Proč v postmoderním světě přežijí jen zahrádkáři? Odpovídá „renezanční“ vědec Václav Cílek
02.03.2017
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Cílek
A ve své knize „Co se děje se světem“ pojmenovává diagnózy našeho světa i cestu k uzdravení. Za pouhé čtyři měsíce od vydání si čtenářský zájem vyžádal už třetí dotisk.
Geolog a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhodobě analyzuje změny přírody i společnosti. V nejnovější knize“ odborně i velmi osobně zpracovává témata jako nedostatek placené práce, hledání smyslu života v postmoderní době, migrace nebo třeba antropocén. Jak jsme u Cílka zvyklí, nejde ani tentokrát o „strašení“ možnými riziky a katastrofickými scénáři, čtenářovu pozornost přivádí k bazálním a dostupným světlým bodům.
Vysvětluje třeba, proč může být (v Česku tak rozšířený) fenomén zahrádkaření důležitý pro společnost v krizi. Je to nejen zdroj kvalitních surovin, popřípadě zdroj potravin vůbec: „Kontakt s půdou a rostlinami přináší radost a útěchu. Práce učí trpělivosti, člověk se při ní pohybuje stejně rychle a přiměřeně jako plyne čas, zatímco v současném světě se něco porouchalo mezi časem člověka a časem světa. Na poli musíte hrát podle pravidel semen, oblaků a vody, zatímco ve městě máte častěji pocit, že silný jedinec si sám volí pravidla. Je to velká zátěž, protože pokud si sami neurčujeme způsob života, tak míváme pocit, že jsme selhali a přišli o kus svobody.“
Sedíme na obrovské hromadě nepřebraných informací
Na souvislost mezi duševním i fyzickým zdravím ostatně přišel podle Cílka i Franz Kafka. Právě ten ve svém díle zachytil model světa, se kterým se dnes konfrontujeme. Systém, kterému nerozumíme: „Vytvořit informaci je drahé, ale zkopírovat ji je prakticky zadarmo. Proto jsme zavaleni obrázky a slovy. Říká se, že každé dvě minuty vznikne tolik fotografií jako za celé 19. století. Sedíme na obrovské hromadě nepřebraných informací a zjišťujeme, že nám schází znalosti. Většina z nich se týká zacházení s hmotným světem. Kuchařský recept je informace, ale příprava jídla je znalost. Bez zkušeností s hmotou zůstáváme dětmi, což znamená, že skutečným dítětem se již nebudeme moci stát, protože jsme nikdy nedospěli.“
Zatímco v prvním oddílu knihy se Václav Cílek věnuje sepětí člověka s přírodou, v druhém nás zasvětí do řeckých i indiánských příběhů, aby nám následně objasnil vztah mezi klimatem a probíhající společenskou změnou. Třetí část zachycující zrychlený a málo přehledný svět vrcholí praktickým návodem na jeho „vzkříšení“.
I v proměňující se, zneklidňující společnosti je tedy podle Václava Cílka možné najít vodítka k existenci, nikoliv jen k přežití. Naznačuje to i sám podtitul „Kniha malých dobrodiní v čase velké proměny Země“: „Teprve časem pochopíme, že jedny z nejkrásnějších chvil celého dne a možná i života se týkaly snídaně na zahradě či večerního posezení u vína někde pod stromy. Pokud nejste beduín z nedozírných pouští, je velice obtížné prožívat spokojené štěstí bez rostlin. Augustin tyto záležitosti nazývá malými dobry. Bez nich by byl přístup k velkým dobrům mnohem složitější.“
Ohlasy
„Autorovu víru v to, že je na obzoru lidové hnutí založené na ‚dematerializaci‘, které přinese novou mentality, kdy budeme potřebovat ‚méně věcí a energií a uvádět do oběhu více soucitu a obecného dobra‘, sdílet můžeme i nemusíme. Každopádně inspirativní by mohla být v poukazu na to, že s nápravou světa by měl každý začít sám u sebe.“
Jan Lukavec, iLiteratura.cz
„Neodolala jsem a před spaním prolistovala prvních pár stránek, pak se začetla a nad ránem zjistila, že kdybych měla tolik peněz jako nejbohatší lidé v této zemi, darovala bych tuhle knihu každému člověku mé generace (tedy ‚produktivním‘ pětatřicátníkům).“
Štěpánka Burešová, idnes.cz, blog
Anotace nakladatele
Geolog a oceňovaný esejista Václav Cílek je známý tím, že se k aktuálním problémům světa dokáže vyjádřit nadčasově, z rozmanitých úhlů pohledu, s nadhledem, vtipem i s konstruktivní skepsí. Jeho nejnovější kniha Co se děje se světem? je typicky cílkovská: zdánlivě jde o popis velké proměny našeho světa vlivem klimatických změn a migrační vlny, ale ve skutečnosti se autor soustřeďuje především na to, jak si v životě udržet radost a jak (pře)žít šťastně. V první části věnované českým zahrádkám se zabývá tématy, jako jsou útěcha květin, inteligence stromů a malá dobrodiní běžného světa, která vedou ke spokojenosti a štěstí. Odtud přechází do světa řeckých a indiánských mýtů, abychom si uvědomili důležitost vody a času v našem životě. Poslední část textu se dotýká příběhu velkého zrychlení, tedy lidského vlivu na celý zemský systém a na jeho možné důsledky. Navzdory všem možným katastrofickým scénářům je to kniha optimistická a přináší konkrétní návrhy, jak řešit současnou i budoucí krizi. Publikaci doprovázejí surreálné ilustrace Kateřiny Piňosové a fotografie autora.
Václav Cílek: Co se děje se světem? Kniha malých dobrodiní v čase velké proměny Země
Vázaná kniha s přebalem, ilustrace Kateřina Piňosová, fotografie Václav Cílek, třetí dotisk, 272 stran, MOC 298 Kč
V roce 2016 vydalo nakladatelství Dokořán
Vložil: Anička Vančová