Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejbouřlivěji se tentokrát překvapivě debatovalo o „anticeně“ Zlatý citrón, kdo ho dostane? Filmové ceny Trilobit Beroun 2016 oznamují nominace

01.01.2016
Nejbouřlivěji se tentokrát překvapivě debatovalo o „anticeně“ Zlatý citrón, kdo ho dostane?  Filmové ceny Trilobit Beroun 2016 oznamují nominace

Foto: Líba Taylor

Popisek: Předseda hlavní poroty, teatrolog, divadelní a mediální kritik Vladimír Just

Živelný Fotograf, na Oscara nominovaná Domácí péče, hořká komedie Ztraceni v Mnichově, ale také kontroverzní dokument MATRIX AB nebo pohádka Sedmero krkavců – tyto a mnohé další snímky se staly v uplynulých týdnech předmětem živých diskusí porotců audiovizuálních cen TRILOBIT BEROUN 2016. Ti se po několikerých společných setkáních finálně usnesli na letošních nominacích a dokonce již mají jasno i ve vítězích. Zdali se kandidáty na tyto, mezi filmaři vysoce respektované ceny, stanou nejčastěji skloňované snímky letošního roku, nebo zda na vítězství dosáhnou spíše méně známé tituly, prozradí až slavnostní udílení cen TRILOBIT BEROUN 2016 konané v sobotu 16. ledna, poprvé v nově zrekonstruovaném berounském Kulturním domě Plzeňka.

Letošní 29. ročník cen TRILOBIT BEROUN, jenž našel své zázemí v Berouně již po šestnácté, pro toto město neoddiskutovatelně znamená jednu z nejvýznamnějších každoročních událostí, ale je rovněž jedním z nejprestižnějších ocenění české filmové tvorby. Ceny TRILOBIT se poprvé začaly udílet v 60. letech, v našem prostředí patří mezi nejstarší a zároveň nejprestižnější. Jejich trofejí jsou křišťálové plastiky symbolizující skálu, v níž byli trilobiti nacházeni, s vyobrazením trilobita či bustou Václava Havla, Josefa Škvoreckého, Vladislava Vančury a případně „Berounského medvídka“ podle příslušného ocenění. Držiteli některé z těchto cen se každoročně stávají tvůrci umělecky hodnotných děl, bez ohledu na jejich momentální popularitu u veřejnosti či odborné kritiky. Jedním z cílů „TRILOBITA“ je totiž poukázat na audiovizuální díla, která jsou veřejností i médii přehlížená, přitom jsou považována za výjimečná nebo něčím přínosná. A tak analogicky k tvorům nesoucím v sobě punc dávnověku ukazují ceny TRILOBIT BEROUN na nadčasovost kvalitních filmových výtvorů.

Poprvé na ČT art, večerem provede Jan Kraus 

V letošním roce budou trofeje uděleny jak za účasti návštěvníků berounského kulturního stánku, tak vůbec poprvé před zraky diváků České televize díky přímému přenosu na programu ČT art. Večerem provede populární moderátor a někdejší držitel „trilobita“, Jan Kraus, o tanečně-hudební zpestření se pak postará skupina Jelení loje. Zajímavostí bude mimo jiné speciální scéna s projekční fólií vytvářející holografický efekt, která bude v televizním přenosu použita vůbec poprvé. Program večera slibuje také řadu zajímavých hostů, z jejichž rukou převezmou čerství laureáti svá ocenění. Po vzoru minulých let je na 16. ledna připraven i doprovodný program v Městském kině Beroun – pro děti Dopoledne s Večerníčkem s kvízem o ceny a odpolední a večerní blok filmů, o kterých mluvila porota jako o nejžhavějších favoritech.

Vstupenky jsou k mání od pondělí za 100 Kč 

Vstupenky na slavnostní udílení budou v prodeji od 4. ledna výhradně v Městském informačním centru Beroun za symbolických 100 Kč. Více informací je možné získat na tel. 311 654 321 či emailu . Vstupenka na slavnostní večer v Plzeňce dále opravňuje ke vstupu na odpolední projekci v kině zdarma. Cena vstupenek na odpolední blok filmů bez vstupenky na Plzeňku činí 50 Kč, na večerní blok pak 100 Kč. Vstupné na dopolední projekci pro děti je zdarma. Vstupenky na projekce je možně zakoupit v Městském kině Beroun. Program a termín zahájení předprodeje v kině pak budou dostupné na www.kinoberoun.cz.

Hlavní porota složená z filmových znalců, ale i dětská porota 

O vítězných snímcích rozhoduje hlavní porota složená z filmových znalců a letos potřetí také dětská porota sestávající z vybraných žáků berounských základních škol. V centru pozornosti porotců nejsou pouze konkrétní filmové počiny, ale také jejich tvůrci a v neposlední řadě pak prominentní filmové osobnosti, které by se mohly dočkat Mimořádné ceny či ocenění za celoživotní dílo (Ceny Vladislava Vančury). Letošní ročník je oproti minulým specifický díky rekordnímu množství přihlášených hraných filmů. O některou z cen tentokrát usiluje celkem 109 přihlášených titulů – hraných, dokumentárních, animovaných, zpravodajských či publicistických, jež klasifikovala hlavní porota, a 26 titulů, jež hodnotila dětská porota, přičemž některé z titulů jsou i několikadílnými cykly či seriály.

Zlatý citrón musí být udělen jednomyslně

„Nejbouřlivější debata se letos strhla nikoli nad hranými filmy, na jejichž hodnotě jsme se s ostatními porotci takřka bez problémů až v překvapivé jednotě shodli (debata byla pouze o kategoriích, nikoli o nominacích), ale zato bouřlivěji než jindy u dokumentů (kde jsme se letos trochu sami doběhli úvodním rozhodnutím o omezení počtu cen, a pak nám některé dokumenty, které nedostaly nadpoloviční většinu, nakonec „těsně“ padly pod stůl). Ale vůbec nejbouřlivěji se tentokrát překvapivě debatovalo o „anticeně“ Zlatý citrón. Na výsledném favoritovi se sice všichni ve výsledku konsensuálně shodli, ale zato původní návrh, který tentokrát získal pouhé tři hlasy proti čtyřem, nakonec po mnoha hodinách debat padl pod stůl, protože u takto citlivé, a už z definice kontroverzní ceny je nutná pokud možno jednomyslnost,“ popisuje předseda hlavní poroty, teatrolog, divadelní a mediální kritik Vladimír Just. Specifický přístup k hodnocení porotců činí z cen TRILOBIT BEROUN jediné české filmové ceny s širším žánrovým i společenským přesahem. Nedotýkají se totiž jen kinematografie, ale i publicistiky, nových médií a kontroverzních oblastí veřejného života, o čemž svědčí například právě „anticena“ Zlatý citrón.

Berounský medvídek 2016 

Také sedm členů dětské poroty ve věku od osmi do sedmnácti let má již jasno, komu Cena dětské poroty – Berounský medvídek 2016 poputuje. Podobně jako v případě hlavní poroty, bylo letošní hlasování do poslední chvíle velmi napínavé: „Děti nejdříve vyřazovaly ty filmy, které se podle nich nemohly stát vítězi. Každý porotce musel slovně obhájit, proč navrhuje vybraný film k vyřazení a musela s ním souhlasit většina poroty. Tímto způsobem se propracovaly až ke třem finalistům a každý porotce se snažil přesvědčit ostatní, že má vyhrát právě jeho favorit,“ vysvětluje koordinátorka dětské poroty Andrea Borovská a dodává: „Děti sledovaly soutěžní snímky opravdu pozorně a třeba i malý detail nebo výtvarná nedokonalost jim dokázaly pokazit dojem z celého filmu. Věděly, že vítězný film musí být čímsi jedinečný a nezapomenutelný. Závěrečný výběr vítěze trval téměř dvě hodiny a výsledné hlasování se proměnilo v napínavé drama, které tajnou volbou skončilo čtyři ku třem.“

Udílí se udělit celkem dvanáct cen 

Které konkrétní filmové počiny a jejich tvůrci obstáli u obou porot nejlépe, prozradí až lednový slavnostní ceremoniál, na němž dostanou porotci příležitost pro obhajobu každé z udělených cen. Porota může v letošním roce udělit celkem dvanáct cen – tři ceny TRILOBIT BEROUN 2016 a tři Ceny poroty, jednu Zvláštní cenu poroty, jednu Cenu Vladislava Vančury za výjimečný počin v české audiovizuální kultuře a její přispění k mezinárodnímu věhlasu. Dalším oceněním je Cena Václava Havla za přínos díla občanské společnosti předávaná z rukou bratra bývalého prezidenta, pana Ivana Havla. Dále může být udělena Cena Josefa Škvoreckého za adaptaci literárního díla a porota může rozhodnout rovněž o udělení Mimořádné ceny poroty. Svou speciální cenou s příznačným názvem Cena dětské poroty – Berounský medvídek letos potřetí odmění některý z titulů také dětská porota. Pokud je oceněno více tvůrců či protagonistů za jedno filmové dílo, na rozdíl od jiných českých či světových filmových cen přebírá v Berouně svou křišťálovou trofej každý oceněný. Křišťálové plastiky již řadu let vyrábí bez nároku na honorář pan Jiří Rückl, majitel nižborské sklárny Rückl Crystal.

 

Vložil: Anička Vančová