Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dvě opery Verdiho, ale i Zeměplocha Terryho Pratchetta, Don Quijote v choreografii Michala Štípy a Cats poprvé v Ostravě

01.03.2017
Dvě opery Verdiho, ale i Zeměplocha Terryho Pratchetta, Don Quijote v choreografii Michala Štípy a Cats  poprvé v Ostravě

Foto: DJM

Popisek: Divadlo Jiřího Myrona v Ostravě

Národní divadlo moravskoslezské zveřejnilo seznam premiér 99. sezóny! Divadlo nabídne divákům 12 premiér na jevišti Divadla Antonína Dvořáka nebo Divadla Jiřího Myrona a 4 studiové premiéry. Připraveny jsou například dvě opery Giuseppe Verdiho, Zeměplocha Terryho Pratchetta, balet Don Quijote v choreografii Michala Štípy a Cats (Kočky) Andrewa Lloyda Webbera, které zazní v Ostravě poprvé. A to není zdaleka vše…

Již tradičně představuje NDM na počátku jara dramaturgické plány všech čtyř souborů – nyní tedy odtajňuje premiéry pro sezónu 2017/2018, která bude v historii Národního divadla moravskoslezského již 99. Její vizuál už po čtvrté navrhnul výtvarník Jiří Šigut. Letos je jeho vizuál spojen i s velkou soutěží pro diváky. „Letošní rok připomíná 110. výroční od otevření naší druhé divadelní budovy – Městského divadla, které již 27 let nese název Divadlo Antonína Dvořáka. Tentokrát je symbolem krásné červené jablko, do kterého máte chuť se s radostí zakousnout a které provází slogan Svěží už od roku 1907,“ popisuje vizuál sezóny ředitel Jiří Nekvasil. A proč je symbolem právě jablko? Co vedlo Jiřího Šiguta k tomuto obrazu, k této (pro mnohé) hádance? Zkuste zapátrat. Vyhrát můžete premiérové předplatné za symbolickou cenu. Své odpovědi zasílejte do 31. května 2017 na . Slosování proběhne v měsíci červnu před jedním z představení v Divadle Antonína Dvořáka, výherce bude informován e-mailem.

Šostakovičova provokativní Lady Macbeth Mcenského újezdu 

Prvním operním titulem se stane vášněmi protkaná tragédie Otello s hudbou Giuseppe Verdiho, a to v mimořádném obsazení hlavních rolí. Ale to nebude jediný titul Giuseppe Verdiho: „Po čtrnácti letech a po více než šedesáti reprízách jsme se rozhodli vytvořit novou inscenaci jedné z nejhranějších oper světa, Verdiho La traviaty. Těšit se můžete na tradičnější režijní zpracování, jakož i na opulentní výpravu, kterou si toto dílo bezpochyby zaslouží!“ říká hudební ředitel Jakub Klecker. Dále je pro operní fanoušky připravena Ifigenie v Aulidě, která jistě zaujme nejen netradiční Wagnerovou úpravou klasicistního díla Christopha Willibalda Glucka, ale také inscenací progresivního polského týmu. Na linii Operních hitů 20. století navazuje soubor skvostem Dmitrije Dmitrijeviče Šostakoviče s provokativní Lady Macbeth Mcenského újezdu, která zde naposledy zazněla v roce 1971. „V nové sezóně se budeme snažit orientovat nejen na velké tituly a vánoční galakoncert, ale také na mimořádné projekty přibližující operní aktivity jak nadšeným posluchačům v chystaných předpremiérových besedách a v cyklu Operní sirény, tak i dětem! Ve výjimečném pořadu inspirovaném dílem Leoše Janáčka budeme prezentovat hodnotnou práci našeho Operního studia,“ dodává Jakub Klecker.

Činohra zasáhne všechny generace diváků

V nadcházející sezóně nabídne činohra NDM kvalitu klasických divadelních textů (Henrik Ibsen – Peer Gynt, Eugene Labiche – Šťastni ve třech), dramatizace bestsellerů světové literatury (Gustave Flaubert – Paní Bovaryová, Terry Pratchett – Maškaráda čili Fantom opery), ale také několik komorních představení: autobiografický příběh velikánů psychologie Freuda a Junga (Christopher Hampton – Řeči léčí), i nejnovější sugestivní, interaktivní divadelní texty ze současnosti (Christian Lollike – Obyčejný život neboli Tělo a bitevní pole, Ferdinand von Schirach – Teror, Eric Bogosian – Sex, drogy a rock’n’roll). „Připravovaný repertoár je tematicky zaměřený na všechny generace diváků. Novinkou budoucí sezóny je i tzv. typ rodinného představení, na kterém velmi rádi uvítáme všechny milovníky fantasy literatury Terryho Pratchetta,“ uvádí šéf činohry Peter Gábor.

V baletu All That Jazz, Rock, Blues zní kubánské mambo i Tom Waits 

První baletní premiéra nazvaná All That Jazz, Rock, Blues v choreografii Itzika Galiliho nevypráví žádný příběh a soustředí se jen na vlastní podstatu tance. Kompozice večera dává vyniknout vzájemně odlišným přístupům k tanečnímu umění. „Jednotlivé části inscenace nás zavedou do různých dob a míst. Choreografie Itzika Galiliho Balcao de amour připomene nástup kubánského mamba, zazní také charakteristický hlas Toma Waitse, jehož šansony a blues mají někdy až industriální zvuk, nevynecháme ani rock a dostaneme se i k dalším žánrům a hudebním prostředím,“ doplňuje šéfka baletu Lenka Dřímalová. Další připravovanou baletní premiérou bude Don Quijote v choreografii Michala Štípy. Prosluněné Španělsko, hudba Ludwiga Minkuse a především strhující tance dají vyniknout klasické virtuózní technice. Balet NDM také divákům nabídne již tradiční Balet gala.

Romantický muzikál Romeo a Julie podle Nohavici 

Milovníky hudebního divadla potěší premiéra výpravného romantického muzikálu Romeo a Julie na základě slavné tragédie Williama Shakespeara. Jeho autory je hvězdný ostravský tým Borise Urbánka a Jaromíra Nohavici. Scénická novinka s libretem a v režii Šimona Cabana využívá překlad původní hry z pera Jiřího Joska. „Chceme, aby na nás v této nádherné a poetické muzikálové fresce dýchnul svět dávné lásky, která přetrvala věky,” říká šéf souboru Patrick Fridrichovský. V nové sezóně pak fanoušky operetně-muzikálového souboru jistě potěší překvapení sezóny – muzikál Andrewa Lloyda Webbera Cats (Kočky) – který vznikl na motivy básnické sbírky „Praktická příručka o kočkách“ amerického básníka a nositele Nobelovy ceny T. S. Eliota. Tento světový muzikálový hit zazní v Ostravě úplně poprvé.

Větší část 99. sezóny Národního divadla moravskoslezského připomene svými extra projekty také výročí 750 let existence Ostravy. Na programu zůstávají rovněž již tradiční akce – Galavečer k zahájení sezóny, Noc divadel, Noc s Andersenem, oblíbené debaty a besedy a také festivaly Ostrava v Praze, OST-RA-VAR, 4. bienále festivalu NODO (Dny nové opery Ostrava) a řada dalších projektů. Prodej nového předplatného bude zahájen 20. dubna 2017. 

Vložil: Redaktor KL