Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tygr Bartoška už nasbíral skoro dvacet milionů, vítěz MFF si odvezl jen 25 tisíc, ale dolarů. Ani na festivalu si nevěděli rady s posmrtným vinohradským Vlkem Jana Němce, dali mu ´zvláštní uznání´

11.07.2016
Tygr Bartoška už nasbíral skoro dvacet milionů, vítěz MFF si odvezl jen 25 tisíc, ale dolarů. Ani na festivalu si nevěděli rady s posmrtným vinohradským Vlkem Jana Němce, dali mu ´zvláštní uznání´

Foto: KVIFF

Popisek: Prezident Jiří Bartoška přijíždí na závěrečný ceremoniál festivalu.

FOTO Maďarský snímek Rodinné štěstí, který režisér Szabolcs Hajdu natočil ve vlastním bytě s členy vlastní rodiny a s přáteli, získal Křišťálový glóbus a odměnu 25 tisíc dolarů na 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Hajdu byl díky svému dramatu o rodinných vztazích oceněn i jako nejlepší herec.

Film má kromě uznání poroty i vysoké hodnocení od diváků. „Neuvěřitelné, jak se dá v jednom bytě natočit film vtipný, nenudící a celkově na pohodu i přes vážné situace. Celá "tlupa" tvůrců si ocenění na MFFKV určitě zaslouží a pan Hajdu i za nejlepšího herce :-) Tenhle film ještě ráda znovu uvidím,“ píše na serveru CSFD.cz nadšená divačka. Zdá se, že letos vyhrál obyčejný středoevropský nízkonákladový film s tématem mezilidských vztahů.

Szabolcs Hajdu a Křišťálový glóbus

 

Česká želízka v ohni? 1:0 pro Slováky

Slušně dopadl i česko-slovenský zástupce v soutěži, Hřebejkova Učitelka. Za ni si Zuzana Mauréry odnesla cenu pro nejlepší herečku. Hřebejk asi může být spokojený, že nemohla původně oslovená Libuška Šafránková a že se celé natáčení přesunulo kvůli financím na Slovensko.

Zuzana Mauréry a Jan Hřebejk

To posmrtně uvedený opus Jana Němce Vlk z Královských Vinohrad získal „jen“ čestné uznání, co také s mrtvým tvůrcem a podivným filmem? Film je přitom inspirován osudem svého tvůrce, jde o příběh režiséra v podání Jiřího Mádla, který prochází rokem 1968, jede na festival v Cannes, zažije invazi sovětských vojsk, prchá do USA, aby se zas vrátil, protože jinde žít neumí… Recenzenti opatrně chválí, co už taky, když Němec nedávno zemřel, diváci jednoznačně mluví o neskutečné nudě. A nezachrání to prý ani Mádl a vypravěč v podání Karla Rodena. 

Divácká cena pro Aragorna

Diváckou cenu deníku Právo si právem vysloužil americký snímek Tohle je náš svět, který příští týden i díky MFF KV vstoupí do české distribuce. Jde o film o tom, jak Viggo Mortensen alias Aragorn z Pána prstenů  vychovává kdesi v amerických lesích svých šest dětí podle vlastních představ. Jejich život připomíná letní tábor v ráji, plný neotřelých pravidel a her – jenže pak se rodina musí vydat do civilizace. Pozitivně laděný americký film byl v premiéře uveden na festivalu v Sundance a jeho režisér Matt Ross si z festivalu v Cannes odnesl cenu za nejlepší režii v prestižní sekci Un Certain Regard.

Děkujeme Jiřince a kultovnímu Charliemu Kaufmanovi

Přínosem české kinematografii byla Jiřina Bohdalová, která ve Varech promítla Kachyňovo Ucho, tedy rozhodně nejlepší film, který kdy natočila. Zahraniční cenu za přínos získal scénárista filmu V kůži Johna Malkoviche, Charlie Kaufman. Oba tedy představují svým způsobem kult – jedna hezky laskavě po česku, druhý poněkud sofistikovanější. Česky ale poděkovali oba – Charlie se naučil pár slov a mile své publikum překvapil českým děkuji.

Charlie Kaufman

Co uvidíme v kinech?

Naše distribuční síť je sice poměrně konzervativní, i tak se ale pár soutěžních filmů 51. ročníku MFF KV dostane do běžné české distribuce. Už v průběhu festivalu se začaly v kinech promítat belgická Belgica a dokument Lucie: Příběh jedný kapely. Trojice Tohle je náš svět, Neonový býk a Líná zátoka se v rámci projektu Vary ve vašem kině odbyde premiéru už 14. 7. O týden později dorazí do kin Hřebejkova Učitelka, Almodóvarova Julieta a pohled na dánského hrdinu Tordenskjolda Satisfakce 1720. Další filmy se do distribuce chystají na podzim.

A jak je na tom český film?

Český film tedy dvakrát v soutěži neuspěl, jak je na tom obecně? O tom hovořili na festivalu zástupci Asociace filmových producentů. Podle nich se český film již šestým rokem vzpamatovává z krizového roku 2009, obrat se ale prý zvyšuje. Návštěvnost českých filmů ale zaznamenala pokles. Z 262 premiér bylo loni 51 z domácí produkce, mezi deset nejnavštěvovanějších filmů roku se ale nedostal ani jeden z nich. Podíl domácí produkce na celkové návštěvnosti klesl o více než 5%.

Početná delegace ke karlovarskému uvedení Teorie tygra

Letos to ale vypadá nadějněji. Teorie tygra, rodinný film scenáristy a režiséra Radka Bajgara s Jiřím Bartoškou a Eliškou Balzerovou zaznamenal podle posledního měření již přes 143 tisíc návštěvníků a jeho celkové tržby se blíží k hranici 20 milionů korun. Ostatní české filmy na tom ale nijak extra nejsou  – totálním propadákem je pak český dokument o životě v romském ghettu jménem Češi proti Čechům, má následující bilanci: Sedmnáct představení, 51 diváků, tržby pět a půl tisíce korun.

Vložil: Lucie Kolouchová