Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Miminku bez nohou pomohou na Sněžku i amputáři. Mají speciální školu chůze. Jak do toho zapadá Janek Ledecký a Kateřina Klasnová?

04.04.2015
Miminku bez nohou pomohou na Sněžku i amputáři. Mají speciální školu chůze. Jak do toho zapadá Janek Ledecký a Kateřina Klasnová?

Foto: Nadační fond KlaPeto

Popisek: Zpěvák Ledecký, politička Klasnová a paralympionik Petrouš.

Teenager Petr zůstal bez nohy, aby utekl rakovině. U šestiměsíčního Vojty se museli rodič smířit, že přijde o obě dolní končetiny. Za dva měsíce, přesně v sobotu 30. května, vystoupá handicapovaný sportovec a reprezentant České republiky v atletice Jaroslav Petrouš potřetí na Sněžku, aby charitativní akcí právě jemu a jeho rodičům finančně pomohl k pořízení automobilu. Akci organizuje nadační fond političky a paralympionika.

Letos jej doprovodí i třináctiletý Péťa Januš, jemuž výtěžek z loňského výstupu na Sněžku umožnil absolvovat školu chůze pro amputáře. „Nevím, jestli vyjdu až nahoru, ale určitě se o to pokusím,“ říká Péťa odhodlaně.

„Opět očekáváme účast mnoha lidí a těší nás, že jim po návratu ze Sněžky exkluzivně nabídneme i koncert Janka Ledeckého,“ zve na akci Nadačního fondu KlaPeto jeho spoluzakladatel Jaroslav Petrouš. „Ledecký vystoupí bez nároku na honorář,“ dodává za NF KlaPeto Kateřina Klasnová.

Pro Simonku, Péťu a pro Vojtíška

Výstup na Sněžku je letos určen pro Simonku, pro Péťu a pro Vojtíška. Tyto tři děti s amputovanou nohou se staly tváří charitativních akcí, které inicioval paralympionik Jaroslav Petrouš. Poprvé vystoupal na Sněžku jen rok po nadkolenní amputaci levé nohy. „Chci dokázat, že amputací život nekončí, že překážky lze zdolávat,“ říká Petrouš.

A letos mu v tom pomůže i třináctiletý Péťa Januš, kterému loni výtěžek z akce pomohl absolvovat školu chůze pro amputáře na pražských Malvazinkách, poté, co o nohu přišel kvůli rakovině. „Než Péťa kurz absolvoval, vydržel s protézou maximálně hodinu. A dnes na ní běhá celý den. Dokonce si pořídil koloběžku,“ těší Petrouše. Péťovi se chůze natolik zlepšila, že se dokonce rozhodnul, že se letos pokusí sám na Sněžku vystoupat. „Nevím, jestli vyjdu až nahoru, ale určitě se o to pokusím,“ říká Péťa s obdivuhodným odhodláním. „A je skvělé, že se k nám 30. května připojí i další lidé po amputaci. Finanční pomoc je důležitá, ale rozdávat naději lidem, kterým amputace změnila život, je možná ještě důležitější,“ doplňuje Petrouš.

Vojtovi museli vzít obě nohy

Letošní ročník charitativního Výstupu na Sněžku bude určen pro šestiměsíčního Vojtíška Měsku z Prahy, kterému musely být třetí den po porodu amputovány obě nožičky – pravá v kolínku a levá ve třech čtvrtinách stehna. Projekt má za cíl, například prodejem triček s logem akce, přispět rodině Měskových na nákup motorového vozidla. „Kvůli častým návštěvám v nemocnici bude rodina potřebovat automobil, který v tuto chvíli nevlastní a nedosáhne na státní příspěvek. Ten je totiž ze zákona až od tří let věku,“ říká spoluzakladatelka nadačního fondu KlaPeto Kateřina Klasnová. „Touto akcí chceme upozornit také na aktuální problémy zdravotně postižených lidí. S tímto je spojen především stále nedořešený boj za spravedlivou kategorizaci stupně postižení a nápravu legislativy z pera exministra práce Drábka,“ dodává. Právě tlak na potřebné změny legislativy je kromě konkrétní pomoci dalším cílem Nadačního fondu KlaPeto, který Klasnová a Petrouš založili loni v létě.

Akce má vlastní tričko

Už nyní je jasné, že se podaří získat dost peněz na to, aby mohly být finanční příspěvky věnovány i dalším rodinám s těžce zdravotně postiženými dětmi. Kolik peněz bude nakonec nadační fond rozdělovat, záleží také na počtu prodaných triček s logem Výstupu pro Vojtíška. Jeho autorkou je výtvarnice Irena Králíková. Tričko s logem akce bude k dostání od druhé poloviny dubna buď na e-shopu na www.klapeto.eu, nebo přímo 30. května v Peci pod Sněžkou. Číslo transparentního účtu nadačního fondu je 2200692979/2010.

Kdo nezvládne výstup, může se svézt lanovkou

Vydat se s Jardou Petroušem a Kateřinou Klasnovou na vrchol Sněžky může každý v sobotu 30. května, v rámci Mezinárodního dne dětí. Ti, kdo si netroufají na dvouhodinový výstup nebo mají zdravotní handicap, který jim to nedovolí, se mohou nechat vyvézt lanovkou. Ta bude pro účastníky výstupu s tričkem projektu zdarma.

Naopak pro ty, komu takový výšlap může připadat málo, je přichystán extrémní závod nazvaný „Běh do nebes pro Vojtíška.“ Na centrálním parkovišti v Peci pod Sněžkou bude nejen pro děti připraven rozsáhlý program od 9.00 do 16.00, jímž účastníky akce provedou Alena Zárybnická a Martin Zach. Bude možné získat volné vstupenky do lanového centra nebo na téměř kilometrovou jízdu na bobové dráze. „Jako předkapela vystoupí skupina Koneckonců a hned po ní, přibližně kolem 14.00, zazpívá a zahraje Janek Ledecký se svou kapelou. Moc nás těší, že s vystoupením souhlasil, a to bez nároku na honorář. Věřím, že zrovna jeho koncert potěší naprostou většinu návštěvníků,“ uzavírá Klasnová.

Akci Výstup na Sněžku zaštítil Královéhradecký kraj a město Pec pod Sněžkou, které je zároveň spolupořadatelem dětského dne.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na . 

Vložil: Lucie Bartoš