Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Už dnes v Lokti velká oslava narozenin Michala Prokopa: Festival Krásný ztráty – Live 70 svede na jedno pódium legendy českého rocku s nejmladšími představiteli české populární hudby

12.08.2016
Už dnes v Lokti velká oslava narozenin Michala Prokopa: Festival Krásný ztráty – Live 70 svede na jedno pódium legendy českého rocku s nejmladšími představiteli české populární hudby

Autor: Facebook

Popisek: Michal Prokop oslaví narozeniny ve velkém stylu

FOTO V pátek odpoledne se otevřou brány přírodního amfiteátru v Lokti nad Ohří, aby se zde sešli všichni fanoušci a muzikanti, kteří chtějí poblahopřát zpěvákovi Michalu Prokopovi k jeho letošním sedmdesátinám. Festival Krásný ztráty – Live 70 svede na jedno pódium legendy českého rocku s nejmladšími představiteli české populární hudby a oslavenec si připravil jedno mimořádné překvapení.

Amfiteátr s malebným výhledem na loketský hrad už v minulých letech uvítal řadu světových rockových hvězd, mimo jiné skupinu Jethro Tull nebo kytaristy Joea Satrianiho či Joea Bonamassu. Nadcházející pátek a sobota však bude patřit domácí hudební smetánce. V pátek 12. srpna zde zahrají české legendy 70. – 80. let. Kromě Michala Prokopa v triu s Lubošem Andrštem a Janem Hrubým mimo jiné zahraje také Karel Kahovec, Vladimír Mišík nebo brněnská kapela Progres 2 se dvěma frontmany Pavlem Váněm a Romanem Dragounem, který představí i svoji současnou kapelu T4, v níž uslyšíme i další slavné české rockery Vladimíra Gumu Kulhánka a Stanislava Kubeše. O sobotní program se z větší části postarají mladší hudebníci. Například Druhá tráva Roberta Křesťana, fenomenální kytaristka Electric Lady, zpěvák Vojta Dyk nebo kapely Jananas, Zrní a Tata Bojs.

Vyvrcholením festivalu bude vystoupení samotného oslavence s jeho kapelou Framus Five a Karlovarským symfonickým orchestrem. Na programu kromě řady největších hitů Michala Prokopa bude i rozsáhlá skladba Město ER na text básníka Josefa Kainara, která zazní naživo vůbec poprvé. Vinylová reedice alba z roku 1972, jemuž skladba dala jméno, bude na koncertě pokřtěna a premiérově prodávána za sníženou cenu.

Michal Prokop před zatím prázdným hledištěm zkouší v pátek v poledne Město ER. Jako kmotry reedice Města ER si přizval Vojtu Dyka a Jana Ungera.

Vůbec poprvé naživo

K výročí 45 let od vydání stejnojmenného alba se pod taktovkou dirigenta Jana Kučery rozezní kultovní skladba v nové podobě s aranžemi od Lukáše Sommera. „Slíbili jsme si, že zahrajeme něco, co na živo ještě nikdy nezaznělo a byla by škoda, aby to tak zůstalo. Nicméně v průběhu let došlo ke ztrátě původní partitury Petra Hanniga a skladbu bylo zapotřebí opět vzkřísit a vytvořit partituru znovu. Tohoto úkolu se zhostil právě aranžér Lukáš Sommer,“ uvedl jubilant Michal Prokop, který se těší na spolupráci jeho Framus Five s velkým hudebním tělesem.

 

Kousek české rockové historie

Před vydáním desky v roce 1972 převzal producentské žezlo Framus Five u Supraphonu Hynek Žalčík a ten přišel s nápadem, aby text pro titulní rozměrnou skladbu nové LP desky napsal Josef Kainar. Titulní skladba byla složena z několika původních fragmentů a hlavním tématem byla píseň, kterou do té doby hráli Framus Five na koncertech s anglickým textem Ladislava Eliáše The Escape Over The World. Josef Kainar dostal od Michala Prokopa pracovní demo-nahrávku pouze s klavírem a vokální linkou a teprve po dokončení textu, jemuž dal Josef Kainar název Město ER, začala skupina pracovat na aranžmá, které uslyšel Kainar poprvé až při koncertní premiéře 23. září 1970 ve Slovanském domě. Režim ale v té době dupal po “bigbítu” a jeho představitelích ocelovou nohou obzvlášť tvrdě a existenční problémy záhy donutily opustit kapelu Jiřího Kyselu, který musel zaopatřit rodinu. Ještě horší zprávou byl avizovaný odchod Luboše Andršta do nové formace Jazz Q.  Michal Prokop poté v reakci oznamuje nástup na sólovou dráhu, ale skupina chce desku ještě před koncem natočit. Na místo Kysely tedy přichází do Framus Five na natáčení desky a odehrání posledního koncertu „na rozloučenou” jako náhrada Karel „Káša“ Jahn. Samotné natáčení probíhá relativně v poklidu a klenot sedmdesátých let je na světě jako krásná tečka za jednou érou kariéry skupiny velmi talentovaných hudebníků. Skupina se pak rozchází do nejrůznějších stran scény a znovu se schází až o mnoho let později. Na festivalu bude pokřtěna reedice LP Město ER, přesně v takové podobě jakou tvůrci původně v sedmdesátých letech zamýšleli a jak měla vypadat nebýt zásahů tehdejší státní garnitury. Návštěvníci Krásných Ztrát Live 70 si  ji budou moci dokonce v areálu Amfiteátru pod Loktem zakoupit v exkluzivním předprodeji.

Legenda Michal Prokop to rozhodně nebalí...

Pro mnohé kritiky a fanoušky nepřekonatelný zpěvák, který svou plodnou hudební kariéru, jež bývá spojována s kapelou Framus Five a hudebními žánry blues, rock a soul, zahájil už v době vysokoškolských studií v 60. letech. Hudební osobnost s širokým záběrem činností - skladatel, kytarista, moderátor, bývalý politik, je nositelem významných ocenění jako jsou Řád umění a literatury Francouzské republiky (1995), titul nejlepší zpěvák 1. československého Beatového festivalu v Praze (1967) nebo zpěvák roku časopisu Melodie (1988) a držitel několika platinových a zlatých desek a člen Beatové síně slávy Radia Beat (2007).

V roce 2014 se dočkala reedice kultovní deska „Kolej Yesterday“, klenot domácí hudební scény, čítající hity „Blues o spolykaných slovech“, „Bitva o Karlův most“ nebo „Kolej Yesterday“. Album, původně vydané pod značkou Panton v roce 1984, představovalo začátek harmonické spolupráce s již zesnulým klávesistou Petrem Skoumalem, houslistou Janem Hrubým a básníkem Pavlem Šrutem, která pokračovala dvěma studiovými nahrávkami „Nic ve zlým“ a „Snad nám naše děti…“, po němž se Michal Prokop až do roku 2006 odklonil od aktivní umělecké dráhy a koncertoval výjimečně buď v akustickém triu s Janem Hrubým a bluesovým kytaristou Lubošem Andrštem (v této komornější a repertoárově odlišnější podobě koncertují dodnes a v roce 2004 vzešlo z tohoto společného hraní album „Unplugged") nebo v rozšířené podobě Michal Prokop a Friends. V období 90. let až po zmíněný rok 2006 se Michal Prokop v největší míře věnoval dalším oblastem zájmů. Vedle politických aktivit dominovalo moderování vlastního diskusního pořadu Krásný ztráty, vysílaném v České televizi úctyhodných čtrnáct let a za svoji existenci jeho prostřednictvím představil divákům tisíc hostů. Opětovné koncertování a návrat do povědomí posluchačů přišel s albem „Poprvé a naposledy“ pod hlavičkou vydavatelství SONY BMG, které bylo oceněno zlatou deskou. O rok později v roce 2007 získal stejné ocenění záznam koncertu z pražské Lucerny „Live 60“, uspořádaného k autorovým kulatým šedesátým narozeninám. S následujícími lety přibývalo koncertních a autorských aktivit, aby v roce 2010 začal připravovat materiál pro další studiové album, jež neslo název „Sto roků na cestě“, vydaném agenturou Joe’s Garage v roce 2012. To vystoupalo na stupínku ještě výše v porovnání s deskou „Poprvé naposledy" a bylo platinové. Produkce alb však nekončí, protože v roce 2014 vyšel limitovaný dvoudiskový záznam (CD+DVD) Vánočního koncertu Michala Prokopa a Framus Five z pražského divadla Archa, kterým oficiálně a v původních kulisách televizního studia zakončil vysílání pořadu Krásný ztráty, a to ve společnosti významných hudebních hostů, slovenské zpěvačky Jany Kirschner, legendy českého folku, kytaristy a zpěváka Wabiho Daňka a virtuózního kytaristy Lubomíra Brabce.

K dispozici jsou dvoudenní či jednodenní vstupenky a na výběr je číslované sezení či stání. Vstupenky jsou k dispozici v předprodeji i na místě za stejnou cenu.  Děti do 15ti let mají vstup zdarma.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace