Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč v postmoderním světě přežijí jen zahrádkáři? Odpovídá „renezanční“ vědec Václav Cílek

02.03.2017
Proč v postmoderním světě přežijí jen zahrádkáři? Odpovídá „renezanční“ vědec Václav Cílek

Foto: Hans Štembera

Popisek: Václav Cílek

A ve své knize „Co se děje se světem“ pojmenovává diagnózy našeho světa i cestu k uzdravení. Za pouhé čtyři měsíce od vydání si čtenářský zájem vyžádal už třetí dotisk.

Geolog a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhodobě analyzuje změny přírody i společnosti. V nejnovější knize“ odborně i velmi osobně zpracovává témata jako nedostatek placené práce, hledání smyslu života v postmoderní době, migrace nebo třeba antropocén. Jak jsme u Cílka zvyklí, nejde ani tentokrát o „strašení“ možnými riziky a katastrofickými scénáři, čtenářovu pozornost přivádí k bazálním a dostupným světlým bodům.

 

Vysvětluje třeba, proč může být (v Česku tak rozšířený) fenomén zahrádkaření důležitý pro společnost v krizi. Je to nejen zdroj kvalitních surovin, popřípadě zdroj potravin vůbec: „Kontakt s půdou a rostlinami přináší radost a útěchu. Práce učí trpělivosti, člověk se při ní pohybuje stejně rychle a přiměřeně jako plyne čas, zatímco v současném světě se něco porouchalo mezi časem člověka a časem světa. Na poli musíte hrát podle pravidel semen, oblaků a vody, zatímco ve městě máte častěji pocit, že silný jedinec si sám volí pravidla. Je to velká zátěž, protože pokud si sami neurčujeme způsob života, tak míváme pocit, že jsme selhali a přišli o kus svobody.“

Sedíme na obrovské hromadě nepřebraných informací  

Na souvislost mezi duševním i fyzickým zdravím ostatně přišel podle Cílka i Franz Kafka. Právě ten ve svém díle zachytil model světa, se kterým se dnes konfrontujeme. Systém, kterému nerozumíme: „Vytvořit informaci je drahé, ale zkopírovat ji je prakticky zadarmo. Proto jsme zavaleni obrázky a slovy. Říká se, že každé dvě minuty vznikne tolik fotografií jako za celé 19. století. Sedíme na obrovské hromadě nepřebraných informací a zjišťujeme, že nám schází znalosti. Většina z nich se týká zacházení s hmotným světem. Kuchařský recept je informace, ale příprava jídla je znalost. Bez zkušeností s hmotou zůstáváme dětmi, což znamená, že skutečným dítětem se již nebudeme moci stát, protože jsme nikdy nedospěli.“ 

Zatímco v prvním oddílu knihy se Václav Cílek věnuje sepětí člověka s přírodou, v druhém nás zasvětí do řeckých i indiánských příběhů, aby nám následně objasnil vztah mezi klimatem a probíhající společenskou změnou. Třetí část zachycující zrychlený a málo přehledný svět vrcholí praktickým návodem na jeho „vzkříšení“. 

I v proměňující se, zneklidňující společnosti je tedy podle Václava Cílka možné najít vodítka k existenci, nikoliv jen k přežití. Naznačuje to i sám podtitul „Kniha malých dobrodiní v čase velké proměny Země“: „Teprve časem pochopíme, že jedny z nejkrásnějších chvil celého dne a možná i života se týkaly snídaně na zahradě či večerního posezení u vína někde pod stromy. Pokud nejste beduín z nedozírných pouští, je velice obtížné prožívat spokojené štěstí bez rostlin. Augustin tyto záležitosti nazývá malými dobry. Bez nich by byl přístup k velkým dobrům mnohem složitější.“

Ohlasy

„Autorovu víru v to, že je na obzoru lidové hnutí založené na ‚dematerializaci‘, které přinese novou mentality, kdy budeme potřebovat ‚méně věcí a energií a uvádět do oběhu více soucitu a obecného dobra‘, sdílet můžeme i nemusíme. Každopádně inspirativní by mohla být v poukazu na to, že s nápravou světa by měl každý začít sám u sebe.“

Jan Lukavec, iLiteratura.cz

„Neodolala jsem a před spaním prolistovala prvních pár stránek, pak se začetla a nad ránem zjistila, že kdybych měla tolik peněz jako nejbohatší lidé v této zemi, darovala bych tuhle knihu každému člověku mé generace (tedy ‚produktivním‘ pětatřicátníkům).“

Štěpánka Burešová, idnes.cz, blog

Anotace nakladatele

Geolog a oceňovaný esejista Václav Cílek je známý tím, že se k aktuálním problémům světa dokáže vyjádřit nadčasově, z rozmanitých úhlů pohledu, s nadhledem, vtipem i s konstruktivní skepsí. Jeho nejnovější kniha Co se děje se světem? je typicky cílkovská: zdánlivě jde o popis velké proměny našeho světa vlivem klimatických změn a migrační vlny, ale ve skutečnosti se autor soustřeďuje především na to, jak si v životě udržet radost a jak (pře)žít šťastně. V první části věnované českým zahrádkám se zabývá tématy, jako jsou útěcha květin, inteligence stromů a malá dobrodiní běžného světa, která vedou ke spokojenosti a štěstí. Odtud přechází do světa řeckých a indiánských mýtů, abychom si uvědomili důležitost vody a času v našem životě. Poslední část textu se dotýká příběhu velkého zrychlení, tedy lidského vlivu na celý zemský systém a na jeho možné důsledky. Navzdory všem možným katastrofickým scénářům je to kniha optimistická a přináší konkrétní návrhy, jak řešit současnou i budoucí krizi. Publikaci doprovázejí surreálné ilustrace Kateřiny Piňosové a fotografie autora.

Václav Cílek: Co se děje se světem? Kniha malých dobrodiní v čase velké proměny Země

Vázaná kniha s přebalem, ilustrace Kateřina Piňosová, fotografie Václav Cílek, třetí dotisk, 272 stran, MOC 298 Kč

V roce 2016 vydalo nakladatelství Dokořán

 

Vložil: Anička Vančová