Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Lavie Tidhar, Muž leží a sní

10.12.2016
RECENZE Lavie Tidhar, Muž leží a sní

Foto: repro Youtube

Popisek: Nové knihy okem Krajských listů

Tato kniha v přehršli dalších a dalších titulů možná zanikla. Ale neměla by. Titul, který lze právem považovat za podobenství, v sobě totiž nese tolik informací a jinotajů, že i znalci budou překvapeni. Natož laici, případně čtenáři, kteří hledají pouze "lepší detektivní příběh".

Úvodem snad jen zmíníme, že jsme vlastně už zapomněli na jméno Klaus Barbie. Na muže, který proslul tisícovkami vražd Židů, na muže, jehož přezdívka předurčovala osud těch, co seděli proti němu: lyonský řezník. Na muže, který podle očitých svědectví choval psy pro znásilňování žen a kochal se řezáním jejich bradavek. A zároveň muže, jenž bez větších problémů po Hitlerově porážce začal pracovat u CIA. A zemřel v září roku 1991... Pro úplnost dodejme, že v tomto skvostném románu bude bit. Alespoň trocha zadostiučinění.

Abychom se však titulu věnovali postupně. Řekněme, že před sebou budete mít napínavou knihu, v níž ryzí německý detektiv, soukromé očko, jež nenávidí "kurvy" a "Židy", začne pro jednoho z nich pracovat. Respektive pro dceru bohatého, židovského bankéře, která se ztratila při návratu do vlasti. To je jedna linie. Druhou bude vyprávění o muži, který leží a sní. Zde již bude třeba trocha znalostí literatury, jak světové, tak židovské. Pak je tu rovina číslo tři: vrstvení fikce a reality. Obě slova ovšem splynou. Alespoň pro ty, kteří si dokáží představit konkrétní nacistické pohlaváry pouze pod jejich křestními jmény. A tak se stránkami bílého papíru potuluje celá řada z těch, na něž dějiny jistě dlouho nezapomenou. Bohužel.

Vše je přitom v souladu s dějem, který probíhá de facto jak v reálném čase, tak za pomoci deníkových útržků. Sem tam přichází i návrat na kdysi skončenou frontu a její logické následky.

Druhá polovina 30. let 20. století. Evropa je v krizi a Velká Británie se potýká s přílivem uprchlíků. V Německu totiž došlo k Pádu, moci se chopili komunisté, a tak boháči i fašisté, nechtějí-li skončit v trestaneckém táboře, musí utéct za hranice. Většinou se rychle vzpamatují a dál se věnují tomu, na co mají talent, třeba obchodu nebo organizovanému zločinu, ale jistý pan Wolf je muž s ideály, hnusí se mu všeobecný morální úpadek, a zatímco živoří v zaměstnání soukromého detektiva, sní o tom, že už brzy vydá další část svého životního díla, knihy nazvané Můj boj. Pravda, mezitím si ještě bude muset vytrpět něco sexuálního ponížení v rukou zdegenerovaných prostitutek či špinavé Židovky a párkrát dostane pořádnou nakládačku, ale to muže jeho formátu nezlomí. Triviální náznaky Hitlerova dospívání nepovažujte za překážku, jsou obdivuhodné.

Autor románu, Lavie Tidhar, se narodil v izraelském kibucu, ale žil i v Jižní Africe, Laosu nebo na Vanuatu. Jeho kniha je děsivě bolavou vzpomínkou, a přitom nádherně poutavým příběhem. Je krásně vidět, že v minulosti bodoval ve světě a na poli fantasy literatury. Tu si ovšem do tohoto díla přenesl jen drobně. Navzdory všemožným pocitům, o jak banální zápletku se jedná a o jak smyšlený svět jde, věřte, že závěrečná "historická poznámka" smaže vše. A vše také odhalí.

Tidharovi se povedlo spojit nespojitelné. Výpovědi přeživších, reálie důstojníků gestapa a dobu. Zda došlo ke ztrátě dcery, či ne, není jasné. Jak stojí v knize... ztratilo se hodně židovských chlapců a dívek, ale komu chybí...

Hluboce promyšlená kniha zaslouží nejen pozornost, ale i pokračování.

Autor: Lavie Tidhar
Název: Muž leží a sní
Překlad: Petra Johana Poncarová
Vydalo Argo, 2016
Hodnocení: 91 procent

Vložil: Zdeněk Svoboda