Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Začal předprodej na kultovní představení Evangelium podle houslí, ve kterém účinkuje Jiří Pavlica a Hradišťan spolu s dvoustovkou zpěváků a muzikantů

01.02.2016
Začal předprodej na kultovní představení Evangelium podle houslí, ve kterém účinkuje Jiří Pavlica a Hradišťan spolu s dvoustovkou zpěváků a muzikantů

Autor: Werner Ullmann

Popisek: Jiří Pavlica jako Ježíš

Předprodej vstupenek na letošní představení hudebně divadelní velikonoční inscenace Evangelium podle houslí začal dnes, tedy v pondělí 1. února, na všech pobočkách Ostravského informačního servisu. Chrámové oratorium ostravského skladatele Pavla Helebranda v provedení 180 zpěváků a hudebníků v čele s Jiřím Pavlicou a Hradišťanem zazní v čerstvě zrekonstruované katedrále Božského Spasitele v Ostravě v pondělí 4. dubna a o týden později 11. dubna v chrámu Panny Marie Sněžné v Olomouci.

Za posluchači a diváky se tak dílo vrací opět po třech letech. V Ostravě se uvádělo v letech 2009 až 2011 a vidělo ho na 7 tisíc lidí, v roce 2013 se hrálo s velkým úspěchem v Ludgeřovicích. Premiéru mělo v emočně vypjaté atmosféře po teroristickém útoku na newyorská dvojčata v roce 2001 u Olomouce na Svatém Kopečku a jeho součástí tehdy byla i pouť.  

Nejlepší odpověď na imigraci

„Už když mě před lety požádal autor Pavel Helebrand o účinkování v Evangeliu, mě tato spolupráce velmi oslovila a věděl jsem, že má smysl. Mezitím se v naší společnosti, v naší zemi a v Evropě událo mnoho změn, které  přímo vybízejí k tomu, abychom si připomínali hodnoty kultury vyrůstající z křesťansko-humanistických kořenů. Myslím si, že právě tato inscenace je nejlepší odpovědí na nově vzniklou situaci,“ řekl ke svému angažmá v představení Jiří Pavlica.

Myšlenkou vytvořit hudebně dramatické dílo na základě evangelií Nového zákona se Pavel Helebrand začal zabývat ve druhé polovině devadesátých let. „První baladou byla Večeře Páně, kterou jsme si s mojí dcerkou zpívali u nás na chalupě. Během příštích měsíců vznikaly další balady. Když už jich bylo hodně, napadlo mě, že bych z nich mohl vytvořit celek, který by na rozdíl od pašijových her nezachycoval jen Ježíšovy poslední dny, ale události provázející jeho celé veřejné působení,“ vzpomněl skladatel a libretista Pavel Helebrand.

Osobnost, k níž lidé přirozeně cítí lásku a úctu

Volba Jiřího Pavlici jako hlavního protagonisty byla jednoznačná. „Cítil jsem, že roli Ježíše Krista musí ztvárnit člověk, který je nejen dobrým muzikantem, ale i výraznou osobností, k níž lidé přirozeně cítí lásku a úctu. Neznali jsme se osobně. Ale když jsem ho oslovil a celé dílo mu přezpíval, hned souhlasil,“ doplnil Pavel Helebrand.  

Stylově vrstevnaté oratorium Evangelium podle houslí je určeno pro sóla, smíšený sbor, dětský sbor, cimbálovou muziku, smyčcový orchestr, dechový orchestr, varhany a bicí nástroje. „Hra zpracovává evangelia Nového zákona,“ řekla producentka ostravského představení Ilona Kučerova: „Libreto čerpá z tradic velikonočních pašijových her, hudba je inspirována moravskými vokálními projevy. Vyzvánění a vytrubování uvozuje zpěvy a písně, jimiž prolínají činoherní výstupy a voicebandy, pantomima, halekačky, modlitby a nářky nad mrtvými. V baladách se ke zpěvu přidává i publikum a účastní se tak na příběhu, který si vypráví celé společenství shromážděných. Každý jako by znal některou z událostí Ježíšova života, které postupně vyvstávají před našima očima: Ježíš představovaný Jiřím Pavlicou sbírá apoštoly - muzikanty Hradišťanu, dává se pokřtít Janem Křtitelem, rozmlouvá s ďáblem na poušti a začíná své veřejné působení proměnou vody ve víno. Události, zprvu plné evangelijní radosti, posvátnosti a zázraků, se však postupně dramaticky proměňují. Ježíš zachraňuje Máří Magdalénu před ukamenováním, jeho střety se zákoníky jsou čím dál ostřejší. Děj nabývá na hrozivosti smrtí Jana Křtitele a zradou Jidášovou a vrcholí událostmi Velikonočního týdne - odsouzením a ukřižováním Ježíše na hoře Golgotě. Teprve závěrečná slavnostní balada o Vzkříšení a Nanebevzetí Božího Syna přináší katarzi a dovršuje tak radostnou zvěst celého Evangelia.“

Představení je pokaždé jiné

„Představení jsme hráli snad už desetkrát, a pokaždé je jiné.  V obrovském počtu téměř dvou stovek účinkujících je to zákonité. Svým projevem se každý liší a přináší něco nového. Ale to je spíše formální znak. Za daleko důležitější považuji, že letošní provedení se bude odehrávat v docela jiné společenské atmosféře, kdy mnohé situace a skutečnosti z Evangelia se nám všem, účinkujícím i divákům, zcela jistě vyjeví v dosud netušených souvislostech a  kontextech,“ dodal Jiří Pavlica.

Spolu s Jiřím Pavlicou a Hradišťanem budou v představení účinkovat sólisté Veronika Holbová, Anna Nitrová Číhalová, Jakub Tolaš, Tomáš Vzorek, Pavel Liška, Juraj Čiernik, Jiří Halama, Norbert Lichý, Jiří Sedláček, Jindřich Jakubal, dále členové operního souboru a Operního studia Národního divadla moravskoslezského vedeného sbormistryní Lenkou Živockou, Pěvecký sbor Gymnázia Olomouc-Hejčín se sbormistryněmi Lenkou Dohnalovou Mlynářovou a Vendulou Burgetovou, Pěvecký sbor města Klimkovic se sbormistryní Miroslavou Halatovou, Zašovský chrámový sbor se sbormistrem Petrem Borovičkou, Proměny Prostějov se sbormistryněmi Lenkou Dohnalovou Mlynářová a Pavlou Copkovou, dětské hudecké muziky Iskérka a Trnečka při Základní umělecké škole E. Runda ze Slezské Ostravy s vedoucí Jarmilou Červenkovou, Musica Opavia pod vedením Milana Zajíce, členové orchestrů Národního divadla moravskoslezského a dalších ostravských hudebních těles, varhaníci Josef Fojta a Lenka Živocká, a ti všichni pod taktovkou dirigenta Petra Šumníka.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace