Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Máte chuť na pořádnou českou detektivku? S malířem Horácem a kapitánem Vašátkem si určitě přijdete na své

10.02.2017
Máte chuť na pořádnou českou detektivku? S malířem Horácem a kapitánem Vašátkem si určitě přijdete na své

Foto: Motto

Popisek: Rýže po charvátsku / Stínová hra

Dva kriminální případy vyšetřují dva přátelé, malíř Horác a kapitán Vašátko. Každý z nich svým způsobem hledá cestu k pravdě, skryté pod nánosem falešných stop. Úspěšné detektivní příběhy známé české autorky Hany Proškové vydalo nakladatelství Motto.

Rýže po charvátsku je případem zákeřných otrav arzénem v centru Prahy. Oběti zdánlivě nemají nic společného a Horác i Vašátko bezvýsledně pátrají po vrahovi, aby nakonec zjistili, že vlastně všední náhoda uvedla do pohybu strašlivou travičskou lavinu.

Stínová hra zpočátku působí zcela jednoznačně jako sexuálně motivovaná vražda, ale to jen do doby, než Horác a posléze i Vašátko začnou díky několika detailům pochybovat o vině zadrženého. Nemohl vraždit někdo jiný? Jak to bylo ve skutečnosti?

Rýže po charvátsku/Stínová hra

Hana Prošková patřila mezi známé autorky české detektivní literatury. Narodila se v rodině hudebního skladatele Pavla Bořkovce a po maturitě na Dívčím reálném gymnáziu Elišky Krásnohorské strávila zbytek druhé světové války jako totálně nasazená v leteckém průmyslu. Po válce vystřídala celou řadu zaměstnání. Byla soustružnicí, telefonistkou i reklamní kreslířkou, až se v roce 1966 stala redaktorkou nakladatelství Albatros, kde pracovala až do důchodu. Spisovatelka zemžela v roce 2002.

Do literatury vstoupila v roce 1962 jako básnířka (lyrická sbírka Oblaka). Dále doprovodila verši celou řadu dětských leporel, omalovánek a vystřihovánek, překládala z němčiny, ruštiny a slovinštiny. Nejširší veřejnosti je ale známá jako autorka perfektně psychologicky prokreslených detektivních povídek a novel. Většina jejích psychologicky prokreslených příběhů je spojena se dvěma hrdiny – malířem Horácem a kapitánem Vašátkem, z nichž každý řeší záhadné kriminální případy svou vlastní metodou. Horác zkoumáním lidské povahy, Vašátko naopak racionálně sbírá fakta a dedukuje.

Autor: Hana Prošková
Žánr:
detektivka
Nakladatelství:
Motto

Ukázka z knihy:

Sama si to přála. Musí si něco vzít, nejspíš nospa, veralginový čípek a ještě rohypnol, snad to s tím nějak překlepe. Vyndala si léky, vzala si všechno, co pokládala za prospěšné, rychle se svlékla a v dlouhé noční košili vklouzla pod přikrývku. Takhle je to dobré… Bude spát…
Ale nebylo to dobré. Netušila kdy, jak, ale probudila se řezavou bolestí v útrobách, že nahlas zaúpěla. Bylo to dřív, než procitla, a křeč byla tak prudká, že se schoulila do klubíčka a nemohla nic, jen se soustředit na tu bolest… to je hrozné… co je to jenom, proboha, projelo jí, když záchvat polevil a zůstala tu ležet, celá ubohá, zalitá potem. Copak to maso bylo zkažené? Ne, nemohlo být přece zkažené, kupovala ho čerstvé a důkladně ho udusila a ještě propekla, masu nemohlo být absolutně nic. Tedy co, co? Cosi jí říkalo, že něco pozřela, snědla, něco, co tohle způsobilo, ale ani zanic nemohla přijít na to, co to mohlo být. Kdyby mohla zvracet… vtom pocítila nové nutkání, vstala potácivě z postele a odebrala se na toaletu, kde se musela opřít rukou, byla by snad padla. A znova totéž. Je to divné, že je jí tak zle, žaludek má už přece prázdný, říkala si, když znovu zaujala svoje místo na válendě, druhé bylo prázdné. Standa ještě psal. Má ho zavolat? A vtom se Standa objevil, potmě vešel do ložnice, ale nerozsvítil. Obešel válendu a zastavil se nad ní, zkoumá, jestli spí. Neozvala se, ležela nehybně, jako by nehybností mohla bolesti zabránit nebo ji oddálit. Standa odkašlal. „Jak ti je? Slyšel jsem, že chodíš. Nemůžeš spát, hm?“ Div se nedala do pláče.
„Nemohu… mám hrozné bolesti. Mám strach…“ Její hlas jí zněl samotné cize.
„A z čeho? Uklidni se, holčičko, už jsi to měla přece víckrát, to zvládneme,“ pronesl, vzápětí stiskl tlačítko lampy nad postelí, ale světlo ji bodalo, nemohla je snést. Pocítila jeho ruku, jak jí přejel po tváři, ale bylo jí to nepříjemné a odtáhla se.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace