Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ve spleti paragrafů

Koronavirus ve spleti paragrafů

Společně s advokátní kanceláří Vodák, Jehne probíráme pandemii z hlediska práva

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Černá hra, thriller o divokých devadesátkách a lidech, které tato pohnutá doba spolkla… „Násilí se od té doby přeneslo z ulice do vysoké politiky,“ míní spisovatel Jozef Karika

03.05.2016
Černá hra, thriller o divokých devadesátkách a lidech, které tato pohnutá doba spolkla… „Násilí se od té doby přeneslo z ulice do vysoké politiky,“ míní spisovatel Jozef Karika

Autor: 2media

Popisek: Jozef Karika v Praze

ROZHOVOR Češi pomalu objevují Dominika Dána, ale už je tu o generaci mladší Jozef Karika, jeden z nejprodávanějších slovenských spisovatelů současnosti – prodej jeho knih na Slovensku přesáhl hranici sta tisíc výtisků. Argo právě vydalo jeho Černou hru, drsný thriller z krvavých devadesátých let, líčící dramatické osudy skupiny členů podsvětí. A autor při té příležitosti navštívil Prahu. Také nám odpověděl na pár otázek… Mimochodem, na Slovensku lidé běžně čtou česky a vycházejí zde knihy v češtině. Zkusme tedy, zda to funguje i naopak. Spisovatelovy odpovědi jsme ponechali v jeho rodné slovenštině.

Krátce po Sametové revoluci zavládlo ponuré období – smrt nikdy nebyla daleko a dařilo se všem druhům svinstva. V této atmosféře a nových podmínkách se z obyčejných lidí, kteří se snaží vyšvihnout, stávají vymahači výpalného, drogoví dealeři, překupníci zbraní, zločinci v bílých límečcích nebo první mafiánští bossové. Do temné spirály chtě nechtě vtahují i své nejbližší, manželky i děti. Zatímco někteří získávají čím dál větší moc, jiní kráčejí k předčasnému konci. Černá hra je román o násilné epoše a lidech, které tato pohnutá doba spolkla… 

Čím to je, že lidi v poslední době tak přitahují knihy pojednávající o násilí, zločinu a všeobecně nebezpečném prostředí pro život? Byla devadesátá léta skutečně tak zlá a je to dnes stejné, nebo se něco zlepšilo?
Tieto témy priťahovali ľudí už od dôb prvých antických drám. Konflikt je základným prvkom drámy a čím je konflikt silnejší, tým viac nás príbeh priťahuje. Ťažko povedať, prečo je to tak, teórií je veľa - od katarzného účinku takých príbehov až po hypotézu, že sa tak vlastne učíme ako prežiť, bez toho, aby sme boli v priamom ohrození života. 

Deväťdesiate roky boli naozaj také zlé, no zároveň boli aj veľmi farebné, dynamické, plné slobody aj odoznievajúcich revolučných ideálov. Určite sa odvtedy veľa vecí zlepšilo, hoci miera zločinnosti, domnievam sa, až tak príliš neklesla. Primitívne postupy a násilie z ulíc sa iba preniesli do vysokej politiky, štátnych štruktúr a oligarchických skupín.  

Dá se pouze psaním knih v dnešní době uživit?
Áno.  

Jaký je rozdíl mezi slovenským a českým čtenářem?
Nerád by som robil nejaké všeobecné závery, môžem iba usudzovať z vlastných skúseností. Slovenský čitateľ je emotívnejší, viac príbeh prežíva a viac sa doňho vžíva. Český čitateľ mi oproti tomu príde o čosi hĺbavejší a filozofickejšie naladený. Zdá sa mi, že ľudia u vás príbehy trochu viac analyzujú. Samozrejme, v oboch táboroch sú aj početné výnimky.    

Do kin před časem vstoupil snímek Rudý kapitán od Dominika Dána. Je například i Vaším cílem, aby dle Vaše titulu anebo námětu producenti vytvořili film?
Pre prozaika je to samozrejme veľká pocta, ale rozhodne to nie je mojím cieľom. Práve naopak, domnievam sa, že kniha nutne nepotrebuje filmovú alebo inú nadstavbu. Ak je dobrá, musí obstáť sama o sebe. Navyše, spraviť dobrú filmovú adaptáciu knihy je extrémne ťažká úloha, ktorá sa nie vždy podarí. Ale ako som povedal, pre prozaika je veľká pocta, ak po jeho predlohe siahnu filmári alebo televízie.  

Kdo je… Jozef Karika 

Slovenský spisovatel Jozef Karika pracoval jako redaktor v televizi. Zaměřoval se především na politické a investigativní reportáže. Je držitelem Ceny Béla za nejlepší hororovou povídku a několika dalších novinářských i literárních ocenění. Debutoval knihou Zóny tieňa (2005), posléze vydal publikace Mágia peňazí (2007), KPMPZ (2007) a Brány meonu (2009). V USA vydal soubor esejí pod názvem Liber 767 (2009). V roce 2010 mu vyšla kniha pod názvem V tieni mafie (česky Ve stínu mafie, Knižní klub 2011), která se stala bestsellerem nejen na Slovensku, ale i v České republice. Také její volná pokračování V tieni mafie II – Čas dravcov (2011) a Nepriateľ štátu (2011) se zařadila mezi nejprodávanější knihy na Slovensku. Za romány Ve stínu mafie a Čas dravcov získal ocenění Zlatá kniha, které se uděluje za víc než patnáct tisíc prodaných výtisků. V letech 2012 a 2013 mu vyšel dvoudílný román Na smrť o přátelství a lásce, které se změnily na smrtelnou nenávist. V příběhu se mu podařilo spojit tři zdánlivě protichůdné světy – prostředí židovské mafie v New Yorku, nacistické Německo a první slovenský stát. V roce 2014 vydal svůj první mysteriózní thriller Strach (připravuje Argo) a v roce 2015 pak thriller Tma. Některé Karikovy texty vyšly v amerických antologiích The Best of Konton a Manifesting Prosperity. Autorovy povídky, novely, videa, novinky a další zajímavosti naleznete na stránce www.karika.sk.

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace