Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Kateřina Dubská, Malé zázraky

23.01.2017
RECENZE Kateřina Dubská, Malé zázraky

Foto: katerinadubska.cz

Popisek: Spisovatelka Kateřina Dubská na křtu své knihy

Její povídky přicházejí tak nějak přirozeně, automaticky a přitom zlehka. Je z nich cítit, že autorka nespěchá a řekli bychom, že se nejedná o spontánní přístup k látce, ale o soustředěně psané texty, které najednou našly svůj čas a vyšly knižně. Tak tedy postupně.

Kateřina Dubská vystudovala Střední knihovnickou školu a Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci (obor andragogika a sociologie dospělých). Patřila k zakladatelům nakladatelství a vydavatelství Computer Press. Založila vydavatelství ERA, které se specializovalo na odbornou literaturu z oblasti architektury a stavitelství. Aktuálně žije v Bílých Karpatech na samotě u lesa, chová kozy a včelaří a píše knihy. Z nich doposud brněnská Jota vydala prvotinu Člověk Gabriel (2013) a následně Dcery (2015). KrajskéListy.cz měly možnost recenzovat její sbírku dvanácti povídek "Malé zázraky".

Před několika týdny jsme se na stránkách našeho serveru věnovali Argentině. Šlo konkrétně o Marianu Enriquez a její povídkový soubor Co nám oheň vzal. V recenzi knihy, kterou jsme ohodnotili osmdesáti procenty, jsme si všímali zejména plastické obraznosti, jíž autorka disponuje. Její postavy, ať už reálné či smyšlené, působily natolik živě, že jsme se začetli už po pár řádcích. Vším tím se, stojí v hodnocení knihy, táhne neviditelná nit osudů. Ty nejsou nerudovské, ani peroutkovské, ani to nebude Ota Pavel a Karel Čapek. Půjde o špinavé a velmi zlé osudy, jimž dominuje do krajnosti vyvedená povídka Co nám oheň vzal. Už jen zde bychom mohli přestat, protože jde o vrchol titulu a pomyslný piedestal, za který by se nemusel stydět ani Hemingway, u nás bohužel málo známá Lorrie Moore nebo Harlan Ellison. Enriquezová dokázala svým slovům vtisknout nejen příběh a jakousi duši, ale přidala jim i téměř citelnou konturu a jas. Není třeba přehánět, ale zde ani není mnoho co vytknout.

Proč jsme přeskočili z chladu Evropy do horka jižní Ameriky? Neboť obě spisovatelky, ačkoli se neznají a těžko se ze sebe mohly vzájemně čerpat, spojuje právě ta obraznost, plastika postav a síla zachytit okamžik. U Dubské je to snad ještě lepší. Především začátky jejích povídek (podle všeho sepsaných na základě skutečných vyprávění) jsou natolik silné, že by se jimi mohl pochlubit i Charles Dickens.

Konkrétně. Povídka Jako ve filmu: „Sedí se vám pohodlně?" zeptá se muž se šedivou bradkou svého nového klienta, ten se na zkoušku zavrtí v rozměrném křesle a pak souhlasně kývne." Povídka V horách (pro nás velmi působivá). „Jen si jdi, jdi si, já tě tady vůbec nepotřebuju, k ničemu tě nepotřebuju!“ křičela za červenými světly auta, která neúprosně mizela v temnotě lesní cesty." Podobné úvody jsou v podstatě kořením všech Dubské textů. Ta nejenže vykreslila jasnou, dramatickou situaci (zřejmě především proto, že nejde o fikci), ale těmi prvními větami dostala čtenáře velice rychle a bezprostředně do děje.

To, o co se mnozí autoři (ne)nuceně snaží, ona má tak nějak pod kůží. Nepřehání, nepřetahuje, nenatahuje, nenudí.

Dvanáct povídek Kateřiny Dubské vás podle nakladatele vezme do světa, který známe, ale občas na něj zapomínáme. Do světa rozhodnutí, která dokážou změnit zdánlivě nezměnitelné. "Je to dvanáct opravdových příběhů o dvanácti skutečných lidech, které autorka potkala a kteří jí vyprávěli o situacích, jež se mnohdy zdály neřešitelné. Jsou to příběhy o životě, lásce, smrti, minulosti a o tom, že stačí jen trochu změnit úhel pohledu a rázem je vše možné," píše Jota. "Moc děkuji všem svým literárním postavám za odvahu zveřejnit svůj osobní příběh, redaktorce knihy Gabriele Kostašové za trpělivost (zejména poslední měsíc, kdy jsem měla potřebu přepsat většinu povídek) a autorovi obálky Martinovi Sodomkovi za přesné ztvárnění mé představy o obálce, která je úplně jiná, než ty předchozí..." dodává autorka.

K povídkám lze přistupovat jakkoli. Prostřednictvím doby (válka), látky (vztahy), známosti spisovatele (Viewegh). V případě Kateřiny Dubské se na to jde, takříkajíc, opačně. Od všeho něco, a přitom bez horečného tlaku na výsledek. I proto od nás budou mít její "malé" zázraky to přídavné jméno v uvozovkách…

Název: Malé zázraky
Autorka: Kateřina Dubská
Vydala JOTA, 2016
Hodnocení: 80 procent

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace