RECENZE Dánský thriller láká na východoevropskou tajnou policii. A ne špatně
22.09.2015
Foto: repro Youtube
Popisek: Michael Krefeld Katz
Michael Katz Krefeld je možným nositelem dánských „thrillerových" hodnot. Poté, co se KrajskéListy.cz podrobně podívaly na jeho nejnovější román Tonutí, aniž bychom s ním měli předešlou zkušenost, musíme konstatovat, že jako autor se k tématu zločinu postavil úplně jinak, než jak to dělá drtivá většina spisovatelů.
Začněme anotací. „Jedenáct nahých mužů utopených ve speciálních boxech. Děsivý případ z dob NDR. Odhalená nevěra a agent Stasi, který zešílel. Za Thomasem Ravnsholdtem, přezdívaným Havran, přichází mladá krásná Louise s žádostí, aby vypátral jejího zmizelého bratra. Osamělého expolicistu si podmaní nejen její půvaby, ale i naléhavost prosby. A tak se vydává do Berlína vstříc vzrušujícímu dobrodružství s neodolatelnou ženou… a sérii nepředstavitelně zvrácených zločinů."
Zní to jasně, jednoduše, že? Ovšem dramaturgický přístup k příběhu se liší, a to prakticky ve všech směrech. Není zachováno jednotné místo, jedna hlavní postava a knihu nelze rozdělit ani na dvě rovnocenné půlky. Abychom nechodili kolem horké kaše: Katz připravil a představil příběh, jemuž se kniha věnuje z více než dvou třetin a doplnil ho o hlavního hrdinu. Pokud bychom nezačali anotací, napsali bychom asi tolik:
Příběh začíná poměrně hutnou scénou výslechu v děsivé kobce východoněmeckého kriminálu. Jistý muž, říkejme mu Leo, je uzavřen do boxu a po pás mu sahá voda. Přichází vyšetřovatel, ptá se ho, kde se kope tunel, jímž chtějí soudruzi opustit blok. Leo odpovídá, potí se, bojí se, mluví, má snahu spolupracovat. Řekne v podstatě vše a vše zároveň sedí. Informace jsou ověřeny jako validní. A co dál? Onen vyšetřovatel otáčí pomyslný kohoutek a voda stoupá až po Leovo čelo. Ten po chvíli umírá. Vyšetřovatel opouští místnost, úkol splněn, nová mise začíná. Vyšetřovatel je nasazen na rodinu bankovního úředníka, respektive šéfa, který údajně kuje plány na odchod ze země. Krycí povolání policisty je domovník... A stále se ještě nacházíme před onou Sametovou revolucí. Kde je ten Havran? Na scénu přichází až jako druhořadý. Děj přeskakuje mezi lety 1989 a 2014 a spojuje se prakticky až v samém závěru děje.
Skoro čtyři stovky stran odhalují opravdu poutavým způsobem psychologii někdejšího agenta německé tajné policie. Ale o Havranovi se toho příliš nedozvíme. Vážně "jinak" seskládaný děj a jiný přístup autora. Ale na škodu to není. Jen se málokdy člověku dostane pod kůži někdo, o kom ta kniha vůbec neměla být. Uvidíme, jaké další romány Michael Katz Krefeld přinese a jakým způsobem se v nich bude odehrávat děj.
Název: Tonutí
Autor: Michael Katz Krefeld
Vydává Paseka, 2015
Z dánštiny přeložila Markéta Kliková
Hodnocení: 70 procent
Vložil: Zdeněk Svoboda