Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zazněl poslední výstřel, zemřel náčelník Vinnetou. Byla ne Ribanna, ale Nšo-či jeho velká láska? Setkali se v Česku… Tajnosti slavných

08.06.2015
Zazněl poslední výstřel, zemřel náčelník Vinnetou. Byla ne Ribanna, ale Nšo-či jeho velká láska? Setkali se v Česku… Tajnosti slavných

Foto: Youtube, repro

Popisek: Pierre Brice v nejslavnější roli

Apačský náčelník, rudá tvář s vlastností bílého gentlemana, kterého milovali všechny ženy a dívky i všechny děti obecně, Vinnetou, je mrtev. Tato zpráva obletěla svět v sobotu 6. června. V náručí své ženy v nemocnici u Paříže naposledy vydechl představitel tohoto indiánského symbolu, francouzský herec Pierre Brice. Bylo mu 86 let. Příčinou smrti prý byl zápal plic.

Baron Pierre Louis de Bris přišel na svět  v Brestu ve staré francouzské šlechtické rodině, a to 6. února 1929. V patnácti letech, za druhé světové války, byl v odboji, dělal noční spojku. Potom studoval námořní vojenskou školu. V devatenácti letech odešel bojovat za francouzskou armádu do války v Indočíně, kde byl dva roky.

Srovnávali ho s Delonem

Herecké začátky pro Briceho nebyly tak jednoduché, neboť byl srovnávám s Alainem Delonem, který však podle kritiků měl větší charisma i talent. Jeho začátky byly spojené s tanečně akrobatickým triem ve francouzském varieté, následně se představil v italských filmech.

Slavným se Pierre Brice stal až v letech 1962-1968, kdy se proměnil v apačského náčelníka Vinnetoua a byl hlavní postavou celkem jedenácti západoněmeckých dobrodružných filmů, natočených na motivy románů spisovatele Karla Maye. Jeho prvním filmem byl Poklad na Stříbrném jezeře. Celkem sedmkrát jej v roli Old Shatterhanda doprovázel americký herec Lex Barker. Ten zemřel již v roce 1973. 

Vinnetoua mu dohodila přítelkyně 

Režisér filmů Harald Reinl si jej spolu s filmovým producentem Horstem Wendlandtem vybrali na jednom z festivalů a nechtěl slyšet o nikom jiném.

Paradoxní na celém je, že Bricemu se zpočátku role Vinnetoua vůbec nezamlouvala, po přečtení Pokladu na stříbrném jezeře nadšením nehýřil. Tenkrát zasáhla Briceova přítelkyně a rozhodla, že Pierre roli přijal. Pro Briceho to pak byla životní role – Vinnetoua ztělesňoval mnohokrát na divadle i v televizních seriálech. Dokonce se snažil i zpívat – a to písně od autora Martina Boettchera, který vytvořil hudbu k filmovým mayovkám. Sám však v mnoha rozhovorech tvrdil, že mu role zničila život. Litoval především toho, že kvůli natáčení mayovek přicházel o celou řadu jiných rolí, jeho producent totiž rozšiřoval fámu, že nesmí točit jiné filmy, neboť je vázán smlouvou. Jak však sám Brice uváděl, měl natáčení zanechat po třetím pokračování, kdy byl na vrcholu své kariéry. Navíc i kritika hovořila o klesající tendenci filmů. Svého dna dosáhla série v roce 1966 v roce 1966, kdy film Vinnetou a míšenka Apanači měl nejen mizerný scénář, ale i špatný český dabing.

Připadal jsem si jako generál de Gaulle 

V roce 1968 si však Brice mohutně užíval atmosféry karlovarského filmového festivalu. „Byl to úžasný triumf, připadal jsem si jako generál de Gaulle, když jsem stál na balkoně hotelu a zdravil davy lidí. Přiznám se, že jsem přitom napodoboval de Gaullova gesta,“ řekl Brice při návštěvě Prahy v roce 2003 pro server Novinky.cz.

S podivem je, že na popularitu německého Vinnetoua nikdy nezareagoval Hollywood. Brice pak už nikdy ve svém životě na následné nabídky amerického producenta nezareagoval.

Zamiloval si koně

Briceovi přinesl Vinnetou také lásku ke koním. V seriálu  vystřídal tři nebo čtyři koně, kteří představovali jeho věrného Il-čiho, v životě poté vlastnil bílého Rambosa a černého Kerida.

Poslední roli, Vinnetouova otce Inču-čuny, již Brice odmítl. Nový třídílný seriál o Vinnetouovi z německé produkce bude mít premiéru na Vánoce roku 2016.

Pierre Brice byl v Čechách neodmyslitelně spjat s dabérem, hercem Stanislavem Fišerem, který namluvil apačského náčelníka ve všech dílech mayovek.

A poslední rada? Nekouřit, cvičit a pít červené víno

Pierre Brice navštívil i několikrát Českou republiku, naposledy se zde, na trutnovském rockovém festivalu, sešel i s představitelkou Nšo-či, Marií Versini, a to v roce 2013. Po natáčení mayovek se spekulovalo, že Nšo-či s Vinnetouem pojí víc než přátelství, v Trutnově se však podle svých slov potkali po dvaceti letech, a to kvůli pracovním povinnostem.

Pierre Brice vypadal dobře do vysokého věku...

Přátelství Brice pojilo i s dalšími herci z populárních mayovek. Jeho velkým přítelem byl Mario Adorf ze Švýcarska, který hrál Santera, přátelil se i s Ralfem Wolterem, který představoval Sama Hawkinse i Mariem Girottim, jenž sehrál Roberta Merrila.

Své popularity využíval Brice i k tomu, aby pomáhal dětem a nešťastným lidem. Zkušenosti s vlastní odvahou, které získal ve válkách, mu pomohla, když se rozhodl organizovat humanitární konvoj do Bosny.

A jaký měl Brice recept na dlouhověkost? Nekouřit, cvičit a pít červené víno... Hezky vyjádřil odkaz Pierra Brice spisovatel Karel Jordán, autor knih Můj bratr Vinnetou a Tenkrát na Západě: „Odchod Pierra Brice do věčných lovišť je velmi smutný, ale jím ztělesněná postava apačského náčelníka je už navždy nepřekonatelná. Stal se tak sice vlastně hercem jen jedné role, ta však v mnoha ohledech trvale symbolizuje kouzlo naivních a barvotiskových, ale také neodolatelně přitažlivých 60. let."

Vendula Kvochová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová