Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Český rozhlas natočí a odvysílá v exkluzivní světové premiéře skladbu Mozarta a Salieriho, která se našla ve sbírkách Národního muzea. Už v neděli na Vltavě

11.03.2016
Český rozhlas natočí a odvysílá v exkluzivní světové premiéře skladbu Mozarta a Salieriho, která se našla ve sbírkách Národního muzea. Už v neděli na Vltavě

Autor: Warner Bros

Popisek: Ve Formanově filmu Amadeus byli Mozart a Salieri nepřátelé a sokové

Český rozhlas natočí původně ztracenou a znovu objevenou skladbu Wolfganga Amadea Mozarta a Antonia Salieriho – libreto vídeňského básníka Lorenza Da Ponteho s názvem Per la Ricuperata Salute di Offelia. Dílo bylo objeveno ve sbírce hudebně historického oddělení Národního muzea – Českého muzea hudby a bylo dlouho považováno za ztracené. Skladbu odvysílá stanice Vltava v neděli 13. března od 16.45 hodin v pořadu Ad libitum.

„Společná skladba Mozarta a Salieriho bude premiérově natočená v Českém rozhlase a odvysíláme ji v exkluzivní světové premiéře na stanici Vltava. Věříme, že si získá pozornost posluchačů. Těší nás spolupráce s Národním muzeem, které nám umožnilo skladbu, která byla dlouho považována za ztracenou, zařadit do našeho vysílání,“ řekl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. 

„Skladba Per la Ricuperata Salute di Offelia opravdu patří mezi jedinečné poklady sbírek Národního muzea, a jsem rád, že po více než 200 letech od svého vzniku tak opět zazní jedinečné tóny této skladby díky první profesionální nahrávce natočené Českým rozhlasem,“ dodává generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. 

Antonio Salieri, Wolfgang Amadeus Mozart a Cornetti

Skladbu pro cembalo a soprán, v podání cembalo - Lukáš Vendl, soprán - Irena Troupová, natočí Český rozhlas v sobotu 12. března ve Studiu 1. Nahrávku skladby, která vznikla u příležitosti uzdravení zpěvačky Nancy Storace – ceněné interpretky Salieriho a Mozartova díla, nabídne posluchačům ve svém vysílání Český rozhlas Vltava v pořadu Ad libitum v neděli 13. března od 16.45 hodin. 

Text zhudebnili na podzim roku 1785 skladatelé Antonio Salieri, Wolfgang Amadeus Mozart a Cornetti. Libreto se dostalo do sbírek Národního muzea v 50. letech 20. století jako konfiskát, zpracováno bylo poprvé v roce 1976. Karta byla sice veřejně přístupná v katalogu libret Národního muzea, ale podle ní by pravděpodobně nikdo nedokázal odhalit unikátnost tohoto drobného svazku, protože údaje o autorství jsou v zašifrované podobě. Objevená skladba vzbudila u veřejnosti velký zájem. 

Skladbu objevil německý badatel Timo Jouko Herrmann 

Německý badatel našel v Česku dosud neznámou skladbu Wolfganga Amadea Mozarta a Antonia Salieriho. Její notový zápis byl veřejně přístupný, jen se nevědělo, že je to právě ona pohřešovaná skladba, na které se podílel Mozart se Salierim. Ti totiž nebyli soky a nepřáteli, jak je vykreslil film Miloše Formana Amadeus.

I když ve filmu Amadeus jsou Mozart a Salieri nepřáteli, ve skutečnosti se respektovali, a dokonce spolupracovali. Stejně tomu bylo i v případě díla, o kterém se tušilo, že existovalo, ale badatelé ho považovali za ztracené. Krátká zmínka o něm byla v inzerátu ve 200 let starých novinách Wiener Blättchen, kde bylo i jméno oné skladby. „Per la ricuperata salute di Ophelia. A prodává se v uměleckém obchodě Artaria & Co. na Michaels-Platz za 17 krejcarů,“ říká muzikolog Tomislav Volek. 

Na díle spolupracoval ještě další skladatel známý pod jménem Cornetti. „Dvě sloky napsal Salieri, další dvě Mozart a pak dvě Cornetti. Každá sloka tak měla trochu jiný styl,“ řekl německému rozhlasu SWR objevitel ztraceného kusu, badatel Timo Jouko Herrmann. Třeba Mozart psal víc ve stylu pochodu. Ostatně složil i Turecký pochod. Salieriho část má venkovský nádech. 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace