Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Kunderův Život je jinde platí i v současnosti

29.07.2016
RECENZE Kunderův Život je jinde platí i v současnosti

Foto: repro nakladatelství

Popisek: Život je jinde

V těchto dnech se veřejnoprávní ČT znovu uchýlila k repríze lyrického seriálu Vlak dětství a naděje. A na stránkách knihkupectví Kosmas kraluje Kunderův v pořadí druhý román Život je jinde. Co mají tyto dvě věci společného? Samozřejmě onu nevídanou sílu vypravěče. V případě prvním se jedná o nenahraditelného a nezastupitelného režiséra Karla Kachyňu, u zmíněného románu netřeba opakovat renomovaného autora.

V obou případech se přitom podařilo to, po čem tvůrci nenápadně touží již generace: o odstup. Pakliže se klasický divák vydá na cestu Anny Urbanové a Josefa Pumplmě, sotva kdy narazí na Kachyňův tak typický a ryzí podpis, ani ho to totiž nenapadne. V případě Kundery, a díla Život je jinde, platí právě vyřčené dvojnásobně. Kundera ve své knize (poprvé byl román vydán ve francouzském překladu v roce 1973, v češtině ho vydalo až exilové nakladatelství Sixty-Eight Publishers v Torontu v roce 1979 a nyní brněnský Atlantis) dokázal mistrně zachovat nejen otisk doby, sebe samotného, ale zdržet se i jízlivých, zbytečných a hořkých pilulek minulosti.

Sám autor o knize v roce 1992 uvedl: „Tématem mých románů není kritika společnosti. Život je jinde je situován do roku 1948, do doby zešílevšího stalinismu. Ale mou ambicí nebylo kritizovat režim! Kritizovat ho v roce 1969, kdy jsem román dopisoval, by bylo nošení dříví do lesa. Téma románu je existenciální: je to téma lyrismu. Revoluční lyrismus komunistického teroru mne zajímal, protože vrhal netušené demaskující světlo na odvěký lyrický sklon člověka.“ Subjektivita lyriky je v tomto duchu osvobozující, a ač typická pro poesii, Kundera v ní pluje stejně lehce jako Rimbaudův Opilý koráb.

O čem že ta nadmíru populární kniha, jež získala prestižní literární cenu Prix Médicis, je a proč se nám tolik líbí? Jaromil, ústřední postava a patrně i z části samotný Kundera, je počat kdesi v bytě, možná za městem, možná to bylo zcela jiné místo, narodí se, dospívá, píše, obdivuje (malíře, ženy, dívky…), vyspívá, zradí, truchlí, umírá. Dějová linie, vyjma pasáží o Xaverovi, je lineární, přímá, na kvalitním papíře, lehko čitelná a hůře stravitelná. Zkrátka a dobře příběh jednoho osudu v mnoha barvách a situacích. Jak erotických, tak klíčových. Podobně jako Žert, i v tomto románu se rýsuje patrný fenomén doby: udavačství.

Odbočme ke skutečnosti. Časopis Respekt v čísle z 13. října 2008 přinesl článek Adama Hradilka z Ústavu pro studium totalitních režimů, uvádějící na základě Hradilkem objeveného policejního záznamu, že 14. března 1950 se Kundera dostavil na policii a udal, že si nějaký muž nechal v úschově kufr u jedné Kunderovy spolubydlící ze studentské koleje. Majitel kufru, západní agent Miroslav Dvořáček, byl poté zatčen a odsouzen k 22 letům vězení, z nichž strávil téměř 14 v těžkých podmínkách pracovních táborů. Sám Kundera označil tvrzení za lež a prohlásil, že si nedokáže vysvětlit, jak se jeho jméno do záznamu dostal.

Odpověď na druhou otázku, tedy proč se nám kniha líbí, je snadná. Kundera má příchuť neznámého. Kundera se stal tématem. Spisovatelem, o němž mnoho studentů míní, že již zemřel, je pro ně v mlze podobně jako Seifert, Nezval nebo Hrabal. Zkrátka kdosi, o kom se hovořilo, byl a možná už není. Jeho tvorba samozřejmě žije a přežije mnoho z nás. Přeci jen… díla Žert, Směšné lásky a suverénní Nesnesitelná lehkost bytí je hluboce vryta do kořenů české literatury, nejen té prozaické.

Pečlivostí nakladatelství Atlantis se čtenáři mohli seznámit s kompletní autorskou tvorbou Milana Kundery, francouzského to spisovatele českého původu… Charakterizovat jeho tvorbu je nesnadné. Ač typický styl, málokdy se mu může dát rovnítko, které nacházíme u Párala, Hrabala, Fukse, Škvoreckého, Bondyho, Kohouta, Vaculíka a dalších (spíše již zemřelých). Závěr není třeba rozvádět. Kundera prostě stojí na souřadnicích, jež určují literaturu našeho národa.

Název: Život je jinde (2. vydání, autorizované)
Autor: Milan Kundera
Vydává Atlantis, 2016
Hodnocení: 90 procent

Vložil: Zdeněk Svoboda