Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Spiknutí Starmoney Jana Segherse

29.05.2016
RECENZE Spiknutí Starmoney Jana Segherse

Foto: repro Youtube.com

Popisek: Jan Seghers

Spiklenecké nebo špionážní snímky a knihy byly dlouhou dobu oblíbeným tématem zejména v Británii. Stačí zmínit seriál Profesionálové (1977), Flemingova Bonda. Prvotní Casino Royale bylo natočeno již v roce 1953. Tehdy se diváci a čtenáři soustředili na jistě zajímavý děj, o němž hovořili spíše jako o utopii. Létající auta a střílející propisky na pozadí mezinárodních sítí politicko - obchodních zájmů. Současnost? Z utopie se stala prakticky dennodenní praxe, rutina. O tom svědčí i Seghersovo v češtině nejnověji vydané Spiknutí Starmoney.

Měli jsme v minulosti příležitost recenzovat autorovu Nevěstu ve sněhu (Host, 2014). Hlavní komisař Robert Marthaler se od té doby příliš nezměnil, což je dobré zmínit, protože rutinní vyšetřování je základem dobré práce. Pokud ovšem Segherse hlouběji neznáte, věřte, že se jedná o německého spisovatele, který ještě před svou literární dráhou proslul kritikami a eseji, tedy kratšími, spíše žurnalistickými útvary. Vzhledem k jisté omezenosti (co se počtu znaků týká) tištěných médií je patrné, že Seghers (vlastním jménem Matthias Altenburg) si dává záležet na vytříbenosti jazyka a poutavosti obsahu. Novinářská praxe je patrná a čistá.

Jeho Spiknutí Starmoney je pro nezaujatého a neznalého čtenáře krásnou sprchou. Ledovou, takovou, co ji proslavila Ice Bucket Challenge. Zničehonic se dostanete do ryzích popisů dějů, čtete, prožíváte s prostitutem Süleymanem jeho chvilku štěstí, vnímáte rozhovory zkušeného a začínajícího detektiva, respektive policisty. Střih. Po pár desítkách stran, kniha je mimochodem "rozříznuta" do tří částí, přichází na řadu hlavní postava nejen románu, ale celé série: komisař Marthaler. Svůj pátý případ začíná řešit z druhého konce a dá vám chvíli zabrat, než všechno spojíte. Vězte, že se jedná o politiku, násilí, touhu po moci a mix obyčejných životů policistů. Těm se spisovatel věnuje s velkou pečlivostí, je vidět, jak moc je s nimi spjatý a jak výrazně mu záleží na dynamice jejich vývoje. Doplňme, že prvotina Ein allzu schönes Mädchen (Příliš krásná dívka) vyšla v roce 2006 v Německu, u nás (Host) o sedm let později. Celovečerní snímek Kommissar Marthaler – Ein allzu schönes Mädchen mohli v Německu vidět na podzim 2015. Už jen ono rozšiřování jistého zásahu Segherse podtrhuje snahu a cit pro postavy. Zločiny přeci jen zmizí, zatímco vyšetřovatelé zůstávají.

K aktuálnímu ději Spiknutí Starmoney prozraďme nakladatelovu anotaci: Nad malou vesnicí Schwarzenfels ve východním Hesensku svítá. Vypadá to, že celý svět spí. Mladý prostitut Süleyman se stane svědkem toho, jak z cesty do příkopu sjede motorka. Prohledá zavazadla mrtvého řidiče a najde obálku s fotografiemi. Se snímky, které nikdy neměly vzniknout. Mladík vycítí příležitost, jak se dostat k penězům. Jeho protivníci se však nezastaví před ničím. Hon začíná a Süleyman musí uprchnout. Ve stejný čas je v jednom zapadlém frankfurtském hotelu nalezeno tělo ženy. Někdo jí střelil kulku přímo do oka — byla to náhoda, nebo symbolický čin? Komisař Marthaler zjistí, že obětí byla známá novinářka zabývající se tajemným spiknutím Starmoney.

Pátý případ komisaře Marthalera se odehrává v roce 2008. Volby do hesenského zemského sněmu skončily patem.

Téměř čtyř stránkový román má dvě hlavní pozitiva. Nemusíte znát předešlé tituly, abyste si komisaře Marthalera oblíbili, případně se s ním sžili. Do popředí stavíme i skutečnost, že na scénu přichází jaksi mimoděk a odchází jakbysmet. Děj, jehož je ústřední postavou a mozkem, pluje kolem. Druhým pozitivem je styl jazyka. V nedávné recenzi (rovněž nakladatelství Host) Brennerové od Wolfa Haase jsme měli chvílemi problém s jazykovými vrstvami. Vtip se střídal se spisovnou řečí a ta po okamžiku přecházela do pozoruhodného argotu nebo slangu. Některé věty se zkrátka musely číst dvakrát a jejich tempo ne každému sedne. Navzdory vysokému hodnocení je v tomto duchu Seghers ještě výše. Překladatelka Iva Kratochvílová se v tomto ohledu evidentně snažila zachovat ducha němčiny a barvitost češtiny.

Spiknutí Starmoney rozhodně doporučujeme, a to už jen kvůli aktuálnímu dění na evropském kontinentu...

Název: Spiknutí Starmoney
Autor: Jan Seghers
Vydal: Host, 2016
Překlad: Iva Kratochvílová
Hodnocení: 85 procent

Vložil: Zdeněk Svoboda