Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Před 400 lety zemřel William Shakespeare. Co po něm zbylo, kdo to doopravdy napsal a zajímá to vůbec moderního diváka?

22.04.2016
Před 400 lety zemřel William Shakespeare. Co po něm zbylo, kdo to doopravdy napsal a zajímá to vůbec moderního diváka?

Foto: Letní shakespearovské slavnosti

Popisek: Večer tříkrálový

Williama Shakespeara zná asi každý – ale má to háček. O životě historického Shakespeare toho zas tak moc nevíme, jeho životopis má povážlivé mezery. Badatelé si ani nejsou stoprocentně jistí, kdo že to Shakespearovi připisované hry vlastně napsal. Každopádně jedno víme jistě. 23. dubna herec, dramatik a divadelní podnikatel William Shakespeare zemřel v rodném Stratfordu nad Avonou.

Narodil se jako třetí z osmi dětí v rodině rukavičkáře ve Stratfordu nad Avonou, pokřtili jej v místním kostele 26. dubna 1564, narodil se patrně 23. dubna, tedy ve stejný den, kdy o padesát dva let později zemřel. Do Londýna utekl ke komediantům od své o osm let starší ženy Anny Hathawayové, se kterou se oženil v osmnácti letech v roce 1582 a s níž zplodil tři děti. Dcery se dožily dospělosti, syn Hamnet zemřel v dětském věku. V Londýně toho času divadlo přímo kvetlo a tak měl talentovaný mladík štěstí. Uchytil se u jedné z četných divadelních společností jako herec a později jako dramatik. Byl úspěšný a tak další divadlo, Globe, už spolufinancuje. V padesáti letech opustil Shakespeare Londýn a vrátil se do rodného Stratfordu, kde 23. dubna 1616 zemřel. Bylo mu 52 let. 

Kam se poděla lebka?

Sám si před smrtí sepsal epitaf, který měl odstrašit případné vykradače hrobů. Zdá se, že mu to nebylo nic platné. Dlouhá léta se totiž tradovalo, že v hrob+ě chybí lebka – a letos vědci tuto teorii potvrdili, zrentgenovali hrob a zjistili, že je v něm opravdu tělo bez hlavy. Takže, kterýpak Hamlet hraje s pravou lebkou svého duchovního otce? 

Kdo napsal Shakespearovy hry?

Pokud tím duchovním otcem Shakespeare tedy vůbec byl. Část badatelů jeho autorství zpochybňuje s tim, že synek řemeslníka takové hry napsat nemohl a tvrdí, že pod jeho jménem se skrýval někdo jiný. Zmiňuje se jeho konkurent Christopher Marlowe, ale nejčastěji padá jméno 17. hraběte z Oxfordu. Podrobnosti jeho života se prý nápadně podobají zápletkám Shakespearových her. Důkazy ale nejsou přesvědčivé – a tak zůstaneme při tom, že úžasné, bohaté a jazykově skvělé dílo napsal syn rukavičkáře ze Stratfordu.... 

Tajemný mladík a temná dáma

Shakespearovských drbů je vůbec spousta – říkalo se o něm i to, že byl homosexuál nebo bisexuál, mnoho jeho sonetů je totiž věnováno tajemnému mladému muži – a i jeho závěť myslela hned na několik mladíků. Hádankou zůstává i tajemná temná dáma, kráska, kterou opěvoval ve svých básních. 

Nesmrtelné dílo

William Shakespeare je podepsán pod 38 divadelními hrami, 154 sonety a několika dalšími básněmi. Jeho dílo mu zajistilo nesmrtelnost. Vedle slavných sonetů je nejvíce ceněno Shakespearovo dramatické dílo, které se obvykle dělí do čtyř kategorií: tragédie (Hamlet, Romeo a Julie, Othello, Macbeth, Král Lear), historické hry (například Julius Caesar) a komedie (Zkrocení zlé ženy nebo třeba Veselé paničky windsorské ) a romance (Bouře nebo třeba Zimní pohádka). Shakespearovy hry jsou dnes na evropských divadelních scénách nepřetržitě přítomny, diváci je několik znají i z filmových adaptací. 

Nesporná výhoda překladu

V českých zemích zapůsobilo Shakespearovo dílo až v době národního obrození. Naši diváci mají na rozdíl od britských jednu výhodu – skrze překlady k nim promlouvá vždy Shakespeare současný, britští diváci poslouchají renesanční angličtinu, tedy je to jako bychom my z jeviště slyšeli třeba Komenského češtinu Z mnoha skvělých českých překladatelů zmiňme Václava Sládka, Erika Adolfa Saudek, Zdeňka Urbánka, Milana Lukeše, Jiřího Joska nebo Martina Hilského, který jako jediný přeložil kompletní bardovo dílo. Mezi nejhranější hry u nás patří Sen noci svatojánské, Hamlet a Romeo a Julie. 

Shakespeare na Hradě

Na tvorbu alžbětinského dramatika se už tradičně zaměřují Letní shakespearovské slavnosti, nejstarší a největší open air divadelní přehlídka v Evropě zaměřená na uvádění jeho děl. Trvá od konce června do začátku září a odehrává se v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu (a od roku 2007 i na nádvoří Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí), na hradech v Brně, Ostravě a Bratislavě. Letošní novinkou bude komedie Večer tříkrálový aneb Cokoliv chcete v režii Jany Kališové. V premiéře se představí celá řada známých herců – Marie Doležalová, Milan Šteindler, Tomáš Měcháček anebo Nela Boudová. 

Přidala se i Česká televize

Speciální program k uctění Williama Shakespeara právě nabízí i program ČT art České televize - uvede Romea a Julii ve třech žánrech, Othella ve dvou operních verzích a slavného Macháčkova Hamleta s Františkem Němcem. Františka Němce jako Hamleta. Televize připravila i Krejčovo nastudování příběhu veronských milenců v Národním divadle s Janem Třískou a Marií Tomášovou a uvede dokument Romeo a Julie 63 přibližující přípravy a zkoušky. Ve čtvrtek 28. dubna uvede i filmové zpracování - snímek Franka Zeffirelliho z roku 1968, oceněný dvěma Oscary. A v kinech můžete vidět i londýnského divadelního Hamleta s Benedictem Cumberbatchem. 

Ať už byl Shakespeare kdokoliv a jakýkoliv, zůstalo po něm monumentální dílo, které je stále živé, i čtyři sta let po smrti svého duchovního otce.

Vložil: Lucie Kolouchová