Královehradečtí politici sami sobě potvrdili, že rozdělují čtvrtmiliardové dotace lékařům a nemocnicím správně. Co je to za Kocourkov? Bývalý senátor Dryml kroutí hlavou nad bruselským šimlem
14.06.2015
Foto: Senát
Popisek: Vladimír Dryml, ředitel Česko-německé horské nemocnice Krkonoše a bývalý senátor
Česko-německá horská nemocnice Krkonoše podala v loňském roce stížnost na Královéhradecký kraj do Bruselu i na antimonopolní úřad, a to pro podezření na neprůhledné a skryté dotování prodělečných nemocnic Královéhradeckého kraje, zejména platů jejich zaměstnanců.
Podle názoru bývalého senátora Vladimíra Drymla, který je zároveň ředitelem vrchlabské nemocnice, je takový přístup ze strany kraje diskriminační a v rozporu s pravidly Evropské unie i volné hospodářské soutěže.
Politici jsou viníci
„Nemocnice jsou akciové společnosti, které podléhají obchodnímu zákoníku, a obrovské každoroční dotace na jejich činnost deformují pracovní trh ve zdravotnictví i nákupy přístrojů a materiálu. Zodpovědnost za možné úmyslné porušování zákona nesou zejména politici, vedoucí Královéhradecký kraj,“ je přesvědčen Vladimír Dryml.
Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje je zastřešující mateřská akciová společnost, založená Královéhradeckým krajem za účelem kontroly a vykonávání akcionářských práv v krajských zdravotnických zařízeních. Holding je stoprocentním akcionářem ve všech krajských nemocnicích.
Spravedlnost nečekejte?
Na začátku června bylo na tiskové konferenci Královéhradeckého kraje oznámeno zamítnutí stížnosti z vrchlabské nemocnice - Česko-německá horská nemocnice Krkonoše ověřila tuto informaci ze zdrojů dostupných na webových stránkách Evropské unie. Jedna věc je na tom ale zvláštní. „Velmi nás zaskočilo, jaké údaje jsou v dokumentaci uvedeny. Z celého vyrozumění prakticky vyplývá, že Komise EU rozhodovala na základě podkladů, dodaných Orgány ČR, které nejsou nijak specifikovány. V podstatě je tedy možné, že o tom, jestli kraj rozděluje dotace téměř 250 milionů korun ročně správným systémem, v důsledku doplnil informace přímo sám Královéhradecký kraj," dedukuje rozčilený exsenátor.
To není jen úřednický šiml, to je byrokratický luxus
Dryml se nemůže v postupu vzpamatovat. „Evropská unie dopřála našim úředníkům skutečný luxus, protože mohli sami odpovědět na otázku, zda vykonávají svou hospodářskou činnost poctivě, a dále již nikdo nepátral po pravdivosti údajů,“ dodal jednatel nemocnice Jaroslav Fiala.
Proti vyrozumění se zdravotnické zařízení odvolá a poukáže mimoto na evidentní vazby mezi hejtmanem Lubomírem Francem a jeho stranickým kolegou Lubomírem Zaorálkem (oba z ČSSD), kteří pravděpodobně společně odpovídali evropské komisi na žádost o dodatečné informace ke stížnosti.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš