Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Začal předprodej na kultovní představení Evangelium podle houslí, ve kterém účinkuje Jiří Pavlica a Hradišťan spolu s dvoustovkou zpěváků a muzikantů

01.02.2016
Začal předprodej na kultovní představení Evangelium podle houslí, ve kterém účinkuje Jiří Pavlica a Hradišťan spolu s dvoustovkou zpěváků a muzikantů

Foto: Werner Ullmann

Popisek: Jiří Pavlica jako Ježíš

Předprodej vstupenek na letošní představení hudebně divadelní velikonoční inscenace Evangelium podle houslí začal dnes, tedy v pondělí 1. února, na všech pobočkách Ostravského informačního servisu. Chrámové oratorium ostravského skladatele Pavla Helebranda v provedení 180 zpěváků a hudebníků v čele s Jiřím Pavlicou a Hradišťanem zazní v čerstvě zrekonstruované katedrále Božského Spasitele v Ostravě v pondělí 4. dubna a o týden později 11. dubna v chrámu Panny Marie Sněžné v Olomouci.

Za posluchači a diváky se tak dílo vrací opět po třech letech. V Ostravě se uvádělo v letech 2009 až 2011 a vidělo ho na 7 tisíc lidí, v roce 2013 se hrálo s velkým úspěchem v Ludgeřovicích. Premiéru mělo v emočně vypjaté atmosféře po teroristickém útoku na newyorská dvojčata v roce 2001 u Olomouce na Svatém Kopečku a jeho součástí tehdy byla i pouť.  

Nejlepší odpověď na imigraci

„Už když mě před lety požádal autor Pavel Helebrand o účinkování v Evangeliu, mě tato spolupráce velmi oslovila a věděl jsem, že má smysl. Mezitím se v naší společnosti, v naší zemi a v Evropě událo mnoho změn, které  přímo vybízejí k tomu, abychom si připomínali hodnoty kultury vyrůstající z křesťansko-humanistických kořenů. Myslím si, že právě tato inscenace je nejlepší odpovědí na nově vzniklou situaci,“ řekl ke svému angažmá v představení Jiří Pavlica.

Myšlenkou vytvořit hudebně dramatické dílo na základě evangelií Nového zákona se Pavel Helebrand začal zabývat ve druhé polovině devadesátých let. „První baladou byla Večeře Páně, kterou jsme si s mojí dcerkou zpívali u nás na chalupě. Během příštích měsíců vznikaly další balady. Když už jich bylo hodně, napadlo mě, že bych z nich mohl vytvořit celek, který by na rozdíl od pašijových her nezachycoval jen Ježíšovy poslední dny, ale události provázející jeho celé veřejné působení,“ vzpomněl skladatel a libretista Pavel Helebrand.

Osobnost, k níž lidé přirozeně cítí lásku a úctu

Volba Jiřího Pavlici jako hlavního protagonisty byla jednoznačná. „Cítil jsem, že roli Ježíše Krista musí ztvárnit člověk, který je nejen dobrým muzikantem, ale i výraznou osobností, k níž lidé přirozeně cítí lásku a úctu. Neznali jsme se osobně. Ale když jsem ho oslovil a celé dílo mu přezpíval, hned souhlasil,“ doplnil Pavel Helebrand.  

Stylově vrstevnaté oratorium Evangelium podle houslí je určeno pro sóla, smíšený sbor, dětský sbor, cimbálovou muziku, smyčcový orchestr, dechový orchestr, varhany a bicí nástroje. „Hra zpracovává evangelia Nového zákona,“ řekla producentka ostravského představení Ilona Kučerova: „Libreto čerpá z tradic velikonočních pašijových her, hudba je inspirována moravskými vokálními projevy. Vyzvánění a vytrubování uvozuje zpěvy a písně, jimiž prolínají činoherní výstupy a voicebandy, pantomima, halekačky, modlitby a nářky nad mrtvými. V baladách se ke zpěvu přidává i publikum a účastní se tak na příběhu, který si vypráví celé společenství shromážděných. Každý jako by znal některou z událostí Ježíšova života, které postupně vyvstávají před našima očima: Ježíš představovaný Jiřím Pavlicou sbírá apoštoly - muzikanty Hradišťanu, dává se pokřtít Janem Křtitelem, rozmlouvá s ďáblem na poušti a začíná své veřejné působení proměnou vody ve víno. Události, zprvu plné evangelijní radosti, posvátnosti a zázraků, se však postupně dramaticky proměňují. Ježíš zachraňuje Máří Magdalénu před ukamenováním, jeho střety se zákoníky jsou čím dál ostřejší. Děj nabývá na hrozivosti smrtí Jana Křtitele a zradou Jidášovou a vrcholí událostmi Velikonočního týdne - odsouzením a ukřižováním Ježíše na hoře Golgotě. Teprve závěrečná slavnostní balada o Vzkříšení a Nanebevzetí Božího Syna přináší katarzi a dovršuje tak radostnou zvěst celého Evangelia.“

Představení je pokaždé jiné

„Představení jsme hráli snad už desetkrát, a pokaždé je jiné.  V obrovském počtu téměř dvou stovek účinkujících je to zákonité. Svým projevem se každý liší a přináší něco nového. Ale to je spíše formální znak. Za daleko důležitější považuji, že letošní provedení se bude odehrávat v docela jiné společenské atmosféře, kdy mnohé situace a skutečnosti z Evangelia se nám všem, účinkujícím i divákům, zcela jistě vyjeví v dosud netušených souvislostech a  kontextech,“ dodal Jiří Pavlica.

Spolu s Jiřím Pavlicou a Hradišťanem budou v představení účinkovat sólisté Veronika Holbová, Anna Nitrová Číhalová, Jakub Tolaš, Tomáš Vzorek, Pavel Liška, Juraj Čiernik, Jiří Halama, Norbert Lichý, Jiří Sedláček, Jindřich Jakubal, dále členové operního souboru a Operního studia Národního divadla moravskoslezského vedeného sbormistryní Lenkou Živockou, Pěvecký sbor Gymnázia Olomouc-Hejčín se sbormistryněmi Lenkou Dohnalovou Mlynářovou a Vendulou Burgetovou, Pěvecký sbor města Klimkovic se sbormistryní Miroslavou Halatovou, Zašovský chrámový sbor se sbormistrem Petrem Borovičkou, Proměny Prostějov se sbormistryněmi Lenkou Dohnalovou Mlynářová a Pavlou Copkovou, dětské hudecké muziky Iskérka a Trnečka při Základní umělecké škole E. Runda ze Slezské Ostravy s vedoucí Jarmilou Červenkovou, Musica Opavia pod vedením Milana Zajíce, členové orchestrů Národního divadla moravskoslezského a dalších ostravských hudebních těles, varhaníci Josef Fojta a Lenka Živocká, a ti všichni pod taktovkou dirigenta Petra Šumníka.

Vložil: Anička Vančová