Moc smutné. Do Prahy se vrátím, řekl vloni v březnu milovaný britský herec Alan Rickman. Už nepřijede… Jeho nový film ještě není v kinech, aspoň se ale stihl oženit
14.01.2016
Foto: Youtube, repro
Popisek: Alan Rickman vloni v březnu v Praze
FOTO Vloni v březnu ho pozval Febiofest. Alan Rickman se v jednom rozhovoru při té příležitosti podivoval, že Prahu ještě nikdy neviděl, i když je to hodinka a půl letadlem… Distingovaný britský gentleman dal hodně rozhovorů, když tu vloni byl, bylo mu jasné, že s ním bude chtít mluvit každý a tak vyšel vstříc. O to smutnější je zpráva, která vyšla před chvílí. Do Prahy a ani nikam jinam se Alan Rickman už nepodívá, zemřel na rakovinu ve věku šedesáti devíti let. A jak na něj budeme vzpomínat? Asi každý u svého oblíbeného filmu, natočil jich spoustu, zdaleka nejen Lásku nebeskou a Harryho Pottera. Také prostřednictvím jeho vlastních slov…
„Na první pohled komisní Angličan, kterého abyste k vlídnému úsměvu nutili. Místy působí trochu jako ve své nejslavnější roli zachmuřeného Snapea v Harrym Potterovi. Když se ale Alan Rickman rozpovídá nebo ho obklopí mladí fanoušci jako na Febiofestu, opustí svou zdrženlivost a je vtipný společník. Držitel Zlatého glóbu a Emmy za hlavní roli v Rasputinovi, ješitný šéf z Lásky nebeské či kadeřník z Dohola si Prahu i se svou ženou užíval. I když po zahajovacím večeru na festivalu se mu z klidu Gold Classu na Andělu na raut moc nechtělo,“ napsala filmová kritička a redaktorka Deníku Jana Podskalská jako úvod svého rozhovoru s britskou hvězdou.
Stárnoucí chlapi dělají různé blbiny
Na Febiofest přijel s filmem Králova zahradnice, kde zároveň hrál i režíroval: „Sám sebe bych nikdy neobsadil, nejsem pošetilec. Režírovat i hrát je ukrutná schizofrenie! Nechápu, jak to jiní kolegové dělají. Když mi producent nabídl scénář k režii, látka mě oslovila. U mě to chodí jako u zvířat – je to jakýsi instinkt, který zafunguje, když něco čtu. Příběh dvou osamělých uzavřených lidí na královském dvoře si prostě vybral mě. Roli krále mi pak nabídl producent. Hrál jsem ovšem téměř bez honoráře. Točit dobový kostýmní film je ekonomicky náročné,“ okomentoval to v rozhovoru.

Řeč přišla i na ikonickou roli šéfa reklamky v divácky oblíbené Lásce nebeské: „Když dostanu roli, prostě se na ni připravím. Je to jen postava. Ale tenhle šéf, tak trochu narcistní ješita a sobec, byl vděčný. To víte, stárnoucí chlapi dělají různé blbiny. A Richard Curtis to myslím ve filmu hezky vystihl. Navíc s jemným humorem.“
„Je to okouzlující město, má svá tajemství, za každou starou uličkou něco tušíte… Nutí vás nahlížet do okýnek na Malé Straně, Karlův most je úchvatný! Ne všechno jsem stihl vidět, jak taky, když člověk poskytuje interview, že? Takže jedno vím jistě, že se sem musím vrátit,“ řekl na téma Praha. A na otázku, kdyby měl Snapeovu kouzelnou hůlku, co by změnil? „Zrušil bych britskou vládu, někdy mě dost štve.“
Profesor Snape? Co kdy udělal, bylo vedeno láskou
Na stránce alanrickman.cz je také mnoho výňatků přeložených rozhovorů. Asi není náhoda, že se často věnují roli Snapea: „Jako dítě jsem si připadal jiný. Můj otec zemřel, když mi bylo osm let a maminka tak musela sama vychovat čtyři děti. Takže díky tomu jsem si připadal trochu odlišný od dětí, které měly normální rodinný život. Zároveň jsem měl velké štěstí, protože jsem navštěvoval školu, která podporovala odlišnost. Se mnou ve škole byl chlapec, který studoval fyziku a umění, což bylo povoleno a podporováno,“ prozradil na úvod. A dodal: „Moje žena čte v této době druhý román od J.K.Rowling. Přečetla i ten první, já to nečetl. Jí se to moc líbí. A zda bude pokračování Harryho Pottera, to nevím, ale já jsem naprosto mrtvý (úsměv). Možná v Harry Potterovi něco shakespearovského je, trochu z Hamleta a něco z Richarda III., a možná i z Tita Andronica.“
„Myslím si, že byste se měla zeptat J.K.Rowling, co by řekl Snape. On byl postavou, kterou si držela u sebe a nic neprozrazovala. Ale myslím si, že není tajemstvím, když řeknu, že co kdy udělal, bylo vedeno láskou. Žijeme v době, kdy hodně dětí a bůh ví, že i dospělých, žije s hlavou skloněnou nad mobilními telefony. Sociální média lidi velmi ovlivňují, dochází k šikaně, protože nezapadáte a mnoho mladých pod tímto tlakem spáchá i sebevraždu. Současný život je nyní na jednu stranu úžasný, ale na druhou velmi nebezpečný,“ řekl o Snapeovi v témže rozhovoru.
Hrajete lidi, ne zloduchy nebo kladné postavy, ale lidi
Alan Rickman měl pověst, že často hraje záporáky, s čímž ovšem on sám nesouhlasil. Na jedné tiskovce, když mu to někdo předhodil, opáčil: A kolik? Odpověď z publika nebyla zrovna přesvědčivá, teď momentálně si vzpomíná na tři. Alan dodal: „Tři“… „za dvacet let“ a viditelně ho to pobavilo, že se k tomu i vracel a číslovku ukazoval i na prstech… Otázka zněla: Proč si tolik režisérů myslí, že jste skvělý pro záporné role? A který ze tří záporáků, Hans Gruber ze Smrtonosné pasti, šerif z Nottinghamu a Reagan, byl podle vás ten nejhorší? „Začnu tím, že hrajete lidi, ne zloduchy nebo kladné postavy, ale lidi. Na mě není je posuzovat, to je na vás, na divácích. Hans Gruber si o sobě myslel, že je skvělý chlap. A podle mě si nemůžete dělat srandu z někoho, jako byl Ronald Regan, je to velmi složité.“
To je věrnost! Alan a Rima se znali od roku 1965
Alan Rickman žil již od teenagerských let s Rimou Horton, přesněji od roku 1975, která nebyla herečka, ale ekonomka a lokální politička za Labour Party. Přijeli spolu i do Prahy… A až vloni vyšlo čistě náhodou najevo, že se v roce 2012 konečně vzali: Jednou, při nějakém rozhovoru, na otázku - co je tajemstvím šťastného vztahu bez manželství? - Alan odpověděl: „My jsme ve skutečnosti manželé. A vzájemně se dokážeme rozesmát, to je naše tajemství."

Vložil: Anička Vančová