Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Rozhodne se v půli března! Letos je po devíti ´suchých´ letech opět rok Harryho Pottera. Hra, film, možná knížka v češtině, Hermiona jako černoška a mrtvý Ron..., co nás čeká?

15.02.2016
Rozhodne se v půli března! Letos je po devíti ´suchých´ letech opět rok Harryho Pottera. Hra, film, možná knížka v češtině, Hermiona jako černoška a mrtvý Ron...,  co nás čeká?

Autor: Archiv

Popisek: Herec Jamie Parker dostane pravděpodobně kulaté brýle, obarví mu vlasy na černo ( s občasnými šedinami) a namaskují hned dvě jizvy, ta jedna má tvar blesku a je na čele...

FOTOGALERIE Harry Potter se po devíti letech opět vrací. Tištěná verze divadelní hry londýnského Palace Theatre vyjde na den Potterových narozenin, tedy 31. července. Tím to začíná, Harryho narozeninami, ty poslední, když nepočítáme dovětek, které jsme s ním oslavili, byly sedmnácté – Harry se definitivně zbavil Voldemorta v červnu, měsíc mu chybělo do osmnáctých narozenin. Tentokráte je mu ale už šestatřicet a je utahaným, přepracovaným šéfem bystrozorů na Ministerstvu kouzel... Koncem roku, v listopadu, se zase ocitneme pro změnu sedmdesát let před událostmi, popsanými v knižní sérii, ale přesto – nějak to s Harrym a Ronem souvisí, o to nemějte obavy…

Osmý příběh nejznámějšího čaroděje na světě ponese jméno Harry Potter and the Cursed Child (Harry Potter a prokleté dítě). „J. K. Rowling spolu se svým týmem obdržela obrovské množství žádostí od svých fanoušků, kteří nemohou být v Londýně, aby hru viděli, a kteří by si ji tak rádi alespoň přečetli. Jsme velmi potěšeni, že jsme schopni jim toto umožnit,” řekl David Shelley, výkonný ředitel nakladatelství Little, Brown Book Group pro agenturu Reuters, které bude knihu v Británii vydávat. Kromě Rowlingové se na příběhu podíleli také Jack Thorne a John Tiffany.

Příběh se odehrává devatenáct let po skončení bitvy o Bradavice. Z Harryho se stal přepracovaný zaměstnanec Ministerstva kouzel a otec tří dětí, které se potýkají s minulostí, jež „odmítá zůstat tam, kam patří”. Jak Harry, tak i jeho nejmladší syn Albus Severus se dozví nepříjemnou pravdu: „temnota někdy přichází z nečekaných míst,” uvedlo nakladatelství Scholastic, které bude mít na starosti severoamerický trh, jak napsaly Lidovky.cz. 

Celosvětově má hra vyjít jako e-kniha 

Jako klasická knížka vyjde nový díl v USA, Kanadě a Británii, celosvětově bude prý k dostání jako e-kniha. Příběh by měl podle informací dostat podobu dramatu, nikoli románu, jak byli fanoušci dosud zvyklí. Hra bude publikována 31. července, na den „36. narozenin“ Harryho Pottera a den po uvedení v londýnském divadle. Jak tu bude s českým překladem, se dosud neví. Tradiční český vydavatel Albatros o právech jedná, jasněji prý bude v půli března. V ideálním případě bychom tedy mohli počítat s novým Potterem v překladu jednoho z pánů Medků na vánoční trh – alespoň na čtečce či tabletu… Je ale docela možné, že, stejně jako u posledního dílu potterovské série, Relikvií smrti, to fanoušci nevydrží s nervy a na netu se začne objevovat amatérský překlad daleko dříve. 

Mezihra na mistrovství ve famfrpálu 

Harry Potter se objevil znovu již před časem, alespoň v krátkém příběhu J. K. Rowling, na webové stránce Pottermore.com. V povídce o patnácti stech slovech (na potterovském webu je potřeba se zdarma zaregistrovat), která se objevila po sedmi letech od poslední vydané knihy, se čtenáři s Harrym a jeho přáteli Ronem a Hermionou setkají při finále Světového poháru v kouzelnické hře na létajících košťatech zvané famfrpál v roce 2014.

Harry je už mírně prošedivělý, stále ženatý s Ronovou sestrou Ginny a pracuje pro ministerstvo kouzel jako člen elitní jednotky bystrozorů - kouzelníků specializovaných na boj s temnými silami. Také Hermiona a Ron jsou stále manželé. Bývalá třídní premiantka pracuje na vysoké pozici v rámci ministerstva kouzel a Ron se rozhodl pro podnikatelskou dráhu, spolu s bratrem Georgem mají veleúspěšný obchod s kouzelnickými potřebami… Nový příběh je napsaný z pohledu vlezlé reportérky Ritty Holoubkové mimo jiné popisuje setkání dospělého Pottera se starými dobrými kamarády. Autorka se rozhodla dát povídku volně k dispozici jako dárek k oslavám otevření Příčné ulice v zábavním parku The Wizarding World of Harry Potter. Spisovatelka sama přitom tento typ žurnalistů, jako je protivná Rita, nemá právě v lásce, jak doplňuje britský deník The Daily Telegraph. 

Prokleté dítě na divadle již v červnu, Hermiona je černoška 

Pokračování slavné kouzelnické ságy zažijí ti, kteří zajdou do londýnského divadla Palace Theater. Od 7. června se tedy bude konat předpremiéra hry a od 30.července se můžou těšit na představení i běžní smrtelníci. Vstupenky už by měly být v těchto dnech v předprodeji. Už teď víme, koho producenti obsadili do hlavních rolí:  Výběr umělců do tří hlavních rolí přátel z dětství Harryho Pottera, Hermiony Grangerové a Rona Weasleyho oznámila produkce hry v pondělí 21. prosince a strhla se mela… 

Jména představitelů mužských rolí Jamieho Parkera a Paula Thornleyho emoce příliš nevzbudila. Na sociálních sítích se však okamžitě rozhořela debata, zda Hermionu, kterou v úspěšných filmových adaptacích ztvárnila bělošská herečka Emma Watson, může hrát černoška Dumezwenie.

Harry, Hermiona a Ron - toto jsou jejich divadelní představitelé

Sama autorka úspěšné série nato uvedla, že považuje obsazení Nomy Dumezwenie původem ze Svazijska do role Hermiony Grangerové za dobrou volbu. Podle Rowlingové barva pleti žačky čarodějnické školy v Bradavicích Hermiony nebyla v jejích knihách nikdy určena. Hermiona má podle autorčiny reakce na sociální síti Twitter „hnědé oči, kudrnaté vlasy a je velmi chytrá“. „Bílá kůže nikdy nebyla stanovena,“ dodala s tím, že „Rowlingové se černá Hermiona velmi líbí“. 

Co se o hře dosud ví? Příběh bude o nejmladším synovi Harryho Pottera, Albusi Severusovi. Hra ponese název Harry Potter a prokleté dítě. Mladý Albus se bude muset potýkat s tíhou osudu své rodiny téměř devatenáct let od slavné bitvy Harryho a Voldemorta. Na nové hře se podílela samozřejmě spisovatelka J.K. Rowling, scénárista Jack Thorne a divadelní režisér John Tiffany, který režíroval i známý muzikál Once na motivy filmu s Glenem Hansardem a Markétou Irglovou.

Harry Potter bude ve hře údajně přepracovaným zaměstnancem Ministerstva kouzel se starostí o tři děti, zatímco jeho nejmladší syn, pojmenovaný po někdejším řediteli bradavické školy Albusovi Brumbálovi, bude bojovat s „tíhou nechtěného rodinného odkazu“. „Otec i syn se dozví nepříjemnou pravdu, temnota někdy přichází z nečekaných míst,“ uvedl značně mlhavě jeden z producentů. Drama bude mít dvě části, které bude možné zhlédnout najednou či dva dny po sobě. 

Harryho stará učebnice o fantastických zvířatech a... 

Rowlingová nehodlá vydat další pokračování románů o Harrym Potterovi, jak vždy tvrdila, ale přesto si do potterovského světa s gustem tu a tam odskočí… Napřed spisovatelka nabídla fanouškům jako volný odkaz na veleúspěšnou sérii sbírku povídek Fantastická zvířata a kde je najít, pak podle ní dokonce napsala scénář – Rowlingová je fakt až děsivě schopná, uvidíme, jak se vydaří její scenáristický debut. Film Fantastická zvířata a kde je najít má premiéru v listopadu. Zatímco povídky představují Harryho fiktivní učebnici, kterou ozvláštňují vtipné Harryho a Ronovy vpisky, když se mladí čarodějové při hodinách nudili, filmu vymyslela spisovatelka příběh. Ani zde toho zatím moc nevíme. 

Příběh je zasazen přibližně sedmdesát let před děj knih o Harry Potterovi. Ve snímku bude divák putovat do doby kolem roku 1920, kde se fiktivní autor stejnojmenné knihy Newt Scamander, čili Mlok Salamander, bude pouštět do nejrůznějších výprav a dobrodružství po stopách kouzelných tvorů. Mlok se vrací s rozsáhlé expedice, kdy se mu povedlo najít a popsat mimořádnou sbírku kouzelných zvířat. Ta má ukrytá v malém kufříku (nezjistitelné zvětšovací kouzlo, které provedla Hermiona se svou korálkovou kabelkou, vzpomínáte?), jenže… Při krátké zastávce v New Yorku se ukáže, že zvířata uprchla, Mlok se také seznámí s mudlou jménem Jacob… no a na další si budeme muset počkat do listopadu. V současné době jsou k dispozici trailer, kde žádná kouzelná zvířata nejsou želbohu vidět, plakát a tři fotky, které najdete ve fotogalerii. 

Co mluví pro film? 

Scénář, který si napsala sama Rowlingová. Jako velcí milovníci knižní série máme totiž jednu, zato velmi vážnou výhradu proti sérii filmové. Úplně z ní zmizel humor, který Rowlingová tak skvěle dávkuje, zůstala jen temnota… Režie se ujal David Yates, který má za sebou čtyři díly populární série filmové. A další plus je, že Newta, tedy Mloka hraje Eddie Redmayne s charismatem rozkošného štěněte, tedy přesně ten, který získal vloni Oscara za roli ve filmu Teorie všeho, kde ztvárnil Stephena Hawkinga a který zahrál tak úžasně hlavní postavu ve filmu Danish Girl. I další obsazení je áčkové, většina herců je ověnčena prestižními cenami: Katherine Waterston, Dan Fogler, Samantha Morton, Jon Voight, Ron Perlman… 

Ron měl zemřít, Rowlingová se trochu naštvala 

Před oficiálním vydání DVD posledního dílu vyšel malý videorozhovor spisovatelky s filmovým Harrym, Danielem Radcliffem, kde vyšla najevo zajímavá podrobnost ze zákulisí… Rowling se přiznala, že je ráda, že tohle mohla říct veřejnosti, když už bylo po všem. V rozhovoru řekla, že měl Ron během posledního dílu zemřít. Nakonec si to autorka rozmyslela a Ron, jehož hrál Rupert Grint, přežil všechny nástrahy a nebezpečí, které na něj přichystala. Rowling řekla: „Nejprve jsem plánovala, že nikdo z nich nezemře. Během toho jsem si to ale rozmyslela. V té době jsem měla velice těžký život a možná to bylo příčinou změny plánu. Začala jsem uvažovat nad tím, že někoho z nich nenechám přežít." Ještě dodala: „Vážně jsem uvažovala nad tím, že Rona nechám zemřít." A pak se srdečně rozesmála… Ron se v rozhovoru, který vyšel před posledním filmovým dílem Relikvie smrti část 2., uvedl, že ho mrzí, že všechnu tu akci přežil. „Určitě bych si rád zahrál scénu, kde umírám." S koncem je ovšem spokojený. 

A co nelze nedodat: Knihy J. K. Rowling o Harrym Potterovi se prodaly ve více než 450 milionech kusů v překladech do 78 jazyků. Filmy na motivy knih vydělaly po celém světě více než sedm miliard dolarů (172 miliard korun).

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace