Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Prvotina Dominika Dána konečně na českých pultech

26.11.2015
RECENZE Prvotina Dominika Dána konečně na českých pultech

Foto: repro Youtube

Popisek: Dominik Dán je slovenský spisovatel detektivních románů. Píše pod pseudonymem a v roce 2010 se autorsky podílel při tvorbě seriálu Kriminálka Staré Město

Dominik Dán je pro Čechy už prakticky zdomácnělý. Detektivky solí jednu za druhou, všechny drží své tempo a napětí a lidé si na ně zvykli. Tentokrát se nám dostala do rukou novinka, pod níž se podepsal Slovart a která nese název Popel všechny zarovná (Popol všetkých zarovná). Jenomže už po první straně bude jasné, že zde není něco v pořádku.

Pokud bychom nevěděli, že aktuální Dánova próza spatřila na Slovensku světlo světa v roce 2005, asi bychom žasli. Proč nyní, v roce 2015, vzpomíná autor na únos prezidentova syna? No právě proto, co jsme uvedli. Jde o překlad deset let staré prvotiny. Už z ní ale můžeme vyčíst, že se Dán dlouhé roky drží svého zajetého a zřejmě i vrytého stylu. Dynamické postavy, vymodelované podle jeho známých nebo těch, které ve svém životě viděl. Kniha má svou vysokou kvalitu a s péčí řádného nakladatele potěší mnohé. Je ale důležité říci, že vrcholem Dánovy tvorby určitě není. Podle našeho úsudku se doposud zásadní knihou Dominika Dána stal Rudý kapitán (Červený kapitán je originální název z roku 2007). Jeho shodou okolností (a logicky) vydal před několika týdny rovněž Slovart a důležité bude říct, že podle knihy byl připraven i film s Oldřichem Kaiserem v hlavní roli.

Věnujme se však "nejnovějšímu" českému překladu. Námětem je vražda staré ženy, která byla brutálně rozsekána mačetou, a smrt mafiána, od které vedou stopy k tajným službám. „Nový detektivní román pojednává o dvou zločinech, kniha je plná pochybných kreatur, mafiánů a tajných agentů. Autorovy dvacetileté zkušenosti jí dodávají na věrohodnosti. Najdete v ní skutečnosti, při nichž zamrazí a jež by raději měly být fikcí. A naopak literární fikce působí díky znalosti policejní práce autenticky. Vše vypadá tak věrohodně, že už je pouze na čtenáři, co budete pokládat za realitu a co za fikci," píše se v oficiální anotaci.

Obsah byl vyřčen a není potřeba se k němu vracet. Stoprocentně však bude fajn připomenout způsob, jímž se Dán vymyká. Před časem jsme uvedli, že je to právě on spolu s Jurajem Červenákem, kdo nyní drží otěže slovenské literatury. Prodeje a úspěchy v České republice naše slova pouze podtrhnou. Tak jako je svět středověku Juraje Červenáka vysněný, i když reálně vystavěný, Dán se s největší pravděpodobností drží vlastních úsudků, prožitků a zkušeností. Je to dobře. Někdy sice podobné příklady vyzní až morbidně, jenomže to k tomu patří. Narážíme třeba na pasáže věrných přepisů rozhovorů, stavů a pocitů na pitevně. Na stole leží bába, mrtvá, rozsekaná... Pár narážek od vyšetřovatelů, lékařského personálu... Prostě něco, co v kriminálkách z americké produkce nenajdete. Už jsme to řekli: je to dobře. Dánovy knihy jsou autentické a zažité.

Jedinou, byť zásadní výtkou nejnovější publikace bude délka. V mnoha ohledech příjemná plavba slovy a dvěma případy je často zbytečně zabrzděna rozhovory vyšetřovatelů a popisem děje, který nemá moc vliv na celkový tón knihy. Zdržuje to. Pokud šlo o to, aby byly v prvním románu jasně vykresleny postavy, což bylo s největší pravděpodobností i záměrem, budiž. Jen to dnes působí malinko svázaně. Přeci jen si ale uvědomme, jaké konkurenční prostředí v žánru krimi panovalo před deseti lety a jak vypadá situace dnes… Nebe a dudy, tak nějak se to říká, ne?

Autor: Dominik Dán
Název: Popel všechny zarovná
Překlad: Josef Šmatlák
České vydání: Slovart, 2015
Hodnocení: 70 procent

Vložil: Zdeněk Svoboda