Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Starosta z obce pod Sněžkou plánuje s Poláky tunel. A co Rusko? Musíme být důrazní a deklarovat sílu

19.05.2015
Starosta z obce pod Sněžkou plánuje s Poláky tunel. A co Rusko? Musíme být důrazní a deklarovat sílu

Autor: Lada Engova pecpodsnezkou.cz

Popisek: Pec pod Sněžkou.

ROZHOVOR Neměli bychom zapomenout, jak dopadla naše republika, kdy stála na okraji zájmu mocností. Nesmíme si myslet, že se nás dění na Ukrajině netýká, říká v rozhovoru dlouholetý starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek. Řeč přišla ale i na jeho vlastní priority pro nadcházející roky včetně vybudování tunelu pod nejvyšší českou horou.

Sdružení nezávislých kandidátů SNĚŽKA má v zastupitelstvu tradičně většinu. Nyní ale disponujete nejvíce mandáty v historii. Vy sám se však netajíte tím, že byste preferoval větší barevnost v zastupitelstvu. Zapojit do rozhodování všechny členy zastupitelstva či občany můžete ale i tak. Domníváte se, že se vám to daří?

Domnívám se, že ano. Stejně jako v minulosti. Jsem starostou třináctým rokem a pravidelně navštěvuji školu, klub důchodců či hasiče, kde jsou zastoupeny všechny vrstvy obyvatelstva. Mimoto jsem v každodenním kontaktu se svými spoluobčany. Není nás zase tolik, abychom se nepotkali. Dozvím se tak přímo od nich, co je trápí nebo co se jim líbí či nelíbí. To je jedna z výhod města s malým počtem obyvatel.

Mohou se na vás občané, například na telefonu, obrátit kdykoliv?

Můj mobil je veřejný, takže mi každý může kdykoliv zavolat. Domluvíme si schůzku a já zajdu - pokud to vyžaduje situace - k nim, nebo přijdou oni za mnou.

Při jakých příležitostech, jak často, se s občany setkáváte osobně?

Při všech a často. Pracovně to jsem zmínil v předešlé odpovědi, nebo během běžného života. Sport, kulturní akce a podobně.

Před pár dny se připomínalo výročí 70. let od konce II. světové války. Co bychom si hlavně podle vás měli při této příležitosti připomenout?

Že je Evropa relativně dlouhé období bez války a hrozba další může kdykoliv nastat, tak jako je tomu v současné době na Ukrajině. Neměli bychom proto zapomenout, jak dopadla naše republika, kdy stála na okraji zájmu mocností, a jak jsme díky tomu dopadli. Proto si nesmíme myslet, že se nás dění na Ukrajině netýká.

Měla by podle vás vláda nějakým zásadním způsobem reagovat na sílící bezpečnostní rizika? A můžete být případně konkrétnější?

Jsme členy EU, avšak o jednotě v tomto členství lze pochybovat. Také postoj ČR k dění na Ukrajině je spíše opatrný, nejednotný a já si myslím, že bychom měli být více důrazní a jasně sdělit svůj nesouhlasný názor a v úzké spolupráci se všemi členskými státy EU deklarovat Rusku sílu tohoto spojení.

Jak se stavíte k myšlence vybudování tunelu pod Sněžkou, který by usnadnil polským lyžařům přístup na české sjezdovky? A byli byste jako město ochotni se na projektu podílet i finančně? Máte na to prostředky?

Spojení pod Sněžkou mezi Pecí pod Sněžkou a Polskou Karpačí vyšel z naší iniciativy. Jde o železniční tunel pod Sněžkou a trať napojenou přes Svobodu nad Úpou na Trutnov a dále. Město dostalo finanční prostředky na studii tohoto propojení od Státního fondu dopravní infrastruktury. Tato vize je zakotvena v územním plánu města a je momentálně tématem naší spolupráce s městem Karpacz. Její realizace bude záležet na vládách obou zemí za pomoci fondů EU. V kontextu Evropy nejde o nic mimořádného. V horských oblastech na západ od nás se nacházejí stovky podobných tunelů, které propojují údolí v Rakousku, Itálii, Francii či Švýcarsku, o Skandinávii ani nemluvě.

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace