Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ocenění Grand Prix získal na Febiofestu režisér Rúnar Rúnarsson za islandsko-dánský film Vrabčáci, citlivý příběh o chlapeckém dospívání

25.03.2016
Ocenění Grand Prix získal na Febiofestu režisér Rúnar Rúnarsson za islandsko-dánský film Vrabčáci, citlivý příběh o chlapeckém dospívání

Foto: Febiofest

Popisek: Vrabčáci

VIDEO Vítězem 23. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest je islandsko-dánské drama Vrabčáci osmatřicetiletého rodáka z Reykjavíku režiséra Rúnara Rúnarssona. Cenu za nejlepší film si odvezl i z MFF v San Sebastiánu a bodoval také na festivalu v Chicagu. Grand Prix Febiofestu je spojena s částkou 5 000 eur pro režiséra a 5 000 eur pro potenciálního českého distributora. Citlivý příběh o chlapeckém dospívání v dechberoucích přírodních kulisách islandského venkova podkresluje hudba klávesisty slavné islandské kapely Sigur Rós. Ceny festival rozdal na čtvrtečním slavnostním ceremoniálu, festivalové projekce pro veřejnost pokračují ještě celý pátek.

Porota včele s ekonomem Janem Švejnarem ocenila na filmu především silný a věrohodný příběh o tématu dospívání, který zbytečně netlačí na city. Vyzdvihla také herecké výkony a nepředvídatelný závěr filmu. Film vypráví příběh šestnáctiletého chlapce Ariho, mj. zpěváka v chlapeckém sboru, na hranici mezi dětstvím a pubertou. Ari je odeslán z islandské metropole za otcem a babičkou na sever ostrova, kde vládne polární den. V prostředí drsného venkova hledá hlavní hrdina vztah ke svým blízkým a kamarádce z dětství.

Carmen Maura si získala srdce festivalových diváků 

Letošního ročníku Febiofestu se zúčastnilo více než 50 zahraničních hostů, pět z nich převzalo Kristiána za přínos světové kinematografii. Mezi nimi i italská filmová legenda režisér Marco Bellocchio, slovenská herečka Emília Vášáryová, skotský herec a režisér Peter Mullan nebo španělská herecká ikona Carmen Maura, která si svým bezprostředním vystupováním získala srdce festivalových diváků už na slavnostním zahájení festivalu. Pátého Kristiána převzal na zakončovacím ceremoniálu jeden z nejžádanějších scenáristů současnosti, autor Královny nebo Rivalů, Peter Morgan. Na festival přijel i jeden z nejlepších evropských herců mladší generace Daniel Brühl, který zde uvedl i zbrusu nové drama Kolonie.

Zcela nově byla udělena cena Amnesty International Febiofest Award 

Organizátoři festivalu navázali na své loňské aktivity kolem vězněného ukrajinského filmaře Olega Sentsova a zcela nově tak byla letos udělena cena Amnesty International Febiofest Award, jejímž prostřednictvím Febiofest vyjádřil podporu diktátorskými režimy nespravedlivě vězněným umělcům a novinářům na celém světě. Tříčlenná porota ve složení herečka Martha Issová, ředitel Amnesty International ČR Mark Martin a dramaturg MFF Rotterdam Gertjan Zuilhof ocenila kolumbijsko-francouzsko-urugayský koprodukční snímek Mlčení řeky o chlapci bez otce žijícím v pralese, jehož dětství skončí nálezem mrtvoly, kterou vyplavila řeka. Dle vyjádření poroty se jedná o nečekaný filmový klenot natočený s použitím minima prostředků a díky mistrné práci kamery z něj lze skoro cítit místo a čas, v nichž se příběh odehrává.

Vítězem soutěže „I ty jsi filmařem“ je Jakub Janča 

Vítězem soutěže „I ty jsi filmařem“, soutěže filmů natočených na tablet nebo mobil a určené pro veřejnost, se stal film Tmavě bílá od Jakuba Janči. Porota ve složení režisérů Marko Škop, Petr Václav a Jordi Niubó film ocenila za autorské, subjektivní a poutavé vytvoření autonomního světa s výrazným obrazem a moderním viděním postavy psance, která prchá před nepřehlédnutelnou mocí systémů a má plán, jak přetvořit současnou společnost. Vítěz soutěže získal Apple iPhone 6s.

Více než 62 tisíc návštěvníků 

Letošního ročníku Febiofestu, který se konal především v multikině CineStar Praha - Anděl, se zúčastnilo aktuálně více než 62 tisíc návštěvníků, projekce pro veřejnost budou ještě v pátek pokračovat. Letos podruhé organizátoři pořádali vybrané projekce také v CineStaru na Černém Mostě, o které byl ze strany diváků opět velký zájem. Dílčí projekce proběhly i v kinech Lucerna, Aero a Dlabačov. Slavnostní zahájení včetně úvodního filmu se konalo letos poprvé v Obecním domě, zakončení pak v CineStaru na Andělu a v přilehlém hotelu andel's, kde probíhala po tři večery i filmově-gurmánská sekce Culinary Cinema. Součástí festivalu byl i hudební doprovodný program Febiofest Music Fest.

Regionální ozvěny Febiofestu 

Vybrané filmy budou moci filmoví fanoušci zhlédnout hned po Velikonocích v rámci Regionálních ozvěn Febiofestu od 29. března do 21. dubna ve čtrnácti českých městech: Hradec Králové (29. 3. – 31. 3.), Pardubice (30. 3. – 1. 4.), České Budějovice (31. 3. – 2. 4.), Ostrava (4. 4. – 6. 4.), Olomouc (5. 4. – 7. 4.), Plzeň (6. 4. – 8. 4.), Děčín (7. 4. – 9. 4.), Chomutov (11. 4. – 13. 4.), Karlovy Vary (12. 4. – 14. 4.), Jablonec nad Nisou (13. 4. – 15. 4.), Mladá Boleslav (14. 4. – 16. 4.), Mikulov (15. 4. – 17. 4.), Brno (18. 4. – 20. 4.) a Zlín (19. 4. – 21. 4.).

 

 

Vložil: Anička Vančová