pyreneje a poklidné městečko Marsac v jejich zdánlivém středu. Minier tentokrát opustil Francii a pustil se do takzvané severské krimi. Ovšem jen na oko. Prostředí v tomto smyslu nehraje roli, nebudete potřebovat listovat desítkami stran, které vám popíšou příliv a odliv, klasické bílé noci, případně zvadlé charaktery, deptané tím, co je obklopuje. Minier se zcela pragmaticky věnuje vyprávění jak z pozice hlavního hrdiny, tak z obecné roviny popisu. Vypravěčský postup volí logicky a pečlivě. Čtenářům navíc části, které vypráví mladý Henry, přijdou uvěřitelné a netrknou do jejich pozornosti. Tím vším se Francouz Minier odlišuje od ostatních. To, že píše na plný úvazek, je jasné, ale skutečnost, s jakou se dokáže vžít a především sžít s prostředím a osudy jednotlivců, je obdivuhodná.

Kniha ani na okamžik neztrácí glanc, i když okamžiky, které odvádí pozornost do Henryho minulosti, zpočátku drobně zaskočí. Když už zjistíte, že v prvním případě jde o vyšetřování smrti mladé dívky a v druhé části o Henryho samotného, vám četba nepřivodí žádné větší komplikace. Minier se čte v podstatě sám. Rozsah jsme zmínili, ale je dobré připomenout, že tolik stovek stran papírů není zvykem. Mimochodem v tomto ohledu potěší cena. Ta se nepřehoupne přes čtyři sta korun (stejně jako již zmíněná předešlá díla).

Ve všem, co vás zaujme, splňuje Minier vysoká očekávání. Nezklamal chladným přístupem k ději, poutavým dějem a postupem, vedoucím k vyšetření zločinu, stejně jako lehce odsýpajícími dialogy. Zkurvenej příběh je prostě bravurní detektivka.

Název: Zkurvenej příběh
Autor: Bernard Minier
Překlad: (opět výborný) Jiří Žák
Vydalo XYZ, 2017
Hodnocení: 90 procent

Vložil: Zdeněk Svoboda