Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Hloubka Váchalových úvah o tajemstvích života, hříchu a trestu, o Bohu a Ďáblu, vzdoru, zanikání a vzkříšení, i ojedinělý způsob zpracování… Hovoří šéfka Egon Schiele Art Centra

29.01.2016
Hloubka Váchalových úvah o tajemstvích života, hříchu a trestu, o Bohu a Ďáblu, vzdoru, zanikání a vzkříšení, i ojedinělý způsob zpracování… Hovoří šéfka Egon Schiele Art Centra

Autor: Egon Schiele Art Centrum

Popisek: „Kdo vstupuješ, vzdej se naděje, že plně pochopíš!“ Tento citát je od Arna Sáňky, současníka Josefa Váchala, geniálního umělce, který neměl u nás obdoby.

ROZHOVOR Loňská sezóna českokrumlovského Egon Schiele Art Centra byla výjimečná, že si k jejímu ukončení zasloužila rozhovor s ředitelkou Hanou Jirmusovou Lazarowitz. Sezóna totiž přinesla unikátní expozici pod názvem Mysterium Šumava, vlastně pět výstav v jedné, a zaznamenala velký divácký úspěch. Jako poděkování všem, kdo Centrum letos jakkoliv podpořili, kdo s ním spolupracovali, kdo si přišli výstavy prohlédnout a neváhali svoje nadšení sdělovat dál, otevřou poslední den výstav - tj. v neděli 31. 1. 2016, od 10 do 18 hodin – zdarma!

Jaká a čím byla zvláštní sezóna 2015?

Když jsme loni v dubnu otvírali pět rozsáhlých výstav, jež se různými způsoby dotýkaly „mysteria Šumavy“, tušili jsme jen matně (ovšem doufali), že by to mohlo být téma pro veřejnost zajímavé. Letošní návštěvníci nám ovšem doslova vyrazili dech! Ne, že by jich bylo o tolik více (i když i zde jsme zaznamenali téměř desetiprocentní nárůst), ale trávili ve výstavních prostorách výrazně více času, než kdykoliv dříve v posledních třiadvaceti letech, tedy od otevření první výstavy v roce 1993. Žádnou výjimkou nebyly tříhodinové pobyty a nebylo málo těch, kteří zde pobývali i více než pět hodin. Zaznamenali jsme mnoho opakovaných návštěv a stávalo se, že si návštěvníci odbíhali pro poznámkové bloky či lupy. Hodně se v sálech diskutovalo.

Zcela nová a příjemná pro nás byla i zpětná vazba, kdy návštěvníci měli velmi často potřebu svůj zážitek komentovat, a tak při odchodu z výstavních sálů - na pokladně nebo v obchodu - sdělovali našim zaměstnancům své pocity, kladli otázky a srovnávali právě prožité s prožitky dřívějšími. 

Přestože dílo Josefa Váchala představovaly před vámi i některé další galerie, můžete říct, že za vaší rekordní sezónou stojí právě rozsáhlá Váchalova retrospektiva?

Je nepochybné, že hlavní zásluhu na této „proměně“ našeho návštěvníka má nebývale obsáhlá výstava Josefa Váchala. Rozsah sbírky, její kvalita a především hloubka Váchalových úvah o tajemstvích života, předurčenosti, hříchu a trestu, o Bohu a Ďáblu, o vzdoru, zanikání a vzkříšení a stejně tak jejich ojedinělý způsob zpracování v textech, ilustracích, malbě, v mnohabarevných dřevorytech tištěných vlastní rukou umělce na ručním papíru, stejně jako úchvatné vlastnoruční vazby kodexů jsou tak viditelně odlišné svojí náročností na vědomosti, znalosti i čas, že omračují návštěvníky výstavy bez ohledu na jejich původ a jazykové znalosti.

Fantasticky Váchalovu výstavu o tisíci originálech pak doplňovala i výstava 250 fotografií ze sbírek českokrumlovského Musea Fotoateliér Seidel - úžasný projekt, za který je třeba Městu Český Krumlov a Českokrumlovskému rozvojovému fondu opakovaně děkovat.

 

Současně s expozicí Josefa Váchala jste také představili další čtyři výstavy, můžete je připomenout?

Byla to už zmíněná výstava Josefa Seidela (1859-1935) a jeho syna Františka (1908-1997); krásná práce - velmi silný příběh rodiny Seidelovy a možnost vybrat pár stovek úžasných fotografií se šumavskými motivy z archivu čítajícího téměř 140 000 skleněných desek, negativů i pozitivů, pohlednicových alb, ale i rodinné archiválie, fotoaparáty atd. Pevně doufám, že se k rodině Seidelů ještě v budoucnu vrátíme a dostaneme možnost představit i jiná témata.

Nešlo ale jen tak projít ani okolo dalších třech výstav, tentokrát současných umělců, těch, kteří se dlouhodobě zabývají tématem přírody a Šumavy obzvláště. Velkoformátové obrazy Rakušanky Karin Pliem vtahovaly návštěvníky do změti rostlin a květů; vtipné i smutné příběhy vztahů lidí a přírody německé výtvarnice Kathariny Dietlinger oslovily mnoho návštěvníků až tak, že během výstavy kontaktovalo umělkyni nejvíc lidí za celou dobu jejích veřejných prezentací; a český výtvarník Ondřej Maleček – z výše uvedených snad nejvíce ovlivněný Šumavou a Váchalem – představil svoje šumavské postavy v nadživotní velikosti pokryté listím i bahnem, ale i plno drobných šumavských živočichů, kameny ze šumavských cest i dravce, jež se vznášeli nad hlavami návštěvníků. Ondřej Maleček, velmi talentovaný mladý muž, se ostatně do Krumlova letos vrací. Celý březen bude pobývat v zahradním ateliéru Egona Schieleho a něco z výsledku jeho letošní tvorby pak ještě uvidíme právě v tomto ateliéru u Vltavy v létě. 

Zaznamenala jste i mezi dalšími současnými umělci jejich vztah k Váchalovi?

Myslím, že by Váchala potěšilo, jak moc nyní ovlivňuje umělce. Tematicky, technikou tvorby, způsobem urputného hledání vlastní cesty. Celá řada z mladých výtvarníků si uvědomila, jak moc znamená pro umělce „umět“, znát historii, techniku, mít trpělivost pracovat na „svém“ tématu a třeba i na jednom díle celé roky a často na úkor jiných radostí života... Pod dojmem z Váchalovy výstavy se mnoho výtvarníků vrátilo k technikám, které naposledy praktikovali na škole nebo dokonce nikdy ani nevyzkoušeli. 

Co Váchal znamená pro vás osobně?

Všem bych doporučila přečíst si Váchalův životopis. Je to osud, který by vydal na skvělý film – drama nemanželského dítěte, narozeného v roce 1884, kdy to nemohlo být lehké. Ale ani později, na gymnáziu v Písku, v učení v Praze, v letech hledání uměleckých cest a velké touhy dostudovat a doučit se všechno, co mu neposkytla škola, si to sám sobě neusnadňoval. Jak jeho život ovlivnil slavný příbuzný Mikoláš Aleš, shledání s maminkou, vztah s otcem, smrt ženy na Štědrý den, vztah s Annou Mackovou, stěhování z Prahy, válka, sledování v přímém přenosu zabavování rodového majetku Mackových, hledání motivace žít a pracovat, pocty posledního roku života...

Stále se vracím k prorockým i dojemným citátům Arna Sáňky z 20. let 20. století:  „Budete zatracen, ó Váchale, mistře vzácný několika bláznům, není pro vás souzvuku a není pro vás umístění!“ 

„Je naprosto jisto, že Váchal za svého života a hlavně u této generace úspěchu nedosáhne. Je příliš mimo smečku, je příliš mimo dnešní život a je příliš obsáhlý a hluboký, aby náhodný normální divák nebyl brzy unaven. Tím čestnější bude zmrtvýchvstání jeho dočasně (závojem mlčení a umlčování) zahalené tvorby.“ 

A jeden z těchto Sáňkových citátů dám možná příště, až budeme někde Váchalovu výstavu znovu  instalovat, nad vstupní dveře: „Kdo vstupuješ, vzdej se naděje, že plně pochopíš!“ 

Ještě jsme ani Váchalovu výstavu nezačali balit a už se těším, na tu příští. 

A je něco, o čem už dnes víte, že další Váchalovu výstavu obohatí?

Další Váchalovu velkou výstavu budeme, doufám, už instalovat na zámku v Týnci u Klatov. Zámek je národní kulturní památkou, architektonický Alliprandiho vrcholně barokní skvost, kde Váchal ve 20. a 30. letech 20. století opakovaně pobýval a kde vytvořil celou řadu úchvatných děl. Chybí nám však jediné – dokončit opravu tohoto paláce. Snad nám konečně po letech proseb a žádostí o pomoc z evropských fondů bude štěstí nakloněno, zasloužili by si to všichni, kdo na tomto projektu už léta usilovně pracují.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace