Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Vydání knižní novinky, temné „young adult dystopie“ Bez šance autora Neala Shustermana provází i trailer: Tři zběhové versus zbytek světa. Podívejte se

18.02.2016
Vydání knižní novinky, temné „young adult dystopie“ Bez šance autora Neala Shustermana provází i trailer: Tři zběhové versus zbytek světa. Podívejte se

Autor: Archiv

Popisek: Neal Shusterman už má napsaná pokračování

VIDEO, ČTENÁŘSKÁ RECENZE Profesionálně natočené trailery, v pár vteřinách vystihující zápletku a atmosféru příběhu, už nepatří výhradně k filmu či televizi. Stále častěji poutají pozornost také k novinkám na knižním trhu. Mimořádně kvalitní trailer provází knihu Neala Shustermana Bez šance, kterou v polovině února vydal Knižní klub. Vizuální upoutávka plná gradujících akčních sekvencí, jejichž dramatičnost umocňují hudba, zvukové efekty a výstižné slogany, je dílem renomovaného autora, výtvarníka Emila Křižky. Tři teenageři na útěku před zbytkem světa. Přátelství. Oddanost. Touha žít.

Booktrailer, coby nový formát marketingové podpory, používají vydavatelství u vybraných titulů ze svých edičních plánů. Čtenářům se tak dostává atraktivní „ochutnávka“ předznamenávající, co mohou od knihy očekávat. Knihu Bez šance anotace prezentuje jako fascinují, temnou dystopii ze světa, kde mohou rodiče poslat své nechtěné dospívající děti na rozpojení, části jejich těl jsou pak uchovány pro pozdější použití. Hlavní hrdinové, tři revoltující „rozpojenci“ Connor, Risa a Lev jsou i aktéry klipu Emila Křižky. Také v tom je bez vteřiny dvouminutový trailer Bez šance výjimečný – klíčové postavy v něm mají konkrétní tvář. V klipu si zahráli syn a synovec Emila Křižky. A také půvabná dívka, kterou objevil náhodou. Během konkurzu na jednom gymnáziu neočekávaně, v úplně jiné záležitosti, zaklepala na dveře sborovny, vstoupila a rázem bylo jasné, že je ta pravá… 

 

 

Fascinují a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit.  Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají.  Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk. 

Příběh vystavěný na střetu generací 

Přečtěte si také čtenářskou recenzi od Filipa Čejky: „Nevěř nikomu nad třicet,“ říkávají někdy teenageři v narážce na nic nechápající, zastaralé a jinak nemožné dospěláky. V dystopickém sci-fi Bez šance od Neala Shustermana tohle pořekadlo získává mrazivě doslovný výraz.

Autor svůj příběh totiž vystavěl na střetu generací. V době, kdy se Bez šance odehrává, což není řečeno, ale podle narážek je to zhruba sto let v budoucnosti, proti sobě stojí mladí a staří, děti a rodiče, teenageři a dospělí.

Ukázka se zachycením doby: Ve starožitnictví jsou věci snad z každého okamžiku americké historie. Starý jídelní stůl s chromovaným okrajem pokrývá výstavka iPodů a dalších přístrojů z doby jeho dědečka. Na starodávné televizi s plazmovou obrazovkou běží starý film.

Potraty jsou totiž nelegální a až do třinácti let mají všechny děti právo na život. Mezi třináctým a osmnáctým rokem života se ovšem rodiče můžou rozhodnout své děti poslat na rozpojení. Rozpojení je vlastně demontáž člověka na náhradní díly, které v medicíně slouží k zachraňování životů a taky k vylepšování zdravých lidí. V tomto ohledu medicína nesmírně pokročila, ovšem léčení v tom stylu, které známe dnes, tedy umělé klouby, zubní protézy nebo třeba kardiostimulátory už na druhou stranu žádný lékař pacientovi nasadit neumí. Proč taky, když může mít skutečné srdce, pravé zuby nebo nový a zdravý kloub?

Člověk si při čtení nevyhnutelně musí klást otázku: kdy vzniká morální právo na život? V Ústavě je zakotvené zákonné právo na život, ale co to morální? Vzniká automaticky početím? Narozením? Nebo si ho snad člověk musí zasloužit?

Hlavními hrdiny Bez šance je skupina dětí, které se snaží rozpojení uniknout. Nevědí, zda rozpojení rovná se smrt (existovat totiž budou i nadále, ovšem rozkouskovaní v tělech jiných lidí), ale bojí se ho. Chtějí totiž žít. I když je jejich rodiče zavrhli.

Okolnosti je nutí předčasně dospět (neustálé utíkání, ohlížení se přes rameno, nervozita), ale přitom to jsou pořád obyčejní puberťáci jako já. Prožívají první lásku, snaží se navázat přátelství – ale ani jedno nemůže skončit dobře, protože šance na přežití je téměř nulová a důvěřovat nemůžou ani jeden druhému. Autor udělal dobře, že hrdiny jsou teenageři. Žádná jiná vrstva lidí se necítí tak v opozici vůči všem (rodičům, učitelům, vrstevníkům…). Kniha tak vlastně ukazuje pocity puberťáků dovedené do absurdna.

Neal Shusterman se nebojí použít sprostá slova, dobře ví, že my, dospívající hajzlíci, pro ně nechodíme daleko. A kdybych věděl, že mě téměř jistě čeká smrt, nejspíš nebudu mluvit jako pan farář od nás z kostela…

Závěr je skvělý. Bez šance není kniha, která by z vás tahala slzy za každou cenu, ale stejně vás dojme. Tou bezprostředností a celým tím příběhem. Prostě to na mě dolehlo a já najednou toužil ten příběh prožít znovu, anebo – a to možná spíš – otevřít pokračování toho šíleného dobrodružství.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace