Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Prvotina Dominika Dána konečně na českých pultech

26.11.2015
RECENZE Prvotina Dominika Dána konečně na českých pultech

Autor: repro Youtube

Popisek: Dominik Dán je slovenský spisovatel detektivních románů. Píše pod pseudonymem a v roce 2010 se autorsky podílel při tvorbě seriálu Kriminálka Staré Město

Dominik Dán je pro Čechy už prakticky zdomácnělý. Detektivky solí jednu za druhou, všechny drží své tempo a napětí a lidé si na ně zvykli. Tentokrát se nám dostala do rukou novinka, pod níž se podepsal Slovart a která nese název Popel všechny zarovná (Popol všetkých zarovná). Jenomže už po první straně bude jasné, že zde není něco v pořádku.

Pokud bychom nevěděli, že aktuální Dánova próza spatřila na Slovensku světlo světa v roce 2005, asi bychom žasli. Proč nyní, v roce 2015, vzpomíná autor na únos prezidentova syna? No právě proto, co jsme uvedli. Jde o překlad deset let staré prvotiny. Už z ní ale můžeme vyčíst, že se Dán dlouhé roky drží svého zajetého a zřejmě i vrytého stylu. Dynamické postavy, vymodelované podle jeho známých nebo těch, které ve svém životě viděl. Kniha má svou vysokou kvalitu a s péčí řádného nakladatele potěší mnohé. Je ale důležité říci, že vrcholem Dánovy tvorby určitě není. Podle našeho úsudku se doposud zásadní knihou Dominika Dána stal Rudý kapitán (Červený kapitán je originální název z roku 2007). Jeho shodou okolností (a logicky) vydal před několika týdny rovněž Slovart a důležité bude říct, že podle knihy byl připraven i film s Oldřichem Kaiserem v hlavní roli.

Věnujme se však "nejnovějšímu" českému překladu. Námětem je vražda staré ženy, která byla brutálně rozsekána mačetou, a smrt mafiána, od které vedou stopy k tajným službám. „Nový detektivní román pojednává o dvou zločinech, kniha je plná pochybných kreatur, mafiánů a tajných agentů. Autorovy dvacetileté zkušenosti jí dodávají na věrohodnosti. Najdete v ní skutečnosti, při nichž zamrazí a jež by raději měly být fikcí. A naopak literární fikce působí díky znalosti policejní práce autenticky. Vše vypadá tak věrohodně, že už je pouze na čtenáři, co budete pokládat za realitu a co za fikci," píše se v oficiální anotaci.

Obsah byl vyřčen a není potřeba se k němu vracet. Stoprocentně však bude fajn připomenout způsob, jímž se Dán vymyká. Před časem jsme uvedli, že je to právě on spolu s Jurajem Červenákem, kdo nyní drží otěže slovenské literatury. Prodeje a úspěchy v České republice naše slova pouze podtrhnou. Tak jako je svět středověku Juraje Červenáka vysněný, i když reálně vystavěný, Dán se s největší pravděpodobností drží vlastních úsudků, prožitků a zkušeností. Je to dobře. Někdy sice podobné příklady vyzní až morbidně, jenomže to k tomu patří. Narážíme třeba na pasáže věrných přepisů rozhovorů, stavů a pocitů na pitevně. Na stole leží bába, mrtvá, rozsekaná... Pár narážek od vyšetřovatelů, lékařského personálu... Prostě něco, co v kriminálkách z americké produkce nenajdete. Už jsme to řekli: je to dobře. Dánovy knihy jsou autentické a zažité.

Jedinou, byť zásadní výtkou nejnovější publikace bude délka. V mnoha ohledech příjemná plavba slovy a dvěma případy je často zbytečně zabrzděna rozhovory vyšetřovatelů a popisem děje, který nemá moc vliv na celkový tón knihy. Zdržuje to. Pokud šlo o to, aby byly v prvním románu jasně vykresleny postavy, což bylo s největší pravděpodobností i záměrem, budiž. Jen to dnes působí malinko svázaně. Přeci jen si ale uvědomme, jaké konkurenční prostředí v žánru krimi panovalo před deseti lety a jak vypadá situace dnes… Nebe a dudy, tak nějak se to říká, ne?

Autor: Dominik Dán
Název: Popel všechny zarovná
Překlad: Josef Šmatlák
České vydání: Slovart, 2015
Hodnocení: 70 procent

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace