Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

My herci jsme hrozně zranitelní; přijdu na plac obnažená, a když mi někdo vrazí kudlu do břicha, tak se stáhnu. Dělám dál svoji práci, ale zmizí to něco navíc, přiznala Zuzana Stivínová

13.07.2016
My herci jsme hrozně zranitelní; přijdu na plac obnažená, a když mi někdo vrazí kudlu do břicha, tak se stáhnu. Dělám dál svoji práci, ale zmizí to něco navíc, přiznala Zuzana Stivínová

Foto: KVIFF

Popisek: Zuzana Stivínová na MFF Karlovy Vary

FOTO Zdá se, že česká HBO má po úspěšném a kritikou chváleném Mamonu další hit. Jmenuje se Pustina a byl představen na karlovarském festivalu – tedy první dva díly chystané osmidílné minisérie. Celý seriál bude mít premiéru v říjnu – a podle diváckých ohlasů z Varů je na co se těšit.

Seriál natočili dva režiséři – Ivan Zachariáš a Alice Nellis, objeví se v něm v hlavní roli Zuzana Stivínová, dále Eva Holubová, Jaroslav Dušek a Petra Špalková, scénář napsal Štěpán Hulík, který pracoval už na Hořícím keři. Ten ve Varech přivítal publikum docela originálně.  „Děkuju, že jste přišli, když netušíte, co uvidíte, i když možná tušíte, že to nebude příjemné. Tak snad nebudete litovat,“ popíchl mladý scenárista diváky před promítáním dramatu z bezútěšného česko-polského pomezí, kde se obyvatelé hádají o to, zda povolit těžbu uhlí, a kde se ztratí dospívající dcera starostky. „Cesta k Pustině byla lemovaná spoustou slepých uliček a pochybností, že jsem si nedokázal představit, že to dotáhneme až sem. Ale jak by řekl Jarda Jágr, to je znamení, že se člověk nemá vzdávat,“ svěřil se Hulík.

Alice Nellis a Ivan Zachariáš

Pustina není hodný český film, říká Stivínová

A jak vidí Pustinu představitelka hlavní role Zuzana Stivínová? „Pustina je vizuálně strhující osmihodinový kus se silným příběhem, který úplně postrádá nejen hluchá místa, ale i takové ty drobné zbytečnosti. Syrovost toho seriálu je nevídaná. V kontrastu s takovým tím „hodným českým filmem“ bude tenhle rozrušující, pro někoho snad až iritující seriál určitě vítaný,“ říká herečka.

Co ji naučil Somr a Lukavský?

A jaký je její styl práce? „Samozřejmě že nesundám roli s kostýmem. Každý večer sedím v kuchyni a připravuju se na druhý den, čtu si, co mým scénám předcházelo a co po nich bude následovat. Pak si přepíšu všechny svoje repliky vlastní rukou, líp si je tak pamatuju. To mě naučili Josef Somr a Radovan Lukavský, kteří v Národním hráli třeba jen dvě daná představení na měsíc a měli takové kartičky, které si před představením nebo před výstupem v rychlosti prolistovali,“ prozrazuje své herecké tajemství.

Kevin Spacey je také pořád Kevin Spacey

Na seriálu pracovali dva režiséři, pozná divák, kdo točil který díl? „To já nevím. Ale vezměte si, že třeba slavný politický seriál House of Cards (Dům z karet) natáčela spousta různých režisérů a Kevin Spacey prostě zůstane Kevinem Spaceym. Nehraje jinak, když ho režíruje Agnieszka Holland, ale samozřejmě můžete poznat díly, které ona natáčela. V našem případě měl Ivan supervizi a věřím tomu, že si jednotný styl ohlídá – a pokud ne, tak určitě proto, že odlišnost není na škodu.“

Kompletní delegace na MFF Karlovy Vary

My herci jsme hrozně zranitelní

Jak Zachariáše, tak Alici Nelllis si nemůže vynachválit za jejich citlivou práci s herci. „Já nevím, proč to spousta režisérů tak dělá, že vás hned první den zdrtí a vy se pak zatáhnete a prostě nedokážete odvést dobrý výkon. Chráníte se – my herci jsme hrozně zranitelní. Přijdu na plac obnažená, a když mi někdo vrazí kudlu do břicha, tak se stáhnu. Dělám dál svoji práci, ale zmizí to kouzlo, to něco navíc. A Pustina to kouzlo má,“ říká Stivínová.

Zuzana Stivínová a Eliška Křenková v minisérii Pustina

Kritika má po dvou dílech jasno

Pustina se evidentně vizuálně i obsahově inspiruje populárními temnými krimi sériemi typu Temný případ anebo severskými kriminálkami a filmy. Filmový časopis Cinepur ale právě tuto zjevnou inspiraci bez slušného scénáře kritizuje… Podle něj je Pustina příliš hezký seriál o nehezkých věcech, naráží na vymazlenou vizuální stránku. Absenci soustředěnějšího pojednání o problémech lidí živořících na okraji společnosti prozatím podle Cinepuru vynahrazuje koňská dávka vulgarit a prvoplánově šokantních situací. Pustinu a její vztah ke „špinavé realitě" nejlépe vystihují scény, v nichž postava Evy Holubové útrpně posedává na záchodě a pak to ještě okomentuje, že „má sračku". Pustina je seriál o drsných věcech, jejichž podání je ale uzpůsobené tomu, aby vyhlížely jako dostatečně dráždivé, ovšem v jádru neškodné atrakce.

Na podzim se budeme moci přesvědčit sami – zda věřit nadšeným, ale přece jen karlovarským festivalovým divákům, anebo kritice…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace