Nemocnice, kde řediteluje bývalý senátor, údajně zavinila smrt námořníka. Lékař mluvil o politickém spiknutí. Státní zastupitel po roce a půl rozhodl, co dál
08.04.2015
Foto: Nemocnice Svitavy
Popisek: Zdravotníci při práci, ilustrační foto
Před rokem a půl toho byly plné noviny. Tehdy ještě senátor za SPOZ, ředitel vrchlabské nemocnice Vladimír Dryml, byl popotahován médii kvůli údajnému utrápení seniora ve zdravotnickém zařízení, které stále řídí. On sám tehdy mluvil o špíně, kterou na něj prostě chtějí házet jeho političtí oponenti. Státní zastupitelství nyní rozhodlo, co dál.
Začalo to starým námořníkem, který zemřel. K tomu stížnosti na kurtování
Celá kauza začala policejní razií v nemocnici ve Vrchlabí, kde je Vladimír Dryml ředitelem. Už tehdy si senátor stěžoval na velmi nestandardní postup policie. Ta nejdříve zabavila dokumenty, které by se prý podle zákona vůbec neměly dostat za bránu nemocnice, a odmítá je vrátit. Podle Drymla pak následoval pokus ze strany policie ho v jeho kanceláři nahrávat.
Vše se točilo kolem případu úmrtí seniora, o který nyní jde. Šlo o muže, bývalého námořníka, který v 70. letech emigroval do Švédska. Do Vrchlabí byl přijat na následnou péči, aby se o něj postaral po dobu, kdy jeho žena bude prodělávat vážnou operaci. On ale po 17 dnech zemřel.
Vdova si údajně během péče stěžovala, že ho kurtují a dopují sedativy. Snažila se ho nechat přeložit jinam. Na nemocnici podala těsně po jeho smrti trestní oznámení.
Pitva proběhla, ale případ neskončil
Manželka zemřelého důchodce tehdy zpochybnila správnost zdravotní péče, která byla osmasedmdesátiletému muži poskytnuta. Ředitel nemocnice Dryml následně povolil, aby byla v královéhradecké nemocnici provedena pitva, která prý v takových případech nepatří mezi běžný postup. Pitva potvrdila tvrzení nemocnice, že senior zemřel na srdeční selhání.
Vladimír Dryml
„O léčbě pacienta byly vedeny přesné záznamy, které Policie ČR odnesla z nemocnice bez potřebných povolení (zdravotnická dokumentace je přísně střežena zákony i před Policií ČR), přestože jsem pacienta osobně neléčil, policie mne později navštívila pod zvláštní záminkou v kanceláři, kde skrytě pořizovala tajné nahrávací záznamy. Když jsem si toho všiml, řekli mi, že jde o pokyn nadřízených,“ uvedl tehdy senátor v prohlášení.
Dryml si může oddychnout. Možná
Novou informací je, že státní zastupitelství nyní došlo k závěru, že pracovníci nemocnice za smrt muže nemohli. Státní zástupce proto nyní předal případ České lékařské komoře, která ho může dořešit v případném disciplinárním řízení a udělit pokutu či podmínečné nebo trvalé vyloučení z komory. Podle zástupce se přišlo jen na dílčí pochybení, a to navíc jen administrativního rázu.
Policie vyšetřovala ve Vrchlabí i jinou věc. Krajský soud vloni v prosinci potvrdil za úmrtí dítěte při porodu, k němuž došlo v srpnu 2011, tehdejšímu lékaři Aloisi Krulovi trest, a to dva roky vězení s tříletým podmíněným odkladem a zákaz činnosti na tři roky za usmrcení z nedbalosti.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš