Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ježíška s dárky nikdy nikdo neviděl. Podle nás je to nehmotné živoucí kouzlo, slabě se třpytící a vonící po skořici a jablkách, prozradili autoři ryze českého Vánočního příběhu

21.12.2015
Ježíška s dárky nikdy nikdo neviděl. Podle nás je to nehmotné živoucí kouzlo, slabě se třpytící a vonící po skořici a jablkách, prozradili autoři ryze českého Vánočního příběhu

Foto: Alfedus

Popisek: Autoři Vánočního příběhu Lucie Lukačovičová a Marek Dobeš

ROZHOVOR Vánoční příběh je knížka pro celou rodinu. Jde o dobrodružný fantasy příběh pro děti i dospělé, který si pohrává s vizí tradičních vánočních atributů. Jeho autoři, Lucie Lukačovičová a Marek Dobeš, se inspirují českými Vánoci a s nimi spojenými hodnotami jako jsou vzájemné pochopení, usmíření a odpuštění. Marek Dobeš je spisovatel a scenárista, který má na kontě třeba Kajínka. Aktuálně podle původního scénáře Marka Dobeše „Monocolus” připravuje tato autorská dvojice knihu o Janu Žižkovi. Tentokráte ale byla řeč o Vánocích a Ježíškovi.

Opravdu je to s českými dětmi tak špatné, že se jim  v souvislosti s Vánocemi vybaví jenom buclatý Santa Claus?

Marek: Můj společník za mnou přišel s tím, že si s manželkou přečetli nějaký průzkum, kde většina dětí ze školek popsala Ježíška jako obtloustlého dědu v červeném – tedy Santu Clause. Richard, který je velký vlastenec, si řekl, že se musí udělat něco pro to, aby si české děti uměly nějak představit i Ježíška.
Lucie: Náš Ježíšek je oproti americkému Santa Clausovi nebo ruskému Dědovi Mrázovi hodně křehké téma, co se týče jeho zobrazování nebo popisování. Vždyť Ježíška přinášejícího dárky nikdy nikdo neviděl. Když jsem byla menší, představovala jsem si ho jako nehmotné živoucí kouzlo, které se slabě třpytí a voní po skořici a jablkách a vánočce. 

Jak jste dokázali klasické české téma Vánoc spojit s fantasy?

Marek: Pojali jsme to jako dobrodružné putování spojené s cyklem Vánoc. Cyklus v knížce spočívá v tom, že z Ježíška se ke konci roku stává starý muž, který pak opět omládne, znovu se narodí. Tento koloběh je ale najednou přerušen, protože vládce pekel Lucien ukradl vánoční Hvězdu, aby dokázal, že i během Vánoc má peklo sílu. Vyprostit Hvězdu se vydávají dvě děti, dvojčata, kterým cestu samozřejmě komplikují jejich vlastní konflikty a rivalita. Což je možná větší překážka než celé peklo i s Lucienem.
Lucie: Vánoce a přelom roku je čas plný oživlých mýtů. Práce se sněním byla moje parketa, opírala jsem se o tradiční pohádky a symboly, o prvky příběhů, které máme všichni zakódované hluboko v sobě. O touhu po vyprávění, jež je vlastní všem lidem, ať už se projevuje čtením, díváním se na filmy, posloucháním živého vypravěče nebo audioknih. 

Jaké čtenáře kniha nadchne především?

Marek: Hlavním hrdinům – dvojčatům – je devět let. Já jsem příběh testoval na svém tehdy osmiletém synovi a fungovalo to.  Obecně si ale myslím, že ji mohou číst rodiče svým dětem od šesti let a výš.
Lucie: Každý, kdo má sourozence, pozná důvěrně známé problémy. Děti zaujme dobrodružné vyprávění a na druhou stranu uhlazený padouch Lucien v drahém obleku, byrokratizované peklo a elegantní démonky listující módními časopisy pobaví hlavně dospělé.

Nechcete knížku i zfilmovat?

Marek: Samozřejmě bychom byli rádi, původně jsme chtěli, aby to byl film. Nejdříve jsme napsali scénář, a až poté vznikla knížka. Ale nechali jsme si udělat kalkulaci u jedné velké firmy na speciální efekty a ta nám oznámila, že by film podle našich představ vyšel na něco kolem sto třiceti milionů.
Lucie: Kniha je podle mne stejně vždycky nejlepší – protože žádné filmové triky se nevyrovnají lidské představivosti, lidskému snění, lidské schopnosti vypravit se do krajin, které budujeme z naší vlastní obrazotvornosti. 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace