Kouzelný svět Narnie se mění v reálný stát, její vládci v politiky. Fantasy bestseller, který nadchl miliony čtenářů po celém světě
28.09.2015
Autor: National Portrait Gallery, Londýn
Popisek: Irský spisovatel Clive Staples Lewis, jeden z nejúspěšnějších autorů moderní britské historie
Je spousta dveří, ale pouze jedny vedou do jiného světa. Projděte s námi do země zázraků a kouzel – do Narnie! Vydejte se s malým chlapcem Šastou a jeho mluvícím koněm na cestu plnou záhad, nebezpečí, intrik a strachu.
Příběh se odehrává v době, kdy v Narnii vládne Nejvyšší král Petr a jeho tři sourozenci. Malý Šasta žije s rybářem Aršíšem v Kalornii, sousední zemi Narnie. Jednoho dne k nim zavítá na svém válečném koni jistý tarkán. Rybář ho pohostí a tarkán mu nabídne, že by Šastu rád koupil. Šasta je potají vyslechne a zjistí, že není rybářův syn, jak si doposud myslel, ale že se ho rybář ujal, když jako malý připlul v loďce po řece. Šasta nechce být prodán, a když na něj tarkánův kůň Brí zničehonic promluví a poví mu, že je narnijský mluvící kůň, který byl jako hříbátko unesen, rozhodnou se uprchnout spolu do Narnie.
Na své cestě za svobodou získají Šasta a Brí spojence, zažijí pronásledování, dostane se jim i nečekané pomoci a jen díky silné vůli dorazí včas do Narnie, aby pomohli zachránit nepřáteli napadený Anvard. Podaří se Šastovi najít vytouženou Narnii a rozluštit záhadu vlastního původu? Dokáže odvrátit nebezpečí, které Narnii hrozí?
Kouzelný svět byl nahrazen reálným
Je velmi realistický, drží se při zemi. Téměř v celém příběhu se jedná o lidské činy, chyby a rozhodnutí, která řídí veškeré události. Kromě Aslana se čtenář vůbec nesetkává s nadpřirozenem a magií. Další zvláštností je původ hlavních hrdinů – Šasty a Brího. V každém z ostatních dílů začínají postavy své dobrodružství v reálném světě, i tato kniha ale končí „velkou bitvou“. Ta je často zmatečná a nadměrně zidealizovaná.

Přesto však Kůň a jeho chlapec ukazují spíš realističtější stránku narnijských příběhů. Narnie a její vládci zde vystupují jako politici, ne jako legendární králové a královny. Šasta je zapleten do „dospěláckých intrik“, které musí rozuzlit a vyřešit. Není pouze náhodným hrdinou, který všechny zachrání. Tyto skutečnosti představují Narnii a její příběhy jako stát, a nikoli kouzelný svět, do kterého se můžou děti dostat skříní.
Morální lekce i kritika ‘barbarů‘
I když jsou Letopisy pro mnohé čtenáře klasikou, tento díl může překvapit. Třetí kniha v řadě totiž představuje proti prvním dvěma dílům dospělejší verzi fantasy. Autor v něm promítá svůj pohled na reálný svět, odhaluje politické a náboženské postoje, je v něm cítit silný vliv křesťanství jak v morálních lekcích, precizně vetkaných do příběhu, tak i ve způsobu, jakým Lewis popisuje barbarskou Kalornii. Ta se velmi podobá arabským státům, vyznávajícím islám, a autor představuje její národ jako slepě následující svého vládce, kde stále uplatňují otrokářský systém.
Román byl původně vydán jako pátá kniha. Nakladatelství Harper Collins se později rozhodlo vydat knihy v časové posloupnosti děje a sám autor uvedl, že toto řazení knih podle chronologie upřednostňuje.
Autor: Clive S. Lewis
Žánr: sci-fi, fantasy, román
Nakladatelství: Fragment
Vložil: Adina Janovská